Sağlıklı Bir Kalp İçin En İyi Atıştırmalıklar

Kalp sağlığınız için yapılması gereken en etkili yollardan birisi,kesinlikle sağlıklı beslenme ve atıştırmalardan geçiyor. Bu atıştırmalıklar kalp sağlığını geliştirebilir ve öğünler arasında sizi tatmin edebilir.

Atıştırmalıklar kötü bir tekrarlama eğilimindedir, ancak doğru yiyecekleri atıştırmak aslında sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olabilir. Atıştırmalıkları, öğünler arasında enerji dolu ve odaklanmanızı sağlarken, gününüze daha fazla beslenme getirme fırsatı olarak düşünün. Cips, kurabiye ve kraker gibi geleneksel atıştırmalıklara ulaşmak yerine, çok fazla şeker, tuz ve doymuş yağ içerebilir (bunların tümü kalp hastalığı riskinizi fazlasıyla artırabilir) bütün olarak daha fazla sağlıklı yiyecekler atıştırmaya çalışın. Meyveler, sebzeler, fasulye, kuru yemişler, tohumlar ve tam tahıllı ürünler gününüze lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar ekler ve bunların tümü daha sağlıklı bir kalbe katkıda bulunabilir.

Bununla birlikte, atıştırmalık kategorisi son yıllarda gelişti ve bir pakette birçok besleyici atıştırmalık bulabilirsiniz. Sadece ne arayacağınızı bilmelisiniz! Greene Nutrition’ın sahibi Kim Murachver, MS, RD, LDN, CDE, en az 3 gr lif ve 200 mg’ın altında sodyum içeren atıştırmalıkların seçilmesini önerir. “Doymuş yağ söz konusu olduğunda, öğünlerde ne kadar yediğinizi ve atıştırmalıkların buna ne kadar uyduğunu düşünün. Kalp hastalığı riski altındaysanız, toplam doymuş yağ alımınızın günde 15-20 g’dan fazla olmamasını tavsiye ederim. “.

Bunu aklınızdan çıkarmadan bile, öğünler arasında acıktığınızda ne kapmanız gerektiğini ama yine de kalbinize bakmak istediğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İşte kalbiniz için yiyebileceğiniz en sağlıklı 10 atıştırmalık.

1. Fındık veya fındık ezmeli elma

Fındıkların kalbinize iyi geldiği bir sır değil. Aslında, 25 çalışmanın bir analizi, düzenli fındık tüketiminin kalp hastalığı riskinizi yüzde 30’a kadar azaltabileceğini buldu. Murachver, “Elmalar, her ikisi de kardiyovasküler risk faktörlerinde iyileşme ile ilişkili olan bitkisel besinler ve pektin içerir” diyor. Bir elmayı fındık ezmesi ile birleştirmek, kalbiniz için güçlü bir atıştırmalık oluşturur, ayrıca lif ve sağlıklı yağların karışımı tok kalmanıza yardımcı olur.

2. Kavrulmuş nohut

Nohut gibi fasulye yemek, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılıdır . Murachver, “Yararın çoğu, kolesterolü düşürmeye ve daha iyi kalp sağlığına katkıda bulunan sitosterol dahil bitki sterollerinin yanı sıra liflerden geliyor” diye ekliyor. Kavrulmuş nohut, gevrek bir özlemi tatmin etmek için mükemmel bir atıştırmalıktır ve lezzetli veya tatlı yapılabilir. Murachver, lezzet patlaması için onları biraz zeytinyağı, sarımsak ve füme kırmızı biberle fırlatmayı seviyor. Baharatlı Nohut “Kuruyemiş” tarifi , başlamak için harika bir yerdir. Evde kendi yemeğinizi yapmak çok fazla geliyorsa, bir paket leblebi alın. Çok fazla tuz veya ilave şeker içeren tatlara dikkat edin. Mümkünse, porsiyon başına 200 mg’dan az sodyum veya 4 g’dan az ilave şeker hedefleyin.

3. Enerji topları

Birçok ev yapımı enerji topu , küçük bir ısırıkta birçok kalp-sağlıklı malzemeyi paketler. Hem yulafta bulunan kolesterolü düşüren çözünür lifler hem de fındık ve tohumlarda bulunan doymamış yağlar için yulaf ve kuruyemiş, tohumlar veya fındık yağı içerenleri seçin . Daha da büyük bir yumruk için, kalp hastalığı için bir risk faktörü olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek bazı omega-3 yağ asitleri için chia, keten veya kenevir tohumu ekleyin .

