Diyet ve yaşam tarzı Haşimato hastalığı yönetmede hayati rol oynar, çünkü birçok kişi semptomlarının ilaçla bile devam ettiğini fark eder. Ayrıca, belirtiler gösteren birçok kişiye, hormon seviyelerini değiştirmedikleri sürece ilaç verilmez.

Dahası, araştırmalar, iltihaplanmanın geniş Haşimato semptomlarının arkasındaki itici faktör olabileceğini öne sürüyor. Enflamasyon genellikle diyete bağlıdır.

Hashimoto hastalığı olan kişilerde otoimmün koşullar, yüksek kolesterol, obezite ve diyabet geliştirme riski daha yüksek olduğundan, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri de diğer rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltmanın anahtarıdır.

Araştırmalar, belirli yiyecekleri kesmenin, takviyeleri almanın ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanın semptomları ve yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebileceğini gösteriyor.

Ayrıca, bu değişiklikler iltihabı azaltmaya, yüksek tiroid antikorlarının neden olduğu tiroid hasarını yavaşlatmaya veya önlemeye ve vücut ağırlığı, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir.

ÖZET

Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, antikor seviyelerini önemli ölçüde düşürebilir, tiroid fonksiyonunu iyileştirebilir ve Hashimoto hastalığının neden olduğu semptomları azaltabilir.

Haşimato Nedir? Haşimato Belirtileri Nelerdir?

Haşimato diyet Listesi

Kanıta dayalı diyet ipuçları

Hashimoto hastalığının tedavisine yardımcı olacak kanıta dayalı diyet ipuçları.

Glutensiz ve tahılsız diyetler

Birçok çalışma, Hashimoto hastalarının çölyak hastalığına yakalanma olasılığının genel popülasyona göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle uzmanlar, Hashimoto teşhisi konan herkesin çölyak hastalığı için taranmasını önermektedir.

Dahası, bazı kanıtlar, glüten ve tahıl içermeyen diyetlerin Haşimato hastalığı olan insanlara fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Hashimoto hastalığı olan 34 kadında yapılan 6 aylık bir çalışmada, glütensiz diyet, bir kontrol grubuna kıyasla tiroid fonksiyonunu ve D vitamini seviyelerini iyileştirirken tiroid antikor seviyelerini düşürdü .

Diğer birçok çalışma, Haşimato hastalığı olan veya genel olarak otoimmün hastalıkları olan kişilerin, çölyak hastalığı olmasa bile muhtemelen glütensiz bir diyetten fayda sağladığını belirtmektedir.

Glutensiz bir diyet uygularken , tüm buğday, arpa ve çavdar ürünlerinden uzak durmalısınız. Örneğin, çoğu makarna, ekmek ve soya sosu glüten içerir – ancak glütensiz alternatifler mevcuttur.

Tahılsız bir diyet, tüm tahılları yasakladığı için glütensiz bir diyetten daha kısıtlayıcıdır. Bu diyet değişikliği de fayda sağlasa da, onu destekleyen araştırmalar sınırlıdır.

Haşimato diyet

Otoimmün Protokol Diyeti

Otoimmün Protokolü (AIP) Diyet otoimmün hastalıkları olan kişiler için tasarlanmıştır. Tahıllar, süt ürünleri, patlıcangiller, ilave şeker, kahve, baklagiller, yumurta, alkol, kuruyemişler, tohumlar, rafine şekerler, yağlar ve gıda katkı maddeleri gibi potansiyel olarak zararlı yiyecekleri ortadan kaldırır.

Hashimoto hastalığı olan 16 kadında yapılan 10 haftalık bir çalışmada, AIP Diyeti, yaşam kalitesinde önemli iyileşmelere ve inflamatuar markör C-reaktif proteinin (CRP) seviyelerinde önemli ölçüde azalmaya yol açmıştır.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.

AIP Diyetinin aşamalı bir eliminasyon diyeti olduğunu ve deneyimli bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından reçete edilmesi ve izlenmesi gerektiğini unutmayın.

Süt ürünlerinden kaçınmayı düşünün

Laktoz intoleransı, Hashimoto hastalığı olan kişilerde çok yaygındır.

Hashimotos hastalığı olan 83 kadında yapılan bir çalışmada,% 75,9’una laktoz intoleransı teşhisi konmuştur.

Laktoz intoleransından şüpheleniyorsanız, süt ürünlerini kesmek sindirim sorunlarının yanı sıra tiroid fonksiyonu ve ilaç emilimine yardımcı olabilir. Hashimoto’lu bazı insanlar süt ürünlerini mükemmel şekilde tolere ettiğinden, bu stratejinin herkes için işe yaramayabileceğini unutmayın .

Antiinflamatuar gıdalara odaklanın

Enflamasyon, Hashimoto hastalığının arkasındaki itici güç olabilir. Bu nedenle, anti-enflamatuar bir diyet meyve ve sebzeler açısından zengin semptomları önemli ölçüde iyileştirebilir.

Hashimoto hastalığı olan 218 kadında yapılan bir araştırma, kronik iltihaplanmaya neden olan bir durum olan oksidatif stres belirteçlerinin daha sık meyve ve sebze yiyenlerde daha düşük olduğunu buldu.

Sebzeler, meyveler, baharatlar ve yağlı balıklar , güçlü antienflamatuvar özelliklere sahip yiyeceklerden sadece birkaçıdır.

Hashimoto tiroiditi nedir? Hashimoto tiroiditi tedavisi

Besin açısından yoğun, tam besin diyetleri

Eklenmiş şeker ve yüksek oranda işlenmiş gıdalar açısından düşük ancak bütün olarak zengin bir diyetin ardından, besleyici yoğun gıdalar sağlığınızı iyileştirmeye, kilonuzu yönetmeye ve Hashimoto ile ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Mümkün olduğunca, yemeklerinizi sebzeler, meyveler, proteinler, sağlıklı yağlar gibi besleyici yiyecekler kullanarak evde hazırlayın. ve lif bakımından zengin karbonhidratlar .

Bu yiyecekler güçlü antioksidan ve antiinflamatuar faydalar sunar.

Haşimato diyet Listesi 2

Diğer Haşimato Diyet ipuçları

Bazı araştırmalar, belirli düşük karbonhidrat diyetlerinin Haşimato hastalığı olan kişilerde vücut ağırlığını ve tiroid antikorlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu özel diyetler karbonhidratlardan günlük kalorilerin% 12-15’ini sağlar ve guatrojenik yiyecekleri kısıtlar. Guatrojenler, turpgillerden sebzelerde ve soya ürünlerinde bulunan ve tiroid hormonu üretimini engelleyebilecek maddelerdir.

Yine de turpgillerden sebzeler oldukça besleyicidir ve onları pişirmek guatrojenik aktivitelerini azaltır. Bu nedenle, aşırı miktarda yenilmedikçe tiroid fonksiyonuna müdahale etme olasılığı düşüktür.

Bazı kanıtlar, soyanın tiroid fonksiyonuna da zarar verdiğini göstermektedir, bu nedenle Hashimoto’lu birçok kişi soya ürünlerinden kaçınmayı seçmektedir . Bununla birlikte, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Glutensiz olmak, sütten kaçınmak ve besleyici yoğun, anti-inflamatuar bir diyet uygulamak, Hashimoto hastalığının semptomlarını iyileştirebilecek birkaç ipucu.

Hashimoto’lar için faydalı takviyeler

Birkaç takviye, Hashimoto hastalığı olan kişilerde iltihaplanmayı ve tiroid antikorlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, bu rahatsızlığa sahip olanların belirli besin maddelerinde eksik olma olasılığı daha yüksektir, bu nedenle takviye gerekli olabilir.

Yararlı takviyeler şunları içerir:

Selenyum. Araştırmalar, günde 200 mcg selenyum almanın, antitiroid peroksidaz (TPO) antikorlarını azaltmaya ve Hashimoto hastalığı olan kişilerde refahı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çinko. Çinko, tiroid fonksiyonu için gereklidir. Araştırmalar, tek başına veya selenyum ile birlikte kullanıldığında, günde 30 mg bu mineralin alınmasının hipotiroidizmli kişilerde tiroid fonksiyonunu iyileştirebileceğini göstermektedir.

Kurkumin. Hayvan ve insan çalışmaları, bu güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan bileşiğin tiroidi koruyabileceğini göstermiştir. Ayrıca, genel olarak otoimmün hastalıkların tedavisine yardımcı olabilir .

D Vitamini Hashimoto hastalığı olan kişilerin bu vitaminin genel popülasyona göre önemli ölçüde daha düşük seviyelere sahip olduğu gösterilmiştir. Dahası, çalışmalar düşük D vitamini seviyelerini Hashimoto’nun hastalık şiddeti ile ilişkilendirir.

B kompleks vitaminleri. Hashimoto hastalığı olan kişiler de B12 vitamini bakımından düşük olma eğilimindedir. Bir alma kaliteli B kompleks vitamini , B12 ve diğer önemli B vitaminleri.

Magnezyum. Bu mineralin düşük seviyeleri, Hashimoto hastalığı riski ve daha yüksek tiroid antikorları ile ilişkilidir. Ayrıca, magnezyum eksikliklerinin düzeltilmesi, tiroid hastalığı olan kişilerde semptomları iyileştirebilir.

Demir. Hashimoto hastalığı olan kişilerde anemi gelişme olasılığı daha yüksektir. Bir eksikliği düzeltmek için demir takviyeleri gerekebilir.

Balık yağı, alfa-lipoik asit ve N-asetil sistein gibi diğer takviyeler de Hashimoto hastalığı olan kişilere yardımcı olabilir.

İyot eksikliği yokluğunda yüksek doz iyot takviyesinin Hashimoto’lularda olumsuz etkilere yol açabileceğini unutmayın. Sağlık hizmeti sağlayıcınız size talimat vermedikçe, yüksek doz iyot takviyeleri almamalısınız.

ÖZET

Çinko, D vitamini ve magnezyum dahil birçok vitamin ve mineral takviyesi Hashimoto hastalığı olanlara fayda sağlayabilir.