Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik, enflamatuar bir hastalığıdır. Otoimmün bir hastalıktır, yani vücudunuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudunuzdaki sağlıklı dokuya saldırır.

Crohn hastalığı kroniktir (devam etmektedir) ve çeşitli zamanlarda görünüp kaybolabilir. Başlangıçta gastrointestinal sisteminizin yalnızca küçük bir bölümünü etkileyebilir, ancak hastalığın kapsamlı bir şekilde ilerleme potansiyeli vardır.

Crohn hastalığı kaç yaşında görülür?

Crohn hastalığı yaşamın erken dönemlerinde ortaya çıkar; hastaların yaklaşık altıda biri 15 yaşından önce semptomlara sahiptir. Nedeni bilinmemekle birlikte, aynı ailenin birçok üyesi etkilenebileceğinden doktorlar genetik bir etkiden şüpheleniyorlar. Crohn hastalığı, Yahudi nüfusunu genel nüfustan daha fazla etkiliyor.

Kolonoskopi Nedir?

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn hastalığı genellikle bir kişinin ergenliğinde veya yirmili yaşlarında başlar, ancak bazı hastalar semptomları daha da erken yaşar. En yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Karın krampları
 • İshal
 • Genellikle gastrointestinal semptomlar başlamadan önce ortaya çıkan gecikmiş büyüme (küçük çocuklarda)
 • Kilo kaybı
 • Ateş
 • Anemi

Gastrointestinal sistemin hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak farklı Crohn hastalığı türleri vardır. Hastalığın her alt tipinin kendine özgü semptomları vardır. Hastalar bazen bağırsak sorunlarından daha sorunlu bağırsak dışı semptomlar yaşarlar. Bunlar şunları içerir:

 • Vücutta hareket eden ve dizleri, ayak bileklerini, kalçaları, bilekleri ve dirsekleri etkileyen bir artrit olan kolit artrit
 • Perikolanjit, safra kanalları etrafındaki dokuların iltihaplanması
 • Böbrek taşı
 • İdrar yolu komplikasyonları
 • Fistüller

Crohn Hastalığı Belirtileri

Crohn Hastalığı Teşhisi

Geçmişte hastalar, uygun bir teşhis konulana kadar yıllarca semptomlarla acı çekerlerdi. Bugün, daha iyi görüntüleme teknikleri ve Crohn hastalığı hakkında daha fazla bilgi sayesinde, ilk doktor ziyaretiniz ile teşhis ve tedavi aşaması arasındaki süre çok daha kısadır.

Crohn hastalığının teşhisi kapsamlı bir fizik muayene ile başlar. Ancak fizik muayeneniz tamamen normal olabilir. Doktorunuz, Crohn hastalığının teşhisini doğrulamak için bir dizi başka teşhis aracı kullanacaktır. Bu bulgular birlikte, durumunuzun doğası hakkında eksiksiz bir resim oluşturacaktır.

Teşhis prosedürleri şunları içerir:

 • Görüntüleme Taramaları
 • Esnek Sigmoidoskopi
 • Kolonoskopi

Görüntüleme Taramaları

Görüntüleme taraması, doktorunuzun etkilenen bölgenin ayrıntılı görüntülerini elde etmesini sağlayan, invazif olmayan bir teşhis prosedürüdür. Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması, görüntüleri üretmek için güçlü X-ışını teknolojisini kullanır.

Doktorunuzun önerebileceği diğer görüntüleme taramaları şunları içerir:

Peptik Ülser Belirtileri

Çift Kontrastlı Baryum Lavman Röntgeni

Bu, etkilenen bölgeyi vurgulamak için kontrast madde kullanan özel bir röntgendir. Röntgen sırasında doktorunuz, en sık Crohn hastalığı ile ilgili iki alan olan sağ kolonu ve ileumu (ince bağırsağın bir parçası) açıkça görebilir.

İşlemden önce, kolonunuzu herhangi bir dışkıdan temizlemeniz gerekecektir. Hazırlıklar sıvı diyet, lavman veya müshil içerebilir. Bir baryum lavmanı sırasında:

 1. Bir rektal tüp içinden bir baryum preparatı (kontrast madde) yerleştirilir.
 2. Baryum, herhangi bir anormalliği vurgulayarak kolonun ana hatlarını çizer.
 3. Bir röntgen çekilir.
 4. Doktorunuz Crohn hastalığının kanıtlarını arayabilir.

Küçük Bağırsak Serisi

Bu, ince bağırsağı görselleştirmek için hızlı ve güvenli bir prosedürdür. Bu prosedür sırasında:

 1. Bir baryum preparatı içiyorsun.
 2. Sık aralıklarla üstten röntgen çekilir.
 3. Baryum ince bağırsağınıza ulaştığında floroskopi yapılır. Floroskopi, iç yapılarınızın gerçek zamanlı, hareketli görüntülerini alan özel bir röntgendir.
 4. Floroskopi sırasında çeşitli pozisyonlara alınacaksınız.
 5. Bu röntgenler, hastalığın derecesini ve herhangi bir engelin nerede olduğunu ortaya çıkarır.

Enterokliz

Bu daha invaziv, karmaşık bir teşhis prosedürüdür. Bununla birlikte, belirli anormallikleri tespit etmede daha hassastır. Sakinleştirilebilirsiniz ve doktor burnunuzdan gastrointestinal sisteminize bir tüp geçirir. Çift kontrastlı bir baryum lavmanına benzer.

Esnek Sigmoidoskopi

Crohn hastalığını teşhis etmek için iki yaygın endoskopik prosedür esnek bir sigmoidoskopi ve bir kolonoskopidir.

Esnek bir sigmoidoskopi, rektumu ve alt kolonu inceler. Sigmoidoskop, etkilenen bölgeyi görmek için doktorunuzun içine yerleştirdiği ince, esnek, ışıklı bir tüp olan özel bir endoskoptur.

Esnek bir sigmoidoskopi, rektumu ve alt kolonu inceler. Prosedür sırasında:

 1. Doktorunuzun iyi bir görüşe sahip olması için kolonunuzda dışkı bulunmamalıdır. Hazırlıklar sıvı diyet, lavman ve müshiller içerebilir.
 2. Doktorunuz sigmoidoskopu rektumdan anüs ve kalın bağırsağa yerleştirir.
 3. Daha fazla analiz için küçük bir doku örneğini çıkarmak amacıyla, skop aracılığıyla bir biyopsi forsepsi yerleştirilebilir.
 4. Prosedür bazı kramplara veya rahatsızlığa neden olabilir.

Kolonoskopi

Kolonoskopi, rektumu ve tüm kolonu inceler. Bir kolonoskopi, hastalığın ilerlemesini değerlendirmek ve etkili bir tedavi sürecini belirlemek için bağırsağın sigmoidoskopiden daha fazla görselleştirilmesine izin verir.

Kolonoskopi sırasında:

 1. Doktorunuzun iyi bir görüşe sahip olması için kolonunuzda dışkı bulunmamalıdır. Hazırlıklar sıvı diyet, lavman ve müshiller içerebilir.
 2. İşlemden önce sakinleşirsiniz.
 3. Doktorunuz kolonoskopu rektumdan anüse ve kalın bağırsağa yerleştirir.
 4. Daha fazla analiz için küçük bir doku örneğini çıkarmak amacıyla, skop aracılığıyla bir biyopsi forsepsi yerleştirilebilir.
 5. Prosedür bazı kramplara veya rahatsızlığa neden olabilir.