Septik Sistem nedir?

Çoğu evden gelen kanalizasyon atıkları, merkezi kanalizasyon arıtma tesislerinden yönetilir, ancak evdeki septik sistem de çok yaygındır ve sadece kırsal alanlarda değildir. Septik sistemin ne olduğunu, septik sistemin nasıl çalıştığını ve sisteminizin düzgün çalışmasını sağlamak için daha fazlasını inceleyelim.

Septik Sistem Nasıl Çalışır?

Daha önce hiç sahip olmadıysanız, septik bir sistemin nasıl çalıştığından emin olamayabilirsiniz. Septik bir sistem, septik tank ve bir boşaltma alanından oluşur. Septik tank, atık suyun üç seviyeye oturmasını sağlar; çamur, sıvı (atık olarak bilinir) ve pislik (gres ve yağlar). Yerleştikten sonra, atık su seviyesinin yeraltına gömülü delikli borulardan drenaj alanına akmasına izin verilir. Çamur ve pislik tankta kalır ve evin büyüklüğüne, tankın büyüklüğüne ve evde yaşayan insan sayısına göre belirlenen düzenli olarak pompalanması gerekir.

Ev teftiş kontrol listenize bir septik sistem muayenesi dahil edilmelidir .

ÖNERİLEN: Sentetik polimerler nelerdir?

Septik Sistemler Nasıl Denetlenir? 

Bir septik sistemin nasıl çalıştığını anlamanın yanı sıra, septik sistem inceleme sürecinden haberdar olmak , ev muayenenize hazırlanmanıza veya sistem onarımları sırasında sorular sormanıza yardımcı olacaktır 

İlk önce sisteminizi tanıyın. Tankınızın boyutu nedir? Tank ve drenaj alanı nerede bulunur? Sisteminiz kaç yaşında ve en son ne zaman denetlendi? Verimliliği korumaya yardımcı olmak için bu ayrıntıları takip edin. 

Müfettişler, bir evde septik tank incelemesi yapmak için aşağıdaki adımları kullanır:

 •  Su basıncını ve drenajı değerlendirmek için tüm tuvaletleri yıkayın ve evdeki tüm suyu çalıştırın. 
 •  Herhangi bir noktada durgun su olmadığından emin olun. 
 •  Evdeki suyun tanka düzgün bir şekilde akıp akmadığını belirleyerek tankın su seviyesini kontrol edin. Müfettiş, septik tanka ne kadar su girdiğini belirlemeye yardımcı olması için bir boya kullanabilir. 
 •  Herhangi bir sistem tıkanıklığını ortadan kaldırarak herhangi bir geri akışı kontrol etmek için septik tankı pompalayın.

Septik Sistem nedir

Septik Sistem İpuçları

Septik sistemli bir ev satın alırsanız, aşağıdakilere dikkat etmeniz önemlidir:

 •  Tuvalet ve lavaboları yalnızca insan atıkları ve tuvalet kağıdı için kullanın. Organik maddeye dönüşmeyecek herhangi bir şeyi yıkamaktan kaçının. Septik bir sistemdeyseniz çöp öğütme tavsiye edilmez.
 •  Sisteminizi tanıyın. Tankınızın boyutu nedir? Tank ve drenaj alanı nerede bulunur? Sisteminiz kaç yaşında ve en son ne zaman denetlendi?
 •  Drenaj alanınızın aşırı yüklenmesini önlemek için özellikle yağmur mevsimi boyunca su kullanımınıza dikkat edin. Bulunduğunuz anda düşük akışlı duş başlıkları kullanarak ve sızıntıları gidererek su kullanımınızı azaltın ve evde enerji tasarrufu yapın .
 •  Tankınızı her 3-5 yılda bir sertifikalı bir uzmana kontrol ettirin. Bir septik sistemi incelemek, pompalamak ve bakımını yapmak, ihmal edilmiş bir sistemde onarım yapmaktan daha uygun maliyetlidir.

ÖNERİLEN : Ekosistemin Özellikleri Nelerdir?

Septik sistem arızasının belirtileri şunları içerir:

 •  Septik tank ve drenaj alanı etrafında kötü kokular
 • Evinize atık su birikmesi
 •  Bodrumunuzda veya septik sistem çevresinde sıvı sızıntısı
 •  Drenaj alanı etrafında daha yeşil ve yumuşak zeminli çimen