Hindistan Cevizi Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

C. Tropikal yağın metabolizmanızda hafif (geçici) bir artışa neden olabileceğini öne süren araştırma var.

Ne zaman yemek yerseniz, yiyecekleri sindirme süreci, tükettiğiniz kalorinin yaklaşık yüzde 10’unu yakar. Örneğin, bir öğünde 500 kalori tüketirseniz, vücudunuz bu kalorilerin yaklaşık 50’sini yiyecekleri vücudunuzu besleyen enerjiye dönüştürmek için kullanır. Ancak teorik olarak 500 kalorilik bir yemek yerseniz ve yağ veya tereyağındaki yağı hindistancevizi yağı ile değiştirirseniz, metabolizmanız hızlanır ve yüzde 15 veya 75 kalori gibi daha fazla yakar.

Bu, yağın moleküler yapısına ve vücudun onu nasıl sindirdiğine bağlıdır. Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri (orta zincirli triasilgliseroller veya MCT olarak adlandırılır), zeytin veya kanola gibi diğer yağlarda bulunanlardan daha kısadır ve suda daha fazla çözünür. Kanada Winnipeg’deki Manitoba Üniversitesi’nde gıda bilimi ve beslenme profesörü olan Ph.D. Peter Jones, “Bu yüzden, daha doğrudan karaciğere yönlendiriliyorlar ve yakıt için kolayca yakılabiliyorlar” diyor. Bu nedenle yağ depolarına yatırılma şansı daha azdır.

Ancak hindistancevizi yağı tüketmenin insanların kilo vermesine yardımcı olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, hindistancevizi yağının da aynı şekilde çalışabileceğini öne süren bir MCT yağı kullanan yeni bir çalışma var. Çalışmada, 31 fazla kilolu erkek ve kadın, kadınlar için bir çorba kaşığının biraz üzerinde ve erkekler için her gün bir MCT yağı veya zeytinyağı içeren düşük kalorili bir diyet uyguladı. Dört ay sonra, MCT-petrol kullanıcıları ortalama 7 kilo verdiler; zeytinyağı grubu sadece 3 kilo. Araştırmacılar, MCT yağı tarafından üretilen metabolik desteğin muhtemelen bir rol oynadığını öne sürdüler.

Hindistan cevizi yağı insanların kilo vermesine yardımcı olsa bile, hindistancevizi yağı doymuş yağ ile yüklü olduğu için birkaç beslenme uzmanı tavsiye ediyor: 1 çorba kaşığı 12 gram ve bir çorba kaşığı tereyağında 7 gram.

Özet: Hindistan cevizi yağının ürettiği ekstra kalori yakımı size hafif bir avantaj sağlayabilir, ancak yalnızca başka bir şeyden daha az yiyerek yer açarsanız. Herhangi bir yağdan bir çorba kaşığı yaklaşık 120 kaloriyi geri alır.