Sirtfood Diyeti nedir?

Modaya uygun yeni diyetler düzenli olarak ortaya çıkıyor gibi görünüyor ve Sirtfood Diyeti en sonunculardan biri. Avrupa’daki ünlülerin gözdesi haline geldi aynı zamanda kırmızı şarap ve çikolataya izin vermesiyle ünlü.

Yaratıcıları bunun bir moda olmadığı konusunda ısrar ediyorlar, aksine “sirtfoodların” yağ kaybını çözmenin ve hastalığı önlemenin sırrı olduğunu iddia ediyorlar.

Ancak sağlık uzmanları, bu diyetin yutturmaca kadar yaşamayabileceği ve hatta kötü bir fikir olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Bu makale, Sirtfood Diyeti ve potansiyel sağlık yararlarının kanıta dayalı bir incelemesini sunmaktadır.

Sirtfood Diyeti nedir?

Birleşik Krallık’ta özel bir spor salonunda çalışan iki ünlü beslenme uzmanı Sirtfood Diyeti geliştirdi.

Diyetin, “sıska geninizi” etkinleştirerek çalışan devrim niteliğinde yeni bir diyet ve sağlık planı olduğunu duyuruyorlar.

Bu diyet, vücutta bulunan ve metabolizma, iltihaplanma ve yaşam süresi de dahil olmak üzere çeşitli işlevleri düzenlediği gösterilen yedi proteinden oluşan bir grup olan sirtuinler (SIRT’ler) üzerine yapılan araştırmaya dayanmaktadır.

İLGİLİ: Plaj Vücudu Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Bazı doğal bitki bileşikleri vücuttaki bu proteinlerin seviyesini artırabilir ve bunları içeren yiyecekler “sirtfood” olarak adlandırılır.

Sirtfood Diyeti nedir
Sirtfood Diyeti nedir

Sirtfood Diyeti tarafından sağlanan “en iyi 20 sirtfood” listesi şunları içerir:

 • lahana
 • kırmızı şarap
 • çilekler
 • soğanlar
 • soya
 • maydanoz
 • sızma zeytinyağı
 • bitter çikolata (% 85 kakao)
 • matcha yeşil çay
 • karabuğday
 • Zerdeçal
 • ceviz
 • roka (roket)
 • kuş gözü biber
 • aşk
 • Medjool tarihleri
 • kırmızı hindiba
 • yaban mersini
 • kapari
 • Kahve

Diyet, her ikisi de vücudu daha yüksek seviyelerde sirtuin üretmesi için tetikleyebilen sirtfoods ve kalori kısıtlamasını birleştirir.

Sirtfood Diyet kitabı, yemek planlarını ve izlenecek tarifleri içerir, ancak birçok başka Sirtfood Diyeti tarif kitabı da mevcuttur.

İLGİLİ: Lahana Çorbası Diyeti Nedir? Ne yiyebilirsin?

Diyetin yaratıcıları, Sirtfood Diyetini takip etmenin, kas kütlesini korurken ve sizi kronik hastalıklardan korurken hızlı kilo kaybına yol açacağını iddia ediyor.

Diyeti tamamladıktan sonra, normal diyetinize sirtfoods ve diyetin özel yeşil suyunu eklemeye devam etmeniz teşvik edilir.

Sirtfood Diyeti Etkili mi
Sirtfood Diyeti Etkili mi

Sirtfood Diyeti Etkili mi?

Sirtfood Diyetinin yazarları, diyetin kilo vermeyi hızlandırabileceği, “zayıf geninizi” etkinleştirebileceği ve hastalıkları önleyebileceği gibi cesur iddialarda bulunuyorlar.

Sorun şu ki, bu iddiaları destekleyecek çok fazla kanıt yok.

Şimdiye kadar, Sirtfood Diyetinin kilo kaybı üzerinde diğer kalori kısıtlı diyetlerden daha faydalı bir etkiye sahip olduğuna dair ikna edici bir kanıt yok.

Ve bu yiyeceklerin çoğu sağlıklı özelliklere sahip olsa da, sirtfood açısından zengin bir diyet yemenin somut sağlık yararları olup olmadığını belirlemek için uzun vadeli insan çalışmaları yapılmamıştır.

Bununla birlikte, Sirtfood Diyet kitabı, yazarlar tarafından yürütülen ve spor salonlarından 39 katılımcıyı içeren bir pilot çalışmanın sonuçlarını bildirmektedir.

Bununla birlikte, bu çalışmanın sonuçları başka hiçbir yerde yayınlanmamış görünmektedir.

1 hafta boyunca katılımcılar diyet uyguladılar ve günlük egzersiz yaptılar. Haftanın sonunda, katılımcılar ortalama 7 kilo (3,2 kg) kaybettiler ve kas kütlesini sürdürdüler veya hatta kazandılar.

Yine de bu sonuçlar pek şaşırtıcı değil. Kalori alımınızı 1.000 kalori ile sınırlamak ve aynı anda egzersiz yapmak neredeyse her zaman kilo kaybına neden olur.

Ne olursa olsun, bu tür hızlı kilo kaybı ne gerçek ne de uzun sürelidir ve bu çalışma ilk haftadan sonra katılımcıları herhangi bir kilo alıp almadıklarını görmek için takip etmedi, ki bu tipik olarak böyledir.

Vücudunuz enerjiden yoksun kaldığında, yağ ve kas yakmanın yanı sıra acil durum enerji depolarını veya glikojeni kullanır.

Her glikojen molekülü, depolanması için 3-4 molekül su gerektirir. Vücudunuz glikojen kullandığında bu sudan da kurtulur. “Su ağırlığı” olarak bilinir.

Aşırı kalori kısıtlamasının ilk haftasında, kilo kaybının sadece üçte biri yağdan gelirken, diğer üçte ikisi su, kas ve glikojenden gelir.

Kalori alımınız artar artmaz, vücudunuz glikojen depolarını doldurur ve kilo hemen geri gelir.

Ne yazık ki, bu tür bir kalori kısıtlaması vücudunuzun metabolik hızını düşürmesine neden olarak, enerji için eskisinden daha az kaloriye ihtiyaç duymanıza neden olabilir.

ÖNERİLEN: Jennie Diyeti ve Blackpink Diyet Listesi

Bu diyetin başlangıçta birkaç kilo vermenize yardımcı olması muhtemeldir, ancak diyet biter bitmez muhtemelen geri gelecektir.

Hastalığı önlemeye gelince, 3 hafta, ölçülebilir herhangi bir uzun vadeli etkiye sahip olmak için muhtemelen yeterince uzun değildir.

Öte yandan, normal diyetinize uzun vadede sirtfoods eklemek çok iyi bir fikir olabilir. Ama bu durumda diyeti atlayıp şimdi yapmaya başlayabilirsin.