Panik Ataklar Neden Nefes Darlığına Neden Olur?

Panik ataklar sırasında, savaş ya da kaç tepkisi aktive olur ve bu, nefes darlığı ve hiperventilasyon dahil olmak üzere, yoğun bir rahatsız edici semptomlar dizisine yol açabilir. İster tek bir panik atak geçirmiş olun, ister panik bozukluğu tanısı almış olun, nefes darlığı yaşamak inanılmaz derecede rahatsız edici ve korkutucu olabilir. Nefes darlığını ve bunun panik ataklarla bağlantısını daha iyi anlamak , size veya sevdiklerinize semptomları azaltmayı ve / veya ortadan kaldırmayı amaçlayan uygun kaynakları, desteği ve stratejileri bulmanıza yardımcı olabilir .

Özellikler

Panik atak sırasında nefes alma düzeninizde bir değişiklik yaşadığınızda, sanki şöyle hissedebilirsiniz:

-Nefes nefese kalıyorsun

-Nefes alıp vermeniz sığ ve kısıtlı

-Nefes alma hızınız normalden daha hızlı

-Hızlı nefes almanı yavaşlatamazsın

-Boğuluyor veya boğuluyormuş gibi hissediyorsunuz

Nefes darlığı ve / veya hiperventilasyon yaşamaya ek olarak, baygınlık, baş dönmesi ve baş dönmesi hissedebilirsiniz. Bu süre zarfında panik atak veya panik bozukluğunun diğer semptomlarını da yaşayabilirsiniz .

Nefes Darlığı Vs. Soluk soluğa

Nefes darlığı olarak da adlandırılan nefes darlığı ve aşırı nefes alma olarak da bilinen hiperventilasyon, birbirleriyle yakından bağlantılıdır. Nefes darlığı hissettiğinizde, daha hızlı nefes alabilirsiniz, bu da hiperventilasyona yol açabilir ve buna bağlı olarak hiperventilasyon nefes darlığını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Panik, stres ve endişe duygularını yoğunlaştırabilir

Kanınızdaki karbondioksiti azaltabilir

Bayılma, mide bulantısı, uyuşma veya karıncalanma ve ağız kuruluğuna neden olabilir

Göğsünüzde kısıtlı ve gergin hissetmenize neden olabilir

Kafası karışmış ve bunun dışında hissetmeye yol açabilir

Uykunuzu bozabilir

Nefes darlığına ne sebep olur?

Nefes almak, bir bireyin içsel durumu için iyi bir belirteç olabilir, bu nedenle, bir birey panik, endişe ve / veya yüksek düzeyde stres yaşıyorsa, nefeslerinin bunu yansıtacağı mantıklıdır. Araştırmaya göre, nefes almadaki 1 değişiklik panik atağı tetikleyebilir, anksiyete düzeylerini artırabilir ve zaten başlamış olan bir panik atağı yoğunlaştırabilir. Çalışmalar şunu göstermektedir:

Nefes darlığı, vücut daha fazla oksijen almaya çalışırken ve kendini savunmaya hazırlanırken vücudun savaş veya kaç tepkisiyle bağlantılıdır.

Panik atak ve panik bozukluk bağlamında nefes darlığı, genetik ve / veya hormonal bir bileşene sahiptir.

Anksiyete Bozuklukları Nelerdir?

Anksiyete Nefes Darlığına Neden Olabilir mi?

Anksiyete, nefes darlığına hem neden olabilir hem de bunu şiddetlendirebilir. Anksiyete belirtileri arasında nefes darlığı, havada açlık ve boğulma hissi yer alabilir. Buna karşılık nefes darlığı hissetmek de endişenizi artırabilir. Panik atak açısından, panik atak başlamadan önce nefes darlığı olabilir veya biri sırasında artabilir.

Panik Atak Tedavisi

Siz veya sevdiğiniz biri panik atak geçiriyorsanız, birçok tedavi seçeneği olduğunu bilin. Panik atakların ve panik bozukluğun temel nedeni kişiden kişiye değişeceğinden, hangisinin en uygun olduğunu bulmak için birden fazla tedavi seçeneği veya kombinasyonu denemek en iyisidir.

İlaç tedavisi

İlaç , bazı kişiler için panik atak ve panik bozukluğunun tedavisinde etkili olabilir. İlaç tedavisi genel kaygıyı azaltmaya, panik atakların sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya ve panik ataklarla ilişkili kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı kişilerde panik atak ve panik bozukluğun tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaç seçenekleri 3 şunları içerir:

-Tranilsipromin

-Paroksetin

-Klonazepam

-Alprazolam

-Escitalopram

Psikoterapi

Psikoterapi ilaçla birlikte veya tek başına kullanılabilir. Bir kişinin tedavi açısından hangi yolu denemeyi tercih ettiği, semptomlarının yoğunluğu ve sıklığı ile kişisel tercihlerine bağlı olabilir. Psikoterapi, panik ataktan ve panik bozukluğundan etkilenen bireysel, çiftler ve aile sorunlarını ele alabilir. Panik atak ve panik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan terapötik teknikler şunları içerir:

-Bilişsel davranışçı terapi

-Bilişsel davranış değişikliği

-Akılcı duygusal davranış terapisi

-Farkındalık pratiği yapmak

-Transkraniyal manyetik stimülasyon 4

-Alternatif Tedavi Seçenekleri

-Göz hareketi duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (EMDR) ve at destekli psikoterapi gibi terapötik teknikler , dikkate alınması gereken diğer tedavi seçenekleridir.

Başa Çıkma

Panik atak sırasında nefes darlığı yaşamak stresli, izole edici ve korkutucu olabilir. Panik ataklar bilinen bir tetikleyici olmadan başlayabileceğinden, bir panik atağı durdurmak veya yönetmek için bir teknik araç setine sahip olmak önemlidir . Günlük aktivitelerde zorluk çekiyorsanız ve / veya kendinize veya başkalarına zarar verme düşünceleriniz varsa, derhal bir profesyonelle bağlantı kurmanız önemlidir .

-Bir panik atağın başlangıcında, kendinize tekrarlayabileceğiniz bir mantra söyleyin (örneğin: “Bu geçecek” veya “İyi olacağım”).

-Bir Pratik gevşeme tekniği panik atak sahip değildir. Daha rahat bir durumda pratik yapmak, bir panik atak başladığını hissettiğinizde stratejinizi kullanmaya daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

-Düşüncelerinizi yargılayıcı olmayan bir şekilde daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için farkındalık meditasyonu uygulamaya başlayın .

-Eşsiz panik atak deneyiminizi daha iyi anlamak için bir panik atak günlüğü ile belirtilerinizi takip edin.

-Panik atak sırasında, üçlü bir egzersiz yaparak vücudunuza ve çevrenize yeniden bağlanmaya çalışın. Çevrenizde gördüğünüz üç şeyi, hissettiğiniz üç şeyi, duyabileceğiniz üç şeyi ve koklayabileceğiniz üç şeyi sayın.

-Bir panik ataktan sonra, deneyiminiz hakkında konuşmak için destekleyici bir arkadaşınızı veya sevdiğiniz birini arayın.

-Bu özel panik atak özellikle şiddetliyse veya panik ataklarınızın sıklığı artıyorsa, terapistinizi veya doktorunuzu aramayı düşünün.

Nefessiz Kaldığınızda Ne Yapabilirsiniz?

Dikkatli nefes alma, panik atak sırasında tipik solunum düzeninize dönmenize veya sonrasında kendinizi yere bırakmanıza yardımcı olabilir. Şu temel yönergeleri izleyin:

-Nefesinize dikkat edin. Nefesinizi yavaşlatmaya başladığınızı hayal edin. Midenizin çok yavaş bir hızda yükselip alçaldığını hayal edebilirsiniz.

-Ellerinizi göğüs kafesine yerleştirin. Şimdi burnunuzdan yavaşça nefes alın ve göğüs kafenizi hava ile doldurun. Göğüs kafesinin nasıl kasıldığını not ederek burundan yavaşça nefes verin.

-Nefes alırken 10’a, nefes verirken 10’a kadar sayarak birkaç nefes tekrarlayın. Her nefeste yüzünüzde, boynunuzda ve omuzlarınızda herhangi bir gerginlik olduğunu fark etmeye çalışın.

– Nefesinizin vücudunuzdaki herhangi bir gerilimden aktığını hayal edin.

-Ellerinizi karnınızın üstüne koyun. Derin, pürüzsüz nefesinizle kalın. 10 saniye derin bir nefes alın ve karnınızı hava ile doldurun. Nefes alırken göbeğinizin ellerinize nasıl yükseldiğine ve 10 saniye nefes verirken göbeğinizin omurgaya nasıl girdiğine dikkat edin. Birkaç nefes için tekrarlayın.