Panik Atak Korkunuzun Üstesinden Nasıl Gelebilirsiniz?

Panik atak ile ilgili iyi haber, ani anksiyete dalgalanması ve bariz bir sebep olmaksızın ortaya çıkan  korku, genellikle sadece birkaç dakika sürmektedir. Kötü haber: Hayatınızın en korkunç dakikalarından bazıları olabilirler.

Sonuç olarak, birçok panik atak hastası, gelecekteki saldırıların korkulu beklentisiyle yaşamaya başlar ve bu, çok büyük bir fiziksel ve duygusal zarar verebilir. Ancak başa çıkma becerilerini geliştirerek , panik atak geçiren çoğu insan semptomlarını yönetebilir.

Genel Bakış

Panik ataklar tipik olarak rahatsız edici fiziksel semptomlar , üzücü duygular ve üzücü düşüncelerin bir kombinasyonu yoluyla yaşanır . Nefes darlığı , terleme ve titreme gibi fiziksel semptomlar genellikle panik atağın başlangıcına işaret eder. Bu belirtiler tipik olarak korkulu düşünceleri ve duyguları tetikler ve bu da anksiyete duygularınızı yoğunlaştırabilir.

Örneğin, rahatsızlık hissi uyandıran göğüs ağrısı veya titreme gibi hoş olmayan fiziksel hisler fark etmeye başlayabilirsiniz. Daha sonra bu fiziksel duyguları bir tehlike veya tehdit olarak algılamaya başlarsınız ve daha sonra “Kendimi kontrol edemiyorum”, “Kalp krizi geçireceğim” veya “Ben deliriyor. ” Korku arttıkça semptomlar da yükselebilir.

Bu semptomların ne kadar korkutucu olabileceği düşünüldüğünde, panik atak hastalarının gelecekteki atakların başlangıcından korkmaya başlaması nadir değildir. Panik bozukluğu olan kişiler genellikle panik atak korkusuna yanıt olarak davranışlarını değiştirirler.

Örneğin, başka bir saldırıyı tetikleyebileceğine inandığınız belirli yerlerden veya durumlardan kaçınabilirsiniz. Ne yazık ki, kaçınma davranışları yalnızca kısa vadede kaygıyı azaltır ve genellikle daha uzun süreli korkulara yol açar. Bu, genel işleyişinizi büyük ölçüde sınırlayabilecek ve olumsuz etkileyebilecek bir korku ve kaçınma döngüsü yaratır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun 3 Ana Teorisi

Korkunuzun Üstesinden Gelmek

Yaşamın birçok alanında olduğu gibi, bilinmeyen korkutucu veya göz korkutucu görünebilir. Ancak panik ataklardan ne kadar az korkarsanız, bunlara yakalanma olasılığınız o kadar azalır. Bu ipuçları kontrolü ele almanıza yardımcı olabilir:

Kendini geliştir

Bilgi ve anlayış eksikliği, panik atak korkunuza katkıda bulunan şey olabilir. Korku ve endişe duygularınızı aşmanın ilk adımı, belirtilerinizi daha iyi anlamaktır.

Panik ataklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, bir atak sırasında ne bekleyeceğinizi bilmenize ve semptomlarınızdan daha az korkmanıza yardımcı olabilir.

Panik Ataklarınızı Kabul Edin

Belirtilerinizi daha iyi anladıktan sonra, sonraki adım panik ataklarınızı kabul etmek ve kabul etmektir. Bunu söylemek kesinlikle yapmaktan daha kolaydır, ancak belirtilerinize direnmek çoğu zaman artan korku ve endişe duygularına yol açabilir.

Panik atakla ilgili son deneyiminizi düşünün ve korku ve gerginlik duygularınızın belirtilerinizin artmasında nasıl bir rol oynadığına dikkat edin. Panik ataklarınıza ilişkin algınızı değiştirerek onlarla daha iyi başa çıkabilirsiniz.

Panik ataklarınızı kabul etmeye başladıktan sonra, onlara yanıt verme şeklinizi değiştirmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, fiziksel semptomlara “kontrolü kaybediyorum” gibi sinir bozucu düşüncelerle tepki vermek yerine, semptomlara artan sakinlik ve netlikle yanıt vermeyi öğrenebilirsiniz.

Derin nefes alma , farkındalık meditasyonu veya yoga gibi gevşeme teknikleri , gevşeme tepkinizle temasa geçmenize yardımcı olmak için uygulanabilir . “Kaygıma rağmen kendimi kabul ediyorum” gibi olumlu onaylamaları tekrarlamak da geçmişte korkuya kapılmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl tepki vereceğinizi değiştirmeye çalışarak, panik ataklar sırasında kontrolü elinizde tutmaya başlayabilirsiniz.

3 A’yı hatırla

Bir dahaki sefere panik atak geçirdiğinizde, şu üç A’yı hatırlayın: kabul et, kabul et ve alternatif yanıt. Bu, semptomlara tepki verme şeklinizi değiştirmenize, daha az korkuyla panik atakları atlatmanıza yardımcı olacak ve nihayetinde panik atak korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır:

Kabul edin: Bir dahaki sefere artan anksiyete veya panik semptomları fark ettiğinizde, sadece durun ve bir nefes alın. Yüksek panik ve endişe yaşadığınızı fark etmek için bu anı ayırın. Bir panik atağın başlangıcında semptomlarınızı kabul etmenin bu basit eylemi, korkularınız üzerinde size bir güç hissi verebilir.

Kabul edin: Belirtilerinizden kaçmaya veya bunlara direnmeye çalışmak yerine, panik atak geçirdiğiniz gerçeğiyle yüzleşin. Kabul, paniğe kapıldığınız anlamına gelmez, ancak panik ataktan kurtulmanız için gereken netliği sağlayabilir.

Alternatif yanıt: Bir saldırı sırasında korkuyla veya kaçma ihtiyacıyla tepki vermeye başlarsanız, kendinize bunların sadece panik atak belirtileri olduğunu ve yakında azalacağını hatırlatın. “Aklımı kaybedeceğim” gibi korkutucu düşünceler ortaya çıktığında, “Bu hisler geçecek” diye tekrarlayarak bu algıyı değiştirmeye çalışın .

Denemeye devam

Panik atak belirtilerinizi farklı şekilde görmeyi seçerek onlardan korkunuzun üstesinden gelebilirsiniz. Bu işlemin zaman alabileceğini unutmayın. Her zaman istediğin gibi tepki vermemen sorun değil.

Aksiliklerinizden ders çıkarabilir ve bu bilgiyi ileride bir sonraki saldırıya geçmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Denemeye devam edin ve zamanla panik ataklarınızın kontrolünün daha fazla elinizde olduğunu fark edebilirsiniz.

Panik atak yaşarsanız, ilk adımınız doktorunuzu görmek olmalıdır. Panik ataklar, bir tür anksiyete bozukluğu olan panik bozukluğunun en belirgin semptomudur, ancak bu ataklar genellikle diğer akıl sağlığı ve tıbbi durumlarla da ilişkilidir.