4. Humuslu tam tahıllı krakerler

Murachver, “Tam tahıllar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan lif içerir” diyor. İlk bileşen olarak tam buğday veya başka bir tam tahılı listeleyen krakerleri arayın ve krakerlerde sodyum ve ilave şeker konusunda dikkatli olun. Biraz ekstra lif, biraz bitki bazlı protein ve sağlıklı yağlar için humusla eşleştirin.

5. Soslu kavrulmuş havuç

Havuç kavurmak sadece daha fazla lezzet vermekle kalmaz, aynı zamanda onları kızartmak için kullanılan zeytinyağı kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağlar ekler. Haftanın başında al ve git kolay bir atıştırmalık için bir demet kızartın. Atıştırmalıklarınızda daha fazla kalp sağlığı için sağlıklı yağlar elde etmek için avokado veya tahin bazlı bir sosla eşleştirin . Ve çiğ havuçların çıtır çıtırını tercih ediyorsanız, bu da harika bir seçenek.

6. Kavrulmuş baharatlı fındık

Çiğ bademden sıkıldınız mı? Seninleyiz. En sevdiğiniz fındık veya tohumları zeytinyağına ekleyerek biraz lezzet katmayı deneyin ve ardından en sevdiğiniz baharatları ekleyin. Murachver, “Kuruyemiş ve zeytinyağı, düşük LDL kolesterol ile ilişkili olan tekli ve çoklu doymamış yağların bir kombinasyonunu sağlar” diyor. En sevdiği kombo, bir çiseleyen akçaağaç şurubu, balkabağı turtası baharatı ve bir tutam tuz veya Baharatlı İspanyol Badem tarifimizi deneyin . Paketlenmiş aromalı kuruyemişler de iyi bir seçenek olabilir, sadece fazla tuz ve şekerli olmamasına dikkat edin.

7. Kavrulmuş kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, kan basıncını düşüren ve kalp hastalığı riskinizi azaltabilen iyi bir magnezyum kaynağıdır . Ayrıca hepsi kalp sağlığına katkıda bulunan ve doyurucu bir atıştırmalık yapan lif, doymamış yağ ve bitki bazlı protein içerirler. Kuruyemiş ve kuru nohutlara benzer şekilde, mağazadan satın alınan versiyonlar da iyi bir uygun seçenektir.

8. Yeşil smoothie

Smoothies, kalp sağlığını destekleyen birçok besini paketlemenin mükemmel bir yoludur. Örneğin, size iyi gelen malzemelerle dolu Gerçekten Yeşil Smoothie’mizi deneyin . Düşük tansiyona bağlı bir mineral olan potasyum içeren muzlar , smoothie’ye tatlılık katarken, avokado kalp sağlığına katkıda bulunan tekli doymamış yağlara katkıda bulunur ve inanılmaz derecede kremsi bir doku oluşturur. Bunu, chia tohumlarındaki omega-3’ler ve lif ile ve besin dolu ıspanakla eşleştirin ve bir bardakta inanılmaz derecede kalp-sağlıklı bir atıştırmalık yiyin.

9. Çilekli yoğurt

Süt ürünlerinin sizin ve kalbiniz için iyi olup olmadığı konusunda büyük bir tartışma var. Hover, son zamanlarda yapılan bir araştırma , yoğurt yemenin kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabileceğini söylüyor. Genel olarak, doymuş yağı sınırlandırmak için az yağlı süt ürünlerine bağlı kalmanız önerilir ve ilave şekeri sınırlamak için sade yoğurdu tercih etmeniz en iyisidir. Yunan yoğurdu, normal yoğurttan daha fazla protein içerir, bu da atıştırmalıklarınızı daha doyurucu hale getirebilir. Yoğurdu, iyileştirilmiş kalp sağlığıyla bağlantılı olan yaban mersini gibi meyvelerle eşleştirin .

10. Edamame

Edamame kabuğunun içindeyken yemek yemek eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda soya proteini yemek aslında düşük kolesterol ile ilişkilendirilmiştir . Edamame ayrıca lif, çoklu doymamış yağ ve kalp sağlığına katkıda bulunan diğer bitkisel besinleri içerir. Düşük sodyumlu bir atıştırmalık seçeneği için edamame’i limon veya misket limonu ve biraz acı biberle deneyin.

Atıştırırken, ne çıkarmanız gerektiğinden çok, diyetinize neler ekleyebileceğinizi düşünün. Hem ev yapımı hem de paketlenmiş atıştırmalıkların mutfağınızda bir yeri vardır, ancak her iki durumda da kuruyemişler, tohumlar, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi kalp sağlığına uygun malzemeler içeren atıştırmalıkları seçin.