Ters Niyetlenme: Ebeveynlikte Ters Psikoloji

Ters Niyetlenme: Ebeveynlik şüphesiz hayattaki en zor görevlerden biridir. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun davranışlarını bağımsız yetişkinler haline gelme yeteneklerini engellemeden etkilemenin yollarını bulmanız gerekir. Çoğu zaman, bir çocuğun neyin doğru olduğuna dair fikri, onların yüksek çıkarlarıyla çatışabilir. Bu olduğunda, ebeveyn ile çocuk arasında bir mücadele olabilir.

Bazı ebeveynlerin bu mücadeleyi çözmesinin bir yolu, çocuğu kendileri için en iyi olanı seçmeye yönlendirmek için ters psikoloji kullanmaktır. Buna bir örnek, bir çocuğun sağlıklı yiyecekler yemek istememesidir. Ebeveyn havuç yemelerini talep edebilir, ancak çocuk yapmak istemediği bir şeyi yapmaya zorlandığında tepki verebilir. Bununla birlikte, ebeveyn onlara buzdolabındaki havuçların ebeveynler için olduğunu ve çocukların onları yiyemeyeceğini söylerse, çocuk hiçbir tepki hissetmeden seve seve yiyebilir.

Ters Niyetlenme: Öğretimde Ters Psikoloji

Ters Niyetlenme: Öğretmenler, öğrencilerinin zor konularla ilgilenmesini sağlamak için genellikle ters psikoloji kullanır. Doğru kullanıldığında bunun çok olumlu sonuçları olabilir. Örneğin, öğrencilerinin okuması gerekmeyen zor bir kitabı okumasını isteyen bir öğretmen, kitabın öğrencileri için çok zor olduğunu veya daha yüksek bir sınıfta derecelendirildiğini ima ederek daha iyi şansa sahip olabilir. Öğretmenlerinin yanıldığını kanıtlamak için öğrenciler o kitabı bulmaya ve okumaya çalışabilirler. Yine de, öğretmen sadece okumalarını önerdiyse, muhtemelen çok azı bunu yapacaktır.

Ters Niyetlenme 6

Ters Niyetlenme: İlişkilerde Ters Psikoloji

İlişkilerdeki ters psikoloji bir sorun olabilir. Partnerinizin pahasına istediğinizi elde etmenin manipülatif bir yolu olarak karşımıza çıkabilir. İşte bir örnek; farz edelim ki eşinizin sizin için mağazaya gitmesini istediniz. Ardından, onlara doğrudan sormak yerine, muhtemelen trafiği kaldıramayacaklarını söylüyorsunuz. Eğer böyle hissettiğine inanırlarsa, bunu sadece senin yanıldığını kanıtlamak için yapabilirler.

Bu senaryoda birkaç sorun var. Birincisi, bu stratejiyi sık kullanırsanız, partneriniz sözlerinize olan inancınızı kaybetmeye başlayabilir ve onları manipüle etmeye çalıştığınıza inanırlarsa sinirlenebilir. Alternatif olarak, ilişkilerde ters psikoloji kullanmak geri tepebilir. Karşı koymak yerine, söylediklerinize inanabilirler. Trafikte araba kullanmayı bırakabilirler ve sonunda tüm ulaşımları için size bağımlı hale gelebilirler, bir süre sonra kendi yeteneklerine olan inançlarını kaybedebilirler.

Ters Psikoloji Çalışır mı?

Ters Niyetlenme yani Ters psikoloji işe yarayabilir. Aslında,  iki çalışmada araştırmacılar, bazı durumlarda ters psikolojinin amacına ulaşabileceği sonucuna vardılar. Ancak diğer durumlarda ters psikoloji işe yaramaz. Ters psikolojinin işlemesi için birçok faktör devreye girmelidir; hedef kişi hileye inanmalıdır. Tersini yaparak tepki vermeden önce bir şey yapmalarını istediğinize inanmalıdırlar. Ayrıca ters psikoloji kullandığınızı da anlamamalılar. Son olarak, bazı insanlar psikolojiyi tersine çevirmeye diğerlerine göre daha duyarlıdır.