Helicobacter pylori  tedavisi sırasında mide suyunun salgılanmasını uyaran yiyeceklerden, örneğin biber gibi mideyi tahriş eden yiyeceklerden ve işlenmiş ve yağlı etlerden uzak durulmalıdır.

Helicobacter pylori midede zâviye ve genellikle gastrite neden olur ve aynı zamanda bazı durumlarda, bu enfeksiyon mide kanseri, ülser, B12 vitamini eksikliği, anemi, diyabet ve bir yağlı karaciğer gibi diğer problemlere yol açabilir bir bakteridir. Öyleyse, tedavi

Tedavi sırasında en iyi yiyecekler

 

1. Probiyotikler

Probiyotikler, yoğurt ve kefir gibi yiyeceklerde bulunur ve ayrıca toz veya kapsül şeklinde takviye olarak da alınabilir. Probiyotikler bağırsakta yaşayan ve bu bakteriyle savaşan maddelerin üretimini uyaran ve ishal, kabızlık ve zayıf sindirim gibi hastalığın tedavisi sırasında ortaya çıkan yan etkileri azaltan iyi bakterilerden oluşur.

2. Omega-3 e omega-6

Omega-3 ve omega-6, mide iltihabını azaltmaya ve H. pylori’nin büyümesini engellemeye yardımcı olarak hastalığın tedavisine yardımcı olur. Bu iyi yağlar balık yağı, zeytinyağı, havuç tohumu ve greyfurt çekirdeği yağı gibi yiyeceklerde bulunabilir.

3. Meyve ve sebzeler

Helicobacter pylori tedavisi sırasında asidik olmayan meyveler ve haşlanmış sebzeler yenmelidir   çünkü bunlar kolayca sindirilir ve bağırsak fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Öte yandan, ahududu, çilek, böğürtlen ve yaban mersini gibi bazı meyveler bu bakterinin büyümesiyle savaşmaya yardımcı olur ve bu nedenle orta derecede yenebilir.

4. Brokoli, karnabahar ve lahana

Bu 3 sebze, özellikle brokoli, kanseri önlemeye ve Helicobacter pylori ile savaşmaya yardımcı olan ve bu bakterinin bağırsakta yayılmasını azaltan izotiyosiyanatlar adı verilen maddeler içerir  . Bu sebzelerin sindirimi kolaydır ve tedavi sırasında ortaya çıkan mide ağrısının azaltılmasına yardımcı olur. En iyi sonuçlar için günde 70 gr brokoli önerilir.

5. Beyaz et ve balık

Beyaz etler ve balıklar daha düşük bir yağ konsantrasyonu içerir, bu da sindirime yardımcı olur ve yiyeceğin midede çok uzun süre kalmasını engelleyerek ağrıya ve tedavi sırasında tokluk hissine neden olur. Bu etleri yemenin en iyi yolu, mideye asitlik yapmadan lezzet katmak için tuz ve defne yaprağı ile kaynatmaktır. Et veya balık ızgara yapıyorsanız zeytinyağı veya 1 yemek kaşığı su kullanın. Fırında yağsız et kavurmak da mümkündür, ancak kızarmış tavuk ve balık tavsiye edilmez.

Helicobacter Pylori Diyeti 2

Tedavinin rahatsız edici semptomları nasıl giderilir

H. pylori ile savaşmak için tedavi   genellikle 7 gün sürer ve Omeprazol ve Pantoprazol gibi proton pompası inhibitörü ilaçların yanı sıra Amoksisilin ve Klaritromisin gibi antibiyotikler kullanılarak yapılır. Bunlar günde iki kez alınır ve yaygın yan etkiler şunlardır: 

1. Ağızda metalik tat

Bu, tedavinin erken safhalarında olabilir ve muhtemelen zamanla daha da kötüleşebilir. Bu sorunun tedavisine yardımcı olmak için, salataları sirke ile tatlandırın ve dişlerinizi fırçalamadan önce diş macununun üzerine kabartma tozu ve tuz serpin. Bu, hem ağızdaki asitleri nötralize etmeye hem de metalik tattan kurtulabilecek daha fazla tükürük üretmeye yardımcı olacaktır.

2. Mide bulantısı ve mide ağrısı

Mide bulantısı ve mide ağrısı genellikle tedavinin ikinci gününden itibaren ortaya çıkar, bu nedenle olmalarını önlemek için bol su içmek, dinlenmek ve yoğurt, beyaz peynir ve kremalı kraker gibi kolay sindirilebilen yiyecekler yemek önemlidir.

Uyandıktan kısa bir süre sonra zencefil çayı içmek ve 1 dilim kızarmış ekmek veya 3 kremalı kraker yemek ve bir oturuşta çok fazla sıvı içmemek, sabah hastalığını hafifletmenin iyi bir yoludur.

Helicobacter pylori nedir? Helicobacter pylori belirtileri

3. İshal

İshal genellikle tedavinin üçüncü gününden sonra ortaya çıkar, çünkü antibiyotikler H. pylori’yi ortadan kaldırmanın yanı sıra  bağırsak florasına zarar vererek ishale neden olur.

Günde 1 sade yoğurt yemek ve çorba, püre, beyaz pirinç, balık ve beyaz et gibi kolayca sindirilebilen yiyecekler, ishali durdurmak ve bağırsak florasını eski haline getirmek için iyi bir yoldur.

Tedavi sırasında ne yememeli

Tedavi sırasında mideyi tahriş edebilecek veya mide suyunun salgılanmasını tetikleyebilecek yiyeceklerin yanı sıra “dolma” hissi ve zayıf sindirim gibi yan etkileri kötüleştiren yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Bu nedenle, aşağıdakileri yemekten kaçınmak önemlidir:

  • Kahve, çikolata ve siyah çay, mide hareketini ve mide suyu salgılanmasını uyaran ve daha fazla tahrişe neden olan kafein içerdikleri için;
  • Mideyi şişirdiği ve ağrıya ve asit reflüsüne neden olabileceği için alkolsüz içecekler ve gazlı içecekler;
  • Alkollü içecekler, mide iltihabını artırdıkları için;
  • Mide ağrısı ve mide ekşimesine neden olabileceği için limon, portakal ve ananas gibi ekşi meyveler;
  • Sarımsak, hardal, ketçap, mayonez, Worcester sosu, soya sosu, sarımsak sos ve et küpleri gibi biber ve baharatlı yiyecekler;
  • Yağlı etler, kızartmalar ve sarı peynirler, yağ bakımından zengin oldukları için sindirimi zorlaştırır ve yiyeceklerin midede kalma süresini uzatır;
  • İşlenmiş etler ve konserve yiyecekler, mide ve bağırsağı tahriş ederek iltihabı artıran birçok koruyucu ve kimyasal katkı maddesi içerdiğinden.

Bu nedenle, mide iltihabını azaltmaya ve bağırsak geçişini düzenlemeye yardımcı olabilecek daha fazla su içmek ve beyaz peynirler ve taze meyveler yemek tavsiye edilir.

Helicobacter Pylori Diyeti

Helicobacter Pylori tedavisi sırasında diyet menüsü 

Aşağıdaki tabloda, tedavi sırasında izlenecek 3 günlük bir menü örneği bulunmaktadır:

Yemek 1.gün 2. gün 3 gün
Kahvaltı 1 sade yoğurt + 1 dilim beyaz peynirli ekmek ve bir yumurta. Yağsız süt ve yulaf ile yapılan çilekli smoothie.  1 su bardağı süt + 1 beyaz peynirli çırpılmış yumurta.
Sabah atıştırmalığı 2 dilim papaya + 1 çay kaşığı chia tohumu. 1 muz + 7 kaju fıstığı. 1 bardak yeşil meyve suyu + 3 kremalı kraker.
Öğle / Akşam Yemeği 4 yemek kaşığı pirinç + 2 yemek kaşığı fasulye + domates soslu tavuk + lahana salatası. Patates püresi + 1/2 parça somon + buharda pişmiş brokoli salatası. Karnabahar, patates, havuç, kabak ve tavukla yapılan sebze çorbası.
Öğleden sonra atıştırmalık 1 bardak yağsız süt + mısır gevreği. 1 sade yoğurt + kırmızı meyve reçelli ekmek. Ricotta kremalı tavuklu sandviç.

Tedaviden sonra, yemekten önce meyve ve sebzeleri her zaman iyice temizlemeyi unutmamak önemlidir çünkü  çiğ sebzelerde H. pylor i bulunabilir ve mideyi tekrar enfekte edebilir.