GAPS diyeti protokolünün iki temel bileşeni, bir eliminasyon diyeti ve diyet takviyeleridir.

Eliminasyon diyeti

Henüz hiçbir çalışma GAPS diyeti protokolünün otizmle ilişkili semptomlar ve davranışlar üzerindeki etkilerini incelememiştir.

Bu nedenle otizmli insanlara nasıl yardım edebileceğini ve etkili bir tedavi olup olmadığını bilmek imkansızdır.

Otizmi olan kişilerde test edilen ketojenik diyetler ve glütensiz, kazeinsiz diyetler gibi diğer diyetler, otizmle ilişkili bazı davranışların iyileştirilmesine yardımcı olma potansiyeli olduğunu göstermiştir.

Ancak şimdiye kadar, çalışmalar küçüktü ve okulu bırakma oranları yüksekti, bu nedenle bu diyetlerin nasıl işe yarayacağı ve hangi insanlara yardım edebilecekleri hala net değil.

GAPS diyetinin tedavi ettiğini iddia ettiği diğer koşullar üzerindeki etkisini inceleyen başka bir çalışma da yoktur.

Diyet takviyeleri

GAPS diyeti, bağırsaktaki yararlı bakteri dengesini düzeltmek için probiyotik önerir.

Probiyotiklerin bağırsak üzerindeki etkisi umut verici bir araştırma alanıdır.

Bir çalışma, otizmli çocukların nörotipik çocuklara kıyasla önemli ölçüde farklı bağırsak mikrobiyotasına sahip olduğunu ve probiyotik desteğinin faydalı olduğunu buldu.

Diğer çalışmalar, belirli probiyotik türlerinin otizm semptomlarının şiddetini artırabileceğini bulmuştur.

GAPS diyeti ayrıca temel yağların ve sindirim enzimlerinin takviyelerini almayı önerir.

Bununla birlikte, bugüne kadar yapılan çalışmalar, esansiyel yağ asidi takviyeleri almanın otizmli insanlar üzerinde bir etkisi olduğunu gözlemlememiştir. Benzer şekilde, sindirim enzimlerinin otizm üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar da karışık sonuçlar vermiştir.

Genel olarak, diyet takviyesi almanın otistik davranışları veya beslenme durumunu iyileştirip iyileştirmediği açık değildir. Etkiler bilinmeden önce daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

ÖZET:

Henüz hiçbir bilimsel çalışma, GAPS protokolünün otizm veya diyetin tedavi etmeyi iddia ettiği başka herhangi bir durum üzerindeki etkilerini incelememiştir.

GAPS diyeti nedir ve kimler içindir?

GAPS diyeti zararları ve etkisi

GAPS diyeti, birçok besleyici gıdayı uzun süre kesmenizi gerektiren çok kısıtlayıcı bir protokoldür.

Ayrıca diyetinizin ihtiyacınız olan tüm besinleri içerdiğinden nasıl emin olacağınız konusunda da çok az rehberlik sağlar.

Bu nedenle, bu diyete devam etmenin en belirgin riski yetersiz beslenmedir. Bu, özellikle hızlı büyüyen ve çok fazla besine ihtiyaç duyan çocuklar için geçerlidir, çünkü diyet çok kısıtlayıcıdır.

Ek olarak, otizmli kişiler zaten kısıtlayıcı bir diyete sahip olabilir ve yeni yiyecekleri veya diyetlerinde değişiklik yapmayı hemen kabul etmeyebilir. Bu, aşırı kısıtlamaya.

Bazı eleştirmenler, çok miktarda kemik suyu tüketmenin, yüksek dozlarda toksik olan kurşun alımınızı artırabileceği endişesini dile getirdiler.

Bununla birlikte, GAPS diyetindeki kurşun toksisitesi riskleri belgelenmemiştir, bu nedenle gerçek risk bilinmemektedir.

ÖZET:

GAPS diyeti, sizi yetersiz beslenme riskine sokabilecek son derece kısıtlayıcı bir diyettir.

GAPS diyeti zararları ve etkisi

Sızdıran bağırsak otizme neden olur mu?

GAPS diyetini deneyen çoğu insan, ebeveynleri çocuklarının durumunu iyileştirmek veya iyileştirmek isteyen otizmli çocuklardır.

Bunun nedeni, diyetin kurucusunun yaptığı ana iddiaların, otizmin sızdıran bir bağırsaktan kaynaklandığı ve GAPS diyetini takip ederek iyileştirilebileceği veya iyileştirilebileceğidir.

Otizm, otistik kişinin dünyayı nasıl deneyimlediğini etkileyen beyin fonksiyonunda değişikliklere neden olan bir durumdur.

Etkileri büyük ölçüde değişebilir, ancak genel olarak otizmi olan insanlar iletişim ve sosyal etkileşimde zorluk yaşarlar.

Genetik ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı düşünülen karmaşık bir durumdur.

İlginç bir şekilde, araştırmalar otizmli kişilerin% 70’inin sindirim sağlığının zayıf olduğunu ve bu durumun kabızlık, ishal, karın ağrısı, asit reflü ve kusma gibi semptomlara neden olabileceğini kaydetti.

Otizmi olan kişilerde tedavi edilmeyen sindirim semptomları, artan sinirlilik, öfke nöbetleri, saldırgan davranışlar ve uyku bozuklukları dahil olmak üzere daha şiddetli davranışlarla da ilişkilendirilmiştir.

Az sayıda çalışma, otizmi olan bazı çocukların bağırsak geçirgenliğini artırdığını bulmuştur.

Bununla birlikte, sonuçlar karışıktır ve diğer çalışmalar otizmi olan ve olmayan çocuklarda bağırsak geçirgenliği arasında hiçbir fark bulamamıştır.

Şu anda otizmin gelişmesinden önce sızdıran bağırsak varlığını gösteren hiçbir çalışma yoktur. Bu nedenle, bazı çocuklarda sızdıran bağırsak otizme bağlı olsa bile, bunun bir neden mi yoksa semptom mu olduğu bilinmemektedir.

Genel olarak, sızdıran bağırsakların otizmin nedeni olduğu iddiası tartışmalıdır.

Bazı bilim adamları, bu açıklamanın karmaşık bir durumun nedenlerini aşırı basitleştirdiğini düşünüyor. Sızdıran bağırsak ve OSB’nin rolünü anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET:

Bazen otizmi olan bazı kişilerde sızıntılı bağırsak görülür. İlişkili olup olmadıklarını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Not:

Bazı insanlar GAPS diyetinden faydalandıklarını düşünüyor, ancak bu raporlar anekdot niteliğinde.

Bununla birlikte, bu eliminasyon diyeti uzun süreler için son derece kısıtlayıcıdır ve buna bağlı kalmayı çok zorlaştırır. Savunmasız gençler – hedeflediği nüfus için özellikle tehlikeli olabilir.

Birçok sağlık uzmanı, GAPS diyetini eleştirdi çünkü iddialarının çoğu bilimsel çalışmalarla desteklenmiyor.