Koronavirüs Beyni Nasıl Etkiler?, COVID-19’lu hastalar, beyin üzerinde kafa karışıklığından koku ve tat kaybına ve yaşamı tehdit eden felçlere kadar değişen bir dizi etki yaşıyor. 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki genç hastalar , felç nedeniyle muhtemelen yaşamı değiştiren nörolojik sorunlardan muzdariptir. Araştırmacılar, beynin neden zarar görebileceğine dair henüz bir cevap bulamamış olsalar da, birkaç teorileri var.

Nöro-duyarlılık uzmanı Robert Stevens geçerli bazı bilimsel teorileri açıklıyor.

Koronavirüs Beyni Nasıl Etkiler?

Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Bilinç kaybı

Nöbetler

İnme

Koku ve tat kaybı

Baş ağrısı

Odaklanmada sorun

Davranıştaki değişiklikler

Hastalar ayrıca felç ve solunum yetmezliğine yol açabilen Guillain-Barré sendromu gibi periferik sinir sorunları yaşıyor. COVID-19 ünitelerinde gördüğüm hastaların en az yarısının nörolojik semptomlara sahip olduğunu tahmin ediyorum.

Mevcut araştırmaya dayanarak, COVID-19’un beyne zarar verebileceği dört yol olduğunu düşünüyoruz, ancak herhangi bir sonuca varılmadan önce her birinin titizlikle incelenmesi gerekiyor.

Şiddetli Enfeksiyon

Olası ilk yol, virüsün beyne girme ve şiddetli ve ani bir enfeksiyona neden olma kapasitesine sahip olmasıdır. Çin ve Japonya’da bildirilen vakalar, virüsün genetik materyalini omurilik sıvısında buldu ve Florida’daki bir vaka, beyin hücrelerinde viral partiküller buldu. Bu, kan dolaşımına veya sinir uçlarına giren virüs nedeniyle ortaya çıkabilir. COVID-19’lu bazı hastalarda meydana gelen koku kaybı, virüsün burnun hemen üzerinde bulunan ve koku ile ilgili bilgileri beyne ileten koku alma ampulünden girdiğini gösterebilir.

Overdrive’da Bağışıklık Sistemi

İkinci bir olasılık, bağışıklık sisteminin COVID-19 ile savaşmak için aşırı hızlanmaya girmesi ve bu hastalıkta görülen doku ve organ hasarının çoğuna – belki de virüsün kendisinden daha fazla – neden olabilecek “uyumsuz” bir enflamatuar yanıt üretmesidir.

Vücuttaki Kaos

Üçüncü teori, COVID-19 tarafından vücutta indüklenen tüm fizyolojik değişikliklerin – yüksek ateşten düşük oksijen seviyelerine ve çoklu organ yetmezliklerine kadar – görülen deliryum veya koma gibi beyin fonksiyon bozukluğuna katkıda bulunduğu veya bunlardan sorumlu olduğudur. şiddetli COVID-19 hastalarının çoğu.

Kan Pıhtılaşma Anormallikleri

COVID-19’un beyni etkilemesinin dördüncü yolu, bu hastaların felç geçirme eğilimiyle ilgilidir. Hastalığı olan hastalarda kan pıhtılaşma sistemi oldukça anormaldir ve bu hastalarda diğerlerinden çok daha fazla pıhtı oluşması muhtemeldir. Pıhtılar, vücudun derinlerindeki damarlarda veya akciğerlerde kan akışını kesebilecekleri yerlerde oluşabilir. Bir kan pıhtısı beyne giden arterleri tıkarsa veya daraltırsa inme meydana gelebilir.