Kegel Egzersizi Faydaları Nelerdir?

Kegel Egzersizi: Sağlıklı bir cinsel yaşamı sürdürmek söz konusu olduğunda, farklı egzersiz çeşitleri, yoga aşamaları ve egzersizler hayati bir rol oynayabilir. Bununla birlikte, kolay sıkma ve serbest bırakma egzersizleri olan kegel egzersizleri, pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca üretra, mesane ve bağırsak dahil pelvik organlarınızı destekleyebilir. Bu nedenle, düzenli fıçı egzersizleri yapmak, iyi mesane kontrolünü ve cinsel işlevi teşvik etmeye yardımcı olabilir.

İster erkek ister kadın olun, bu egzersizler cinsel sağlığınızı mümkün olan en muhteşem şekillerde etkileyebilir. Gençken, güçlü ve gergin pelvik kaslara sahip olmak doğaldır. Bununla birlikte, zamanla ve siz yaşlandıkça, doğum, prostat kanseri ve / veya diğer faktörler nedeniyle biraz zayıflayabilir ve hatta gevşeyebilirler.

Kadınlar için kegel egzersizlerinin rolü

Kadınlar için kegel egzersizleri, vajinal kaslarını gevşetmelerine yardımcı olarak libidolarını iyileştirebilir. Cinsel ilişki sırasında ağrıdan kaçınarak vajinalarının normalden biraz daha fazla açılmasını sağlar. Kegel egzersizleri, vajina ve pelvik tabandaki kan dolaşımını iyileştirerek, kadınlarda da uyarılma düzeyini artırabilir, vajinal yağlama sürecini hızlandırabilir ve orgazma ulaşmalarını kolaylaştırabilir.

Kegel Egzersizi Faydaları

Erkekler de kegel egzersizleri yapıyor

Benzer şekilde, erkeklerde kegel egzersizleri, uyarılma sürecini hızlandırarak onlara daha güçlü ereksiyonlar sağlayabilir. Güçlü pelvik taban kasları, erkeklere boşalmaları üzerinde daha fazla güç ve kontrol sağlayabilir ve ayrıca erken orgazmları önleyebilir. Bu nedenle, düzenli fıçı egzersizleri yapmak sadece kişilerde cinsel libidoyu artırmakla kalmaz, aynı zamanda hem erkek hem de kadınların yatakta daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.

Kegel egzersizlerinin cinsel sağlığınız üzerindeki faydalarını anlamak önemli olsa da, egzersizlerinizi iyi bilmeniz de çok önemlidir.

ÖNERİLEN: Yoga İle Sırt Ağrılarınızdan Kurtulun

Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Hem erkekler hem de kadınlar bu egzersiz setlerini neredeyse aynı şekilde yapabilir.

Bir kegel egzersizi yapmanın ilk adımı, pelvik kaslarınızı tanımlamaktır. Daha sonra vücudunuzun gevşemesini sağlamak için rahat bir pozisyona geçebilirsiniz.

– Burnunuzdan derin nefes alın, hava ile dolarken karnınızın yükselmesine izin verin.

Nefes alırken pelvik taban kaslarınızı gevşetin . Pelvik taban kaslarınızı nazikçe kasarken, ağzınızdan yavaşça ve yumuşak bir şekilde nefes verin.

Nefes verirken pelvik taban kaslarınızdaki kasılmayı 3 ila 6 saniye sürdürün.

– Kaslarınızı 6 ile 10 saniye arasında tamamen gevşetin ve nefesinizi arada tutmayın. Bu egzersizi seans başına en az 10 kez tekrarlayın.

“Sıkma ve bırakma” hareketlerinin yanı sıra, pelvik taban kaslarınızı da çalıştıran bazı köprüler ve ağız kavgası ile kendinizi şımartabilirsiniz.

Öyleyse, cinsel libidonuzu artırmak ve cinsel yaşamınızı iyileştirmek için farklı türlerde fıçılarla meşgul olun.