Cevizin Faydaları

Ceviz, çok yönlülüğünün yanı sıra sağlıklı bir besindir. Genel sağlığı geliştiren faydalı vitamin ve minerallerle doludurlar. Bu lezzetli kuruyemişlerin faydalarından bazıları:

Ceviz Protein Açısından Zengin

Protein, vücudunuzun gelişmesi için ihtiyaç duyduğu üç makro besinden biridir (karbonhidratlar ve yağlar diğer ikisi). Diyetinize protein eklemek sadece vücudunuzun dokularını yeniden inşa etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tokluk hissini de tetikler. Bu, yemekten sadece bir saat sonra sağlıksız bir atıştırmaya ulaşamayacağınız anlamına gelir.

Ceviz, ons başına 4 gram protein içeren mükemmel bir protein kaynağıdır (Self Nutrition Data, nd). Ceviz tam bir protein olmasa da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu temel amino asitlerin çoğunu içerir. Cevizdeki protein, daha sonra kas onarımı gibi fizyolojik süreçleri desteklemek için kullanılan bu bileşen amino asitlere ayrılır.

Ceviz, Vegan Omega-3 Yağ Asitleri Kaynağıdır

Omega-3 yağ asitleri, kardiyovasküler işleyişteki rolleri nedeniyle son birkaç on yılda önemli ölçüde dikkat çekmiştir. Yeterli omega-3 yağ asidi almak kalp hastalığı, artrit ve belirli kanser türleri riskinizi azaltır (Erlich, 2015). Ek olarak, omega-3 yağ asitleri vücutta bir anti-enflamatuar tepki ile ilişkilidir. Beyindeki yüksek konsantrasyonları göz önüne alındığında, bilişsel sağlığı da destekleyebilir ve bunamaya karşı koruma sağlayabilirler.

Vücudunuz omega-3 yağ asitlerini tek başına sentezleyemez, yani bu sağlıklı yağları diyetinizle almanız gerekir. Omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından bazıları balıklardır, bu da vejeteryanların veya veganların yeteri kadar almasını zorlaştırır. Ceviz, mükemmel bir vegan omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Özellikle, omega-3’ün diğer iki faydalı formuna, DHA ve EPA’ya dönüştürülebilen alfa-linoleik asit (ALA) ile doludurlar.

Ceviz Yüksek Miktarda Lif İçerir

Diyet lifi, vücudunuzun gastrointestinal düzenliliğini korumasına yardımcı olur, kan şekerinin stabil olmasını sağlar ve sağlıklı kolesterol seviyelerini korur (Mayo Clinic, 2015). Ceviz, lif alımınızı arttırmanın harika bir yoludur. Sadece bir ons ceviz 1.9 gram lif içerir ve sizi günlük hedefinize bir adım daha yaklaştırır.

Ceviz Fosfor Bakımından Yüksek

Fosfor, kemiklerde ve hücresel zarlarda önemli bir yapısal unsur olarak insan vücudunda bulunur. Yeterli fosfor almak, özellikle kalsiyum kaynağı ile tüketildiğinde güçlü kemik ve dişleri destekler. Ceviz, porsiyon başına 97 mg fosfor (mineral için Günlük Değerin (DV)% 10’u) ve 27 mg kalsiyum içerir, bu da onları kemik sağlığını desteklemek için akıllı bir atıştırmalık seçimi yapar (Calvo, 2014).

Biyoyararlanabilen Vitamin B6

Bazen sadece aldığınız vitamin veya mineral miktarı değil, ne kadar iyi kullanılabileceği de önemlidir. B6 vitamini (piridoksin) gibi bazı vitaminlerin vücudunuzun tipik formlarını emmesi daha zor olabilir. Pek çok meyve, sebze ve tahılda B6 vitamini yüksektir, ancak glikosile formda bulunur (Office of Diyet Takviyeleri, 2015). Bu, vücudunuzun vitamini almasını ve kullanmasını zorlaştırarak biyoyararlanımını azaltır.

Ceviz, diğer bazı besinler kadar B6 vitamini içermese de, vitaminin aldığı biçim vücut tarafından daha kolay emilir. Bu nedenle ceviz, ihtiyacınız olan B6 vitamininden yeterince yararlanmanın mükemmel bir yoludur (WH Foods, 2014). Her bir ons ceviz, besin için DV’nin% 8’ini temsil eden 0.2 mikrogram B6 vitamini içerir. Bu vitaminden yeterince almak, daha düşük kardiyovasküler hastalık, kanser, bilişsel bozukluk ve diğer kronik sağlık sorunları riski ile ilişkilidir (Office of Diyet Takviyeleri, 2015).

Baobab’ın Faydaları