Panik Atak ve Anksiyete Arasındaki Fark Nedir?

“Anksiyete atağı” ve “panik atak” terimlerinin aynı anlama geliyormuş gibi birbirinin yerine kullanıldığını duyabilirsiniz. Hızlı kalp atışı, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi bazı panik atak ve anksiyete semptomlarının benzer olduğu düşünüldüğünde bu anlaşılabilir bir durumdur .

Ancak pratikte panik ve anksiyetenin farklı özellikleri vardır ve davranış sağlığı uzmanları bu terimleri belirli semptomlar ve bozukluklar için kullanır.

Panik ataklar, diğer fiziksel ve zihinsel semptomların eşlik ettiği ani bir yoğun korku veya rahatsızlık dalgasıdır. Diğer yandan kaygı, insan vücuduna bağlı duygusal ve koruyucu tepkilerin bir parçasıdır. Endişe nedeni , anksiyetenin aşırı olduğu veya hayatınızın önüne geçtiği zamandır .

Önemli bir endişe veya panik yaşarsanız, tanımlarını, semptomlarını ve tedavilerini anlamak önemlidir.

Panik Ataklar Neden Nefes Darlığına Neden Olur?

Klinik Farklılıklar

Ruh sağlığı koşullarını tedavi eden profesyoneller , DSM-5 olarak bilinen Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabında bulunan tanımlara dayanarak bir tanı koyarlar . Anksiyete ve panik ataklar zaman zaman aynı hissedilse de, DSM’de özetlenen farklılıklar onları tanımlamaya ve ayırt etmeye yardımcı olur. DSM-5’teki tanımlar, sağlık sağlayıcınıza tanı koyması ve durumunuzu sınıflandırması için rehberlik eder.

DSM-5, panik bozukluğu olarak bilinen durumla ilişkili ayırt edici özellikleri tanımlamak için “panik atak” terimini kullanır . Ancak diğer psikiyatrik bozukluklarda panik ataklar meydana gelebileceği gibi, herhangi bir bozukluğunuz yoksa panik atak geçirmeniz de mümkündür.

Öte yandan, “anksiyete atağı” terimi DSM-5’te tanımlanmamaktadır. Daha ziyade, “anksiyete”, anksiyete bozuklukları , obsesif kompulsif bozukluklar ve travma ve stresle ilişkili bozukluklar başlıkları altında tanımlanan çeşitli hastalıkların temel bir özelliğini tanımlamak için kullanılır

Bu üç başlık altındaki en yaygın rahatsızlıklardan bazıları şunlardır:

-Panik atak

-Panik bozukluğu öyküsü olmayan agorafobi

-Özgül fobi

-Sosyal anksiyete bozukluğu (SAD)

-Ayrılık anksiyetesi bozukluğu

-Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)

-Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)

-Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu (GAD)

Panik atak

Panik atak, diğer birçok zihinsel ve fiziksel semptomun eşlik ettiği yoğun ve ani bir korku, dehşet veya rahatsızlık hissidir. Panik atak belirtileri genellikle şiddetli bozulmasına neden olacak şekilde aşırı bulunmaktadır.

DSM-5’e göre, bir panik atak aşağıdaki semptomlardan dördü veya daha fazlasıyla karakterize edilir:

Zihinsel

-Gerçek olmama duyguları (derealizasyon)

-Kendinden kopuk hissetme ( duyarsızlaşma )

-Kontrolü kaybetme veya delirme korkusu

-Ölme korkusu

Fiziksel

-Kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı veya hızlanan kalp atış hızı

-Asiri terleme

-Titreme veya titreme

-Nefes darlığı hissi, nefes almada zorluk

-Boğulma hissi

-Göğüs ağrısı

-Mide bulantısı veya karın ağrısı

-Baş dönmesi, dengesizlik, baş dönmesi veya baygınlık hissi

-Uyuşma veya karıncalanma hissi (parestezi)

-Titreme

Panik Atak

Sıcak basmaları

Panik ataklar genellikle belirgin, ani bir tetikleyici olmaksızın birdenbire ortaya çıkar. Bazı durumlarda, korkuya fobi gibi bilinen bir stres etkeni neden olduğu için “beklenir”.

Panik atak semptomları 10 dakika içinde zirve yapar ve sonra azalır. Bununla birlikte, bazı saldırılar daha uzun sürebilir veya art arda gerçekleşebilir, bu da bir saldırının ne zaman bitip diğerinin ne zaman başlayacağını belirlemeyi zorlaştırır. Bir saldırının ardından günün geri kalanında stresli, endişeli, keyifsiz veya gergin hissetmek alışılmadık bir durum değildir.

Kaygı

Aksine, anksiyete genellikle belirli bir süre içinde yoğunlaşır ve gerçek ya da algılanan bazı potansiyel tehlikeler hakkındaki aşırı endişeyle yüksek oranda ilişkilidir. 3 Bir şeyin beklentisi oluşursa ve yüksek stres miktarı, bunaltıcı bir düzeye ulaşırsa, bu bir “saldırı” gibi hissedilebilir. Anksiyete belirtileri şunları içerebilir:

Zihinsel

-Konsantrasyon zorluğu

-Sinirlilik

-Huzursuzluk

Fiziksel

-Yorgunluk

-Kas gerginliği

-Rahatsız uyku

-Artan irkilme tepkisi

-Artan kalp atış hızı

Baş dönmesi

Bazı anksiyete semptomları panik atakla ilişkili semptomlara benzer olsa da, genellikle daha az şiddetlidir. Panik ataktan farklı olarak, anksiyetenin semptomları kalıcı ve çok uzun süreli olabilir – günler, haftalar, hatta aylar.

Teşhis

Anksiyete, her yıl ABD’li yetişkinlerin tahmini% 19,1’ini etkileyen en yaygın akıl sağlığı sorunlarından biridir. Kaygı, bir kişinin hayatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirken, semptomları yaşayan kişilerin yalnızca yaklaşık% 20’si tedavi aramaktadır.

Sonuçları ve refahı iyileştirebilecek etkili tedaviler mevcuttur, bu nedenle anksiyete veya panik atak belirtileri yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kadınların anksiyete deneyim belirtileri erkeklerden iki kat olasılığı olduğu için, Kadınların Önleyici Hizmetler Girişimi artık 13 yaşından büyük tüm kadınlar için tarama anksiyete önerir.

Bir değerlendirme sırasında, doktorunuz tıbbi bir geçmiş, fizik muayene yapacak ve belirtilerinize katkıda bulunabilecek herhangi bir tıbbi hastalığı ekarte etmeye yardımcı olmak için laboratuar testleri yapabilir.

Bir doktor veya akıl sağlığı uzmanı ayrıca, yoğunluğu, süresi ve normal günlük işleyişiniz üzerindeki etkisi dahil olmak üzere semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Değerlendirmenize bağlı olarak, doktorunuz daha sonra DSM-5’te bulunan kriterlere göre tanı koyabilir.

Panik ve Anksiyete Tedavisi

İster panikle, ister kalıcı anksiyeteyle veya her ikisiyle de uğraşıyor olun, etkili tedavi mevcuttur. En yaygın tedavi seçeneklerinden bazıları terapi, reçeteli ilaçlar ve kendi kendine yardım stratejilerini içerir. Bu yöntemlerden birini veya birkaçını denemeye karar verebilirsiniz.

Psikoterapi , semptomlarınızı daha iyi anlamanıza, onları yönetmenin yollarını geliştirmenize, geçmiş ağrıları aşmanıza, geleceğe yönelik yolunuzu belirlemenize ve daha umutlu bir bakış açısına izin verecek daha net bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olabilir.

İlaçlar semptomlarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Diğer stratejiler üzerinde çalışırken semptomları kontrol etmek için bazen sadece kısa bir süre için gerekli olabilir.

Nefes egzersizleri ve aşamalı gevşeme gibi kendi kendine yardım teknikleri , belirti yönetimi yoluyla kendi hızınızda çalışmanıza izin vermede faydalı olabilir.