Ters Niyetlenme:, insanların istediklerini elde etmelerinin veya hedeflerine ulaşmalarının yaygın bir yoludur. Daha önce kullanmamış olsanız bile, muhtemelen başka birinin kullandığını görmüşsünüzdür. Ters psikolojiyi olduğu zaman tanımak her zaman kolay değildir. Bu nedenle, tam olarak ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve nasıl ve neden çalıştığını anlamak yardımcı olabilir.

Ters Niyetlenme Nedir? (Ters Psikoloji) Nedir?

Ters Niyetlenme tanımı ilk bakışta biraz kafa karıştırıcı görünebilir, ancak daha yakından incelendiğinde mantıklıdır. Cambridge English Dictionary’ye göre  ters psikoloji, “birisine tam tersini yapmasını isteyerek ve seninle aynı fikirde olmamasını bekleyerek istediğini yaptırmaya çalışmanın bir yöntemi.”

Ters niyetlenme, istemediklerinizi talep ederek veya önererek istediğinizi elde etmek için bir stratejidir. Bilim adamları buna stratejik  öz uyumsuzluk diyorlar , çünkü iletilen talebiniz doğrudan istediğiniz şeye aykırıdır.

Terim aynı zamanda ters psikolojinin bir strateji olduğunu da kabul eder. Dileklerinizi doğrudan iletmek yerine, onları gizler ve bunun yerine istediğinizin aksini istersiniz. Ters psikoloji kullandığınızda, siz onun tam tersini yapmasını isteseniz bile, birisinin ne yapması gerektiğini belirten kelimeler kullanırsınız.

Reaktans Nedir?

Tepki  , özgürlüğünüzün tehdit altında olduğunu hissettiğinizde aldığınız rahatsızlık hissine atıfta bulunan psikolojik bir terimdir. Tepki yaşarken doğal tepki, kişisel bağımsızlığınızı ifade etmenin bir yolu olarak talep edilenin tersini yapmaktır.

Geçmişte özgürlüğe sahip olsaydınız ve aniden elinizden alınırsa, muhtemelen tepki yaşarsınız. Örneğin, bir ebeveyn çocuğa bir süre oyun oynadıktan sonra okuldan sonra video oyunları oynamasına izin verilmediğini söylerse, çocuk yoğun tepki hissedebilir. Böyle bir durumda, çocuk büyük olasılıkla ebeveyninin isteğine rağmen onları oynamanın bir yolunu bulmaya çalışacaktır.

Tepki, ters psikolojinin merkezindedir. Stratejinin amacı, birisine bu tepki duygusunu hissettirmek ve böylece belirttiğiniz taleplerinize karşı geri adım atmaktır. İstemediğiniz bir şeyi talep ettiyseniz, muhtemelen reaktans yoluyla istediğinizi yapacaklardır.

Ters Niyetlenme Örnekleri

Ters Niyetlenme Örnekleri

Neredeyse herkesin birisine ters psikolojiyi nasıl kullandıklarına veya onlarda nasıl kullandığına dair bir hikayesi vardır. “Ters psikoloji” terimini kullanmayabilirler, ancak anlamı açıktır. Bilim adamları da ters psikoloji üzerinde çalıştılar ve bunun kullanılabileceği çeşitli yollar buldular. Satış ve pazarlamada oldukça bilinçli ve özgürce kullanılır.

Satışta Ters Psikoloji

Bazı iyi bilinen satış teknikleri ters psikolojiye dayanmaktadır. Biri “yüzdeki kapı” tekniğidir. Bu teknik, satış görevlisi aşırı bir satış konuşması yaptığında başlar. Bu noktada tüketici, satılan mal veya hizmeti satın alma baskısı hissedebilir. Ancak, bu genellikle satış görevlisinin yapmayı planladığı satış değildir. Bunun yerine, potansiyel tüketiciyi geri adım atmaya, daha küçük bir teklif sunmaya teşvik etmeye çalışıyorlar, bu da tüketicinin muhtemelen daha az tepki hissedeceği ve kabul etmede daha rahat hissedeceği bir teklif.

Örneğin, belki de satıcı, birinci sınıf bir vakumla ilgili bir satış konuşmasıyla başlar. Tüm çanları ve ıslıkları hakkında sürekli devam ediyorlar, ama sonra fiyatın birkaç bin dolar olduğunu söylüyorlar. Buna direndiğinizde, daha mütevazı bir vakum sunuyorlar, bu da size daha makul bir satın alma gibi görünüyor. Bu daha ucuz vakum, başından beri satmaya çalıştıkları ürün.