Gebelik Diyeti Hızlı İpuçları

Gebelik Diyeti: Hamileyken düşünmen gereken çok şey var. Diyetiniz bunlardan biri olmalıdır (yapmanız gereken önemli değişiklikler vardır), beklediğinizde sağlıklı beslenmek bunaltıcı hissetmemelidir. Burada beslenme uzmanlarımız, hamileyken sağlığınızı en üst düzeye çıkarmak için kolay ipuçları sağlar.

1. Güçlü Çift: Demir + C Vitamini

Hamilelik sırasında kadınların demir ihtiyacı neredeyse iki katına çıkar. Yeşil fasulye, enginar ve barbunya fasulyesi gibi bitki kaynaklarından narenciye, brokoli, çilek veya dolmalık biber gibi C vitamini açısından zengin besinler tüketerek daha fazla demir alın. Neden? Bitki kaynaklarından elde edilen demir, et, balık ve kümes hayvanlarından elde edilen demir kadar verimli bir şekilde emilmez – ancak C vitamini, vücudunuzun bu minerali emmesine yardımcı olur. Denenmesi kolay bir kombinasyon: çileklerle doldurulmuş demir takviyeli tahıl.

Gebelik Diyeti

2. Demir Engelleyicilerin Farkında Olun

Çay, yumurta sarısı, süt ve soya gibi bazı yiyecekler, demir emilimini sınırlayan bileşikler içerir. Demir emiliminizi en üst düzeye çıkarmak için, bu yiyecekleri et, kümes hayvanları ve balık gibi demir açısından zengin kaynaklarla aynı anda yemekten kaçının. Gemide bebek varken demir ihtiyacı önemli ölçüde arttığından (günde 18 mg’dan 27 mg’a) hamile kadınların özellikle dikkat etmeleri gerekir.

1 Günlük Vejetaryen Gebelik Diyet Listesi

3. Özenti Bir Anne İçin Doğru Multi Nedir?

Hamile kalabilecek kadınlar ve özellikle deneyenler yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ve tam tahıllar gibi gıdalardan folat tüketmenin yanı sıra takviyelerden ve güçlendirilmiş gıdalardan 400 mikrogram folik asit almalıdır. (Folat / folik asit, nöral tüp kusurları riskinin azalmasıyla bağlantılı bir B vitaminidir.) Çoğu multivitaminin folik asit içerdiğini, ancak hepsinin bir kadının beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yeterli olmadığını unutmayın. hamile kalmaya çalışıyor. Birini seçmeden önce etiketleri dikkatlice kontrol edin.

4. Sıvılara Dikkat Edin

Sıvıları eksiltmek, kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir, bu nedenle bol su tüketmek önemlidir. Bu, özellikle hamilelik sırasında, bir kadının kan hacminin önemli ölçüde arttığı ve bunu sürdürmek için bol miktarda sıvıya ihtiyaç duyulduğu kadınlar için geçerlidir. Yeterince su tüketmek ayrıca sindirime yardımcı olabilir ve kabızlığı hafifletebilir. Hidrasyonunuzu sağlamak için her öğünde ve arada su içmeye çalışın. Bazı ilave besinler ve kaloriler için arada bir meyve suları ve sütle iç.

5. Kabızlık Tedavileri

Çoğu hamile kadın bir noktada kabız olur çünkü hamilelik hormonları sindirimi yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir. Sebzeler, fasulye, kepekli tahıllar ve kepekli tahıllar gibi bol miktarda yüksek lifli yiyecekler yemek ve bol miktarda sıvı içmek (günde sekiz ila 10 bardak hedefleyin) rahatlamaya yardımcı olabilir.

6. Buzdolabı Termometreniz Var mı?

Son araştırmalar, gıdalar güvenli bir sıcaklığa soğutulduğunda, özellikle hamile kadınlar ve doğmamış bebekleri için tehlikeli olabilen, gıda kaynaklı bir hastalık olan listeriyoz riskinin önemli ölçüde düştüğünü göstermektedir. Buzdolabınızın içindeki sıcaklık 40 ° F’yi geçmemelidir ve yalnızca bir buzdolabı termometresi, yiyecekleri güvenli bir sıcaklıkta saklamanıza yardımcı olabilir. Buzdolabınız için doğru bir termometre bulmak için İnternet araması yapabilir veya oraya normal bir anında okunan termometre koyabilirsiniz.

Metabolizmanızı Arttıran 7 Yiyecek

7. Hata Giderme

Gıda kaynaklı hastalık riskinizi azaltmak için (hamileyken daha da tehlikeli hale gelir), tüm taze meyve ve sebzeleri kullanmadan önce yıkayın ve tüm etlerin uygun iç sıcaklıkta pişirildiğinden emin olun. Ellerinizi sık sık yıkayın ve pişmemiş etlerle temas etmiş tüm kapları, tezgahları veya kesme tahtalarını ılık sabunlu suyla iyice temizlediğinizden emin olun.