Amerika’nın en sevilen raket sporu, sağlığınız için olağanüstü bir seçimdir. Tam vücut egzersizi olan tenis, çok sayıda organ sistemini ve kas grubunu çalıştırır.

Bir arkadaşınızla dışarıda vakit geçirirken kalbinizin atmasını, dörtlü ve hamstringlerin ateşlenmesini ve rekabetçi yönünüzün devreye girmesini sağlar. Ayrıca tenis, COVID-19 salgını sırasında güvenle oynayabileceğiniz, sosyal mesafe dostu bir spordur.

Tenis Oynamanın Sağlığa 9 Faydası

İşte tenisin her yaştan insan için dokuz fiziksel (ve zihinsel) sağlık yararına bir bakış.

Kalp Damar Sağlığını Destekler

Her türlü aerobik aktivite kalbinizi güçlendirmeye çalışır. Mükemmel vuruş için zıplamak, sahada koşmak ve kaçak topları kovalamak, tenis oynarken kalp atış hızınızı artıran aktivitelerden bazılarıdır.

Kalp atış hızınız arttıkça, nefesiniz derinleşir ve hızlanır, vücuttaki oksijen ve kan akışını artırır – bunların tümü daha güçlü bir kardiyovasküler sisteme katkıda bulunur.

2017’de yapılan bir araştırma, raket sporlarına katılımın kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde% 56 azalma (ve herhangi bir nedenden ötürü ölüm riskinde% 47 azalma) ile ilişkili olduğunu buldu.

Tenis Nasıl Oynanır: Başlamak İçin İpuçları

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tenis yoluyla aerobik egzersiz yapmak sadece kalbinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda kişisel bir hedefse kilo vermenize de yardımcı olabilir. Araştırmacılar, 2012 yılında yapılan bir çalışmada, rutinlerine haftada beş gün aerobik egzersiz ekleyen obez erkek ve kadınların, diyetlerinde herhangi bir değişiklik yapmasalar bile, 10 ay boyunca önemli miktarda kilo verdiklerini buldular. 4

Tenis oynarken kilonuza ve oyunun yoğunluğuna bağlı olarak saatte birkaç yüz kalori yakabilirsiniz. Sağlıklı bir kiloyu korumak için bu aktiviteyi sağlıklı bir diyetle birleştirin.

Hareket Menzilini Artırır

Sallanma ve uzanma gibi geniş tenis hareketleri, hareket açıklığınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur. Bu dinamik, esneme hareketleri eklemlerinizi yağlar ve kasları ve tendonları güçlendirir. 6 Bununla birlikte, sahaya yeni başlıyorsanız, yaralanmayı önlemek için bu hareketlere kadar ilerlemek akıllıca olacaktır .

Kayıtlı kinesiyolog ve fonksiyonel hareket uzmanı Marian Barnick , ” Tenis maçınızdan önce , sakatlanma riskinizi azaltmak ve performansınızı artırmak için ısınma önemlidir” diyor .

“Kortta kullanacağınız kaslara kan akışını sağlamak için eklemlerinizi normal hareket açıklıkları (esneme değil) boyunca hareket ettirin; özellikle omuzlar, dizler ve göğüs omurgası. Sahadaki hareketlerinizi taklit eden bir dizi kontrollü tekrar, vücudunuzu hazır hale getirmenin en iyi yoludur. ”

Dengeyi İyileştirir

Teniste iyi denge şarttır (en azından, her backhand eğildiğinizde devrilmeyecekseniz). Bir raket kullanarak, kolunuzun iki ayak uzatmasıyla vurup hizmet ederken dengesini korumak için vücudunuzu eğitiyorsunuz.

Osteoporoz Riskini Azaltır

Osteoporoz , yeni kemiğin oluşması eski kemiğin bozulmasına ayak uyduramadığında ortaya çıkar ve kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur. En sık olarak, bu durum kadınları etkiler ve yaşlandıkça riskiniz artar.

Egzersizin kırık riskini artıracağını düşünseniz de, aslında tam tersi doğrudur. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne göre, birçok egzersiz türü osteoporozu önlemeye yardımcı olur – özellikle ağırlık kaldırma egzersizleri.

Teniste, raketinizi her yükselttiğinizde yer çekimine karşı çalışıyorsunuz. Kemiklerinize uygulanan bu kuvvet onların daha da güçlenmesine yardımcı olur.

Tenis Oynamanın Sağlığa 9 Faydası

Çevikliği Teşvik Ediyor

Kim daha çevik olmayı istemez ki? Tenisin süslü ayak hareketi, ayağınızı hafifletmenize yardımcı olabilir.

Barnick, “Tenis düz bir spor değildir” diyor. “Oyuncular, ileri ve geri, yan yana ve çapraz hareket modelleri gerektiren sahayı korumalıdır. Tenisçiler sık ​​sık yön değiştirir, durur ve başlar, hızlanır ve yavaşlar. Ayrıca alçak topların yanı sıra havai voleybollar ve servisler için dikey konumlarını değiştirmeleri gerekiyor. ”

Barnick’e göre tenisteki bu sürekli hareket değişimi, vücudu ve beyni daha hızlı adapte olmak için eğitiyor.

Motor Kontrolünü Geliştirir

Barnick, “Motor kontrolü, vücudun diğer bir kısmı hareket ederken bir vücut parçasını stabilize etme becerisi ve farkındalığıdır” diyor. Tenis hareketleri, bu fiziksel uygunluk alanını benzersiz bir şekilde destekleyebilir.

“Teniste, raketinizi sallamak için kolunuzu hareket ettirirken motor kontrolü gereklidir. Aynı zamanda, çekirdek kaslarınız kalçalarınızı dengeler, böylece sallanırken düşmezsiniz, ”diyor Barnick.

Raket sporlarından daha koordineli hale gelebilecek olan sadece kollarınız ve bacaklarınız değil. Vücudun dönüşü, durması ve başlatılması ve tenise uzanma ve dengeleme ihtiyacı da merkezinizi stabilize edebilir.

Barnick, “[Tenis], çekirdeği basit postüral egzersizler veya abdominal zemin rutinlerinden daha fazla şekilde geliştiriyor,” diyor.

D Vitamini Maruziyetini Artırır

Yeterli D vitamini almak , daha güçlü bir bağışıklık sistemi, iyileştirilmiş kalp sağlığı ve daha az kanser riski ile ilişkilendirilmiştir.

D vitamini durumunuz, COVID-19’dan kaynaklanan komplikasyon riskinizle bile ilişkili olabilir (ancak kesin sonuçlar çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır). 12 Yine de, birçok insan bu kritik besleyiciden yoksundur.

Dışarıda ne kadar çok tenis oynarsanız, güneşe maruz kalmaktan D vitamini alma olasılığınız o kadar artar. Bazı çalışmalar, vücudun en fazla D vitaminini gün ortasına yakın güneş ışığından aldığını göstermiştir, bu nedenle maçınızı o zaman çok sıcak olmadığı sürece öğlen saatlerinde planlamayı düşünün.

Güneş kremi sürmeyi unutma! Güneşe maruz kalmadan kaynaklanan çok fazla UV radyasyonu cilt kanseri riskini artırır.

Sosyal Etkileşim Sağlar

Herkesin bildiği gibi, tek başına tenis oynayamazsınız. Bir topu ileri geri sallamak bir ortak gerektirir. Başka biriyle oynamanın faydaları iki yönlüdür.

Akıl sağlığınız, diğer oyuncunuzla sosyal etkileşimden güçlenecektir. Araştırmalar, yüz yüze sosyal temasın özellikle yaşlı yetişkinler arasında depresyon riskini azalttığını gösteriyor. 14

Bir arkadaşınızla tenis maçının sosyal yönü fiziksel sağlığınızı da etkileyebilir. Araştırmalar, sosyal izolasyonu yüksek tansiyon, kanser, kalp hastalığından daha yüksek ölüm riski ve diğer sağlık riskleriyle ilişkilendirdi. 15 Bir arkadaşınızla sahaya çıkmak, daha büyük bir topluluk duygusu hissetmenize ve daha az yalnızlık duygusu hissetmenize yardımcı olabilir.