Tenis Nasıl Oynanır

Yeni bir spor denemek istiyorsanız, tenis harika bir seçenektir. Yalnızca önemli miktarda kalori yakmak ve genel sağlığı iyileştirmekle kalmaz (iyileştirilmiş kardiyovasküler sağlık, kilo kaybı ve artan hareket aralığı dahil), aynı zamanda yeni bir beceri öğrenmenin, arkadaşlık geliştirmenin ve başkalarıyla rekabet ruhu geliştirmenin harika bir yoludur. dışarıda – veya soğuk havalarda kapalı kortun sıcaklığı.

Gary Kushnirovich , spora olan tutkusunu koçluğa taşıyan, dünya sıralamasında eski bir profesyonel oyuncudur. USPTA Certified Elite Professional, USPTR Performance Professional, ITPA Tennis Performance Trainer, “Tenise yeni başlayan oyuncular rekabet edebilmeleri için terminolojiye ve puanlamaya gerçekten aşina olmalılar” diyor.

Ancak, tenisi ilk kez denemek için daha az rekabetçi, daha rahat bir yaklaşım benimsemek istediğinizi varsayalım. Bir arkadaşınızla topu ileri geri sallamayı tercih ederseniz, tamamen sorun değil. Yine de egzersiz yapacak ve ilgili sağlık yararlarından yararlanacaksınız. Aslında, Kushnirovich, yeni başlayan biri olarak, yeteneğiniz söz konusu olduğunda “hiçbir beklentinizin” olmaması gerektiğine inanıyor.

“Tenis eğlenceli olmalı” diyor. “Oyunun herhangi bir seviyesindeki beklentilerin felç edici olabileceğine güçlü bir şekilde inanıyorum.”

Bu, her yaştan insanın oynayabilmesiyle sonuçlanan, yoğunluğu artırabileceğiniz veya azaltabileceğiniz türden bir spor. Mahkemeye çıkmadan önce bilmeniz veya yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

Tenis

Temel Kurallar ve Koşullar

Tenis, sahada file ile ikiye bölünmüş olan sahanın çizgileri içinde kalma hedefi ile sahada sağdan sola oynanan ve skorlanan bir oyundur. Bir kişi, saha boyunca çapraz olarak bir topa ya üzerinden ya da alttan servis atar.

Servis sırası size geldiğinde taban çizgisinin gerisinde kalarak topa vurmak için iki şansınız olacak. Tenis tekler (her iki tarafta bir kişi) veya çiftler (her iki tarafta iki kişi) olarak oynanabilir.

Maçlar genellikle en iyi üç setten ikisinde oynanır. Bir set altı oyundan ilki olarak oynanır ve kazananın iki oyunla kazanması gerekir. Puanlama şu şekilde tanımlanır: 15, 30, 40, OYUN. Skorlar 40-40’a giderse buna “ikili” denir. Oyun berabere kaldığında, oyuncu iki puan farkla kazanmalıdır. Puan sıfırsa, buna “aşk” denir.

Bir ralli, forehand ve backhand vuruşlarının bir karışımıdır. Servisin dönüşü, forehand veya backhand vuruşudur.

Sağlıklı Bir Kalp İçin En İyi Atıştırmalıklar

Giyim ve Dişli

Yeni başlayanlar için yaşınıza uygun bir tenis raketi ile başlayın. Daha genç oyuncular doğal olarak daha küçük raketler ve daha hafif toplarla oynayacak. Bir yetişkin olarak Kushnirovich, Wilson Clash gibi “yeniden doğuştan dost bir raket” ile başlamayı özellikle tavsiye ediyor.

Tabii ki oynamak için de tenis toplarına ihtiyacınız olacak. Kushnirovich’in tercih ettiği tenis topu, Wilson US Open tenis topudur.

“Yeni oyuncular ayrıca ayak bileği desteği iyi olan uygun tenis ayakkabıları giymelidir” diyor. Erkek ve kadın tenis ayakkabıları için bu önerilere bakın .

Tenise hazır kıyafetler için alışveriş yaparken, şortlar, pantolonlar, gömlekler ve elbiseler, hafif ve rahat giyilmeleri için kuru bir malzemeden olmalıdır. İki tenis topunu rahatça tutabilen cepleri olan bir kıyafet bulmayı unutmayın. Su şişelerini ve küçük bir havluyu da unutmayın.