Panik ve Kaygının Fiziksel Belirtilerini Yönetmek

Panik bozukluğu dahil tüm anksiyete bozuklukları, bir dereceye kadar kaygı ve sinirlilik içerir. Anksiyete, korku, endişe, korku, stres ve endişe duygularını içeren içsel bir durumdur. Panik bozukluğu olan insanlar için, anksiyetenin etkisi tipik olarak zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel seviyelerde deneyimlenir

Anksiyete ile ilgili fiziksel duyumların özellikle tatsız deneyim şeklinde gelebilir panik atak , panik bozukluğun ana semptomu. Bu ataklar, göğüs ağrısı, hızlanan kalp atış hızı, titreme, titreme ve nefes darlığı gibi üzücü fiziksel duygularla karakterizedir.

Anksiyete, hayatınızın o kadar düzenli bir parçası haline gelebilir ki, sizi fiziksel olarak nasıl etkilediğini bile fark etmeyebilirsiniz. Örneğin, anksiyete vücut gerginliğini artırma eğilimindedir ve sırt, boyun ve omuzlar gibi belirli alanlarda gerginliğe yol açar.

Öte yandan, panik ve anksiyetenin vücudunuzu ne kadar zorladığının farkında olabilirsiniz, ancak panik bozukluğunun fiziksel semptomlarıyla başa çıkmak için mücadele ediyorsunuz. Neyse ki, zor somatik semptomlarınızı yönetmek için atabileceğiniz bazı adımlar var. Aşağıda , panik ve anksiyetenin fiziksel semptomlarını yönetmenin yolları listelenmiştir :

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 3 Ana Teorisi

Fikrini değiştir

Panik bozukluğun fiziksel semptomlarıyla ilişkili korku ve rahatsızlığın bir kısmı kişinin düşüncelerinden kaynaklanır. Örneğin, aşırı terleme, titreme veya boğulma hissinin anksiyeteyle ilişkili semptomlarını hissettiklerinde, insanlar kontrollerini kaybedeceklerinden veya başkalarının tepkilerini yargıladıklarından korkabilir.

Panik atak sırasında kişi, tıbbi bir acil duruma yol açacağından korkarak fiziksel semptomların sonuçlarından korkabilir. Bu tür korkular, yalnızca bu kaygı hissini artırır ve muhtemelen daha yoğun paniğe ve endişeye neden olur.

Fiziksel belirtilerinizle daha etkili bir şekilde başa çıkmanın bir yolu, onlara nasıl tepki verdiğiniz üzerinde çalışmaktır. Yapabileceğiniz bazı şeyler şunları içerir:

Günlük tutma veya ruh hali ve anksiyete izleme gibi kendini yansıtma , belirtilerinize otomatik tepkilerinizi keşfetmenize ve bunları değiştirmenin yollarını belirlemenize yardımcı olabilir.

Beyanlar , düşüncelerinizi değiştirmek için çalışmanın başka bir yoludur.

Fiziksel Olarak Kendinize İyi Bakın

-Çalışmalar, beslenme ve egzersizin panik bozukluğu semptomları ile ilgili deneyiminizi etkileyebileceğini göstermiştir .Panik ve anksiyetenin fiziksel semptomlarını daha iyi yönetmek için, bazı sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı düşünün.

-Kaygıyı tetikleyebilecek veya kötüleştirebilecek belirli yiyecek veya içeceklerden kaçının . Örneğin, kafein ve şeker de dahil olmak üzere belirli yiyecek ve maddelerin aşırı bolluğu, anksiyete duygularını şiddetlendirebilir.

-Fiziksel egzersiz , vücutta hissedilen stresi ve gerginliği gidermeye, enerji seviyelerini artırmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

-Yoga ve meditasyon gibi stres azaltıcı gevşeme egzersizleri , beden hislerinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmenize ve kaygı karşısında sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Farkındalığınızı Başka Yerlere Getirin

Fiziksel semptomlar bunaltıcı hale geldiğinde, odaklanmanızı daha keyifli aktivitelere ayarlamanıza yardımcı olabilir. Endişeli fiziksel hisler arttığında, dikkatinizi başka bir şeye yönlendirmeye çalışın. Hangi aktivitelerden hoşlandığınızı ve odağınızı hızla değiştirebileceğini düşünün.

Örneğin, şunları yapmaya karar verebilirsiniz:

-Güvendiğiniz birini arayın

-Birkaç adımda meşgul olun

-Sakinleştirici müzik dinleyin

-Practice farkındalığı meditasyon

-Film izlemek

-Hangi aktiviteleri seçerseniz seçin, mesele fazla enerjinizi eğlenceli ve yatıştırıcı bulduğunuz bir şeye kanalize etmektir.

Tedavi Arayın

Panik bozukluğu, panik atak ve anksiyetenin fiziksel semptomlarını yaşıyorsanız, yardım istemek önemlidir. Bir doktor veya nitelikli bir akıl sağlığı uzmanı, fiziksel belirtilerinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Tedavi , doğru teşhisi koymayı, bir tedavi planına katılmayı ve doktorunuzun tavsiyelerini takip etmeyi içerecektir. İhtiyacınız olan yardımı alarak, panik ve anksiyetenin fiziksel semptomlarını nasıl etkili bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmeyi tahmin edebilirsiniz.