Sağlıklı Pişirme Unları

Hepimiz kurabiyeleri, çörekleri, hamur işlerini ve turtaları severiz. Bizim için daha sağlıklı veya daha iyi olabileceklerini bilseydik onları daha da çok sevebilirdik. Neyse ki, şu anda mevcut olan çok sayıda un seçeneği ile, unlu mamullerinizi kolayca sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Badem Unu

Beyazlatılmış ve öğütülmüş bademlerden yapılan badem unu , fırınlamada kullanabileceğiniz glütensiz harika bir alternatiftir. Badem protein, vitamin ve mineral bakımından yüksektir . Çeyrek fincan badem unu size beş gram protein ve E vitamini için Günlük Değerinizin (DV) yaklaşık% 40’ını verecektir.

Bu un, buğday unu gibi davrandığı için günlük diyetinize dahil edilmesi kolaydır. Aynı zamanda, fırınlamanıza hoş bir derinlik katan cevizli bir tada sahiptir. Bir dahaki sefere bu kızılcık bademli unlu kurabiyeler gibi tatlı bir şey arzuladığınızda deneyin .

Tapyoka Unu

Tapyoka unu , Güney Amerika’da yetişen manyok bitkisinden elde edilir. Manyok, protein açısından yoğun bir köktür ve kalsiyum ve C vitamini gibi besinler açısından zengindir, tapyoka incileri, çubukları veya pulları olarak işlenebilse de, tapyoka genellikle un veya koyulaştırıcı olarak kullanılır. Bu un, sosları ve pudingleri koyulaştırmaya yardımcı olur ve unlu mamullerde kullanılır.

Tapyoka ununu pişirmeye koyulaştırıcı olarak eklemek kolaydır. Keklere, kurabiyelere, ekmeğe ve hatta pizzaya yapı veya gevreklik eklemek için diğer unlarla birleştirilebilir.

Hindistan Cevizi Unu

Hindistan cevizi eti kurutulduğunda ve öğütüldüğünde, pişirme tariflerinizden herhangi birinde buğday unu yerine kolay bir ikame olan ince, cevizli ve glütensiz bir un üretir. Hindistan cevizi unu , doygunluğa ve genel sindirim sağlığına yardımcı olan lif bakımından zengin olduğu bilinmektedir .

Hindistan cevizi unu, son derece emici olduğu için buğday ununun yerini alamaz, ancak fırınlamada kullanılan diğer unları tamamlamak için eklenebilir.

Kestane Unu

Kestaneden yapılan bu un, tarifleriniz için glütensiz harika bir alternatiftir. Kestane unu , yoğurtta bulunan bakteri kültürlerine benzer şekilde probiyotik bakterileri beslemeye yardımcı olan iyi bir dirençli nişasta kaynağıdır . Aynı zamanda iyi bir B vitamini, lif ve demir kaynağıdır .

Kahvaltınızı bu glütensiz kestane unu krepleriyle zenginleştirin ve bu bileşenin tatlı ve dumanlı tadı ile birlikte sağlık yararlarının tadını çıkarın.

Karabuğday Unu

Yaygın olarak tahıl olarak görülen karabuğday, aslında ravent ile daha yakından ilişkili bir tohumdur. Karabuğday öğütüldüğünde ve bir un haline getirildiğinde, fırınlamanız için glütensiz güzel bir alternatif sağlar. Doymuş yağ, kolesterol ve sodyum açısından düşük olmasının yanı sıra, karabuğday lif bakımından zengindir ve bu da daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Karabuğday unu o kadar çok yönlüdür ki, birçok farklı tarifte işe yarar ve besinsel faydalarına, kızarmış karabuğdaydan organik çiğlere kadar çeşitli farklı ürünler aracılığıyla erişilebilir .

Fırınlarınızda buğday unu kullanmanın birçok alternatifi var. Badem gibi fındıklı unlardan kestane gibi dumanlı tahıllara kadar bu beş un kilerinize eklenmeye değer.

Cevizin Faydaları

 

Baobab’ın Faydaları