Fast Food Çocuk Sağlığını Nasıl Etkiler?

Fast food veya abur cubur, çok fazla yağ ve şekerin yanı sıra tuz içerdiği, ancak protein, lif, vitamin gibi diğer önemli besin maddelerinde nispeten düşük olduğu için enerji açısından zengin her tür gıda için genel bir terimdir.

Bununla birlikte, fast food tadı, nispeten düşük fiyatı ve rahatlığı nedeniyle çoğu çocuk için son derece çekicidir (herhangi bir pişirme veya hazırlık gerektirmez). Çocuklar tipik olarak bu tür yiyeceklerin sağlıklarını nasıl olumsuz etkilediğini anlamadıkları için oldukça bağımlılık yapabilir.

Bu makale, abur cuburun çocukların sağlığına zarar verdiği bazı önemli yolları açıklamaktadır.

Abur cuburun Olumsuz Yönleri

Düzenli abur cubur alımı, obezite, eşlik eden duygusal ve benlik saygısı sorunları ve daha sonraki yaşamda kronik hastalıklar gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açar. Tek bir fast food yemeği, gençler ve daha küçük çocuklar için günlük kalori alımına sırasıyla 160 ve 310 ekstra kilokalori ekleyebilir.

A ve C gibi vitaminler ile magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliği, eksiklik hastalıklarının ve osteoporozun yanı sıra daha yüksek şeker alımına bağlı diş çürüklerinin gelişmesini teşvik eder.

Pek çok fast food ürününde tehlikeli gıda boyası ajanlarının veya sağlıksız trans yağların varlığı ve gıda hazırlama güvenliğiyle ilgili sorunlar genellikle sorunu daha da karmaşık hale getirir.Atopi

Düşük kaliteli karbonhidrat içeriği yüksek diyet kalp krizi, felç ve ölüm riskini artırır.

Anne diyeti, prematüre bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirebilir.

Sağlıklı Beslenme Endeksi, diyet kalitesinin değerlendirilmesini kolaylaştırır.

Haftada üç defadan fazla fast food alımı, astım, egzama veya rinit gibi atopik bozuklukların daha büyük olasılıklarıyla ilişkilendirilirken, astım şiddeti ergenlerde neredeyse% 40 ve daha küçük çocuklarda% 25’ten fazladır.

Haftada 4-6 kez abur cubur yemek, çok fazla abur cubur yemeyen çocuklara göre daha düşük matematik ve okuma becerilerine yol açar.

Kabızlık

Tekrarlanan öğünlerde aşırı dozda kalori, yağ, şeker ve diğer karbonhidratlar çocuğun besin isteklerini değiştirir ve çocuğun lif, meyve, süt ve sebzeleri yemesi olasılığını azaltır. Bu, daha fazla kabızlık olasılığına neden olabilir.

Bağımlılık

Çocuklukta çok fazla fast food yemek, ilgili tıbbi problemler halihazırda belirgin olsa bile, sonraki yaşamda sağlıklı beslenmeyi zorlaştırır, çünkü çocuklukta yemek alışkanlıkları yetişkinlik döneminde katılaşır. Fast food’un bağımlılık yaratan tadı, damakta daha sonra sıradan yiyeceklerin daha az karmaşık ve daha az baharatlı tatlarının tadına bakma ihtimalini oldukça düşüktür.

Fast food, akademik performansın bozulmasına neden olabilir çünkü yüksek şeker seviyelerini takip eden şeker çökmeleri ve düşük konsantrasyon seviyeleri, uzun süreli odaklanmış dikkat gerektiren görevleri yerine getirmeyi zorlaştırır. Kan şekeri dalgalanmaları aynı zamanda ruh hali değişimlerine ve uyanıklık eksikliğine neden olarak sınıfa katılımı azaltabilir.

Daha az enerji

Fast food, fiziksel aktivite için yeterli besinleri sağlamadığı için ders dışı etkinliklere katılımı engelleyebilir. Fiziksel aktivite eksikliği, çocukları sadece akran gruplarının dışında tutmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel sağlığı da bozar.

Depresyon

Obezite, benlik saygısının azalmasına ve belki de depresyona neden olabilir. Abur cubur yiyen bazı çocuklar, obezite olmasa bile depresyona yakalanma riski altındadır. Depresyon sırasıyla büyüme ve gelişme parametrelerini, akademik performansı ve sosyal ilişkileri etkiler. Aynı zamanda daha yüksek intihar riskiyle sonuçlanır.

Uyku Bozuklukları

Pop ve kolalı içecekler genellikle kafein içerir ve bu da normal uyku-uyanıklık döngülerini erteleