Meyve Yemek Kilo Vermek İçin Kötü Mü?

Meyveler, şeker oranı yüksek olduğu için kötü bir şöhrete sahiptir, ancak doğal olarak tatlı meyve kilonuz için gerçekten kötü müdür?

Bazı diyetler meyveyi şekeri nedeniyle şeytanlaştırıyor ve insanları şu sormaya sevk ediyor: meyve kilo vermek için kötü müdür? Ancak kısa cevap: hayır!

Şeker, karbonhidratın en basit şeklidir. Süt, bal, bazı sebzeler ve meyveler gibi birçok gıdada doğal olarak bulunur. Evet, meyve birkaç çeşit şeker içerir ve bunların yaklaşık yarısı fruktozdan gelir. Fruktoz ayrıca sofra şekeri ve yüksek fruktozlu mısır şurubundaki karbonhidratların yaklaşık yarısını oluşturur. Çünkü fruktoz yüklü tatlılar kilo almaya bağlı olan bazı diyet kitapları dahil 4-Saat Gövde ve Biz Yağ Get Neden meyve fruktoz çok sorunlu olduğunu sıçrama -hukukun. Ancak, durum pek de öyle değil.

Araştırma, ezici bir çoğunlukla, meyve yiyenlerin yemeyenlere göre daha zayıf olduğunu ortaya koyuyor. Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada , 107 fazla kilolu ve obez gönüllü, altı hafta boyunca iki eşit kalorili kilo verme planından birini izledi: biri meyveden günde 20 gramdan az fruktoz, diğeri ise 50 ila 70 gram fruktoz içeriyor. meyveden bir gün. Sonuçlar: Yüksek meyve yiyenler , düşük fruktozlu gruba göre ortalama yüzde 48 daha fazla kilo verdiler (yaklaşık üç kg daha fazla).

Neden bu kadar fark? Her şeyden önce, meyve fruktozdan daha fazlasıdır. Faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik eden lif ve vücudumuzun insülini daha verimli kullanmasına yardımcı olan magnezyum bakımından zengindir. Ayrıca, fruktoz içeren işlenmiş gıdalarda olduğu gibi yağ teşvik eden kan şekeri artışlarına neden olmaz. Sonra basit bir kalori sorunu var. Dev bir sodayı hızlıca tüketmek kolay olsa da, nadiren meyveye aşırı yükleme yaparız. Aslında, çoğumuz yeterince tüketmiyoruz, Amerikalıların yüzde 38’i günde bir porsiyondan daha az yemek yiyor günde önerilen 2 fincandan çok uzak.

Özetle: Kilonuza dikkat ediyorsanız veya sadece daha sağlıklı beslenmek ve daha fazla besin almak istiyorsanız, meyvelerin tadını çıkarın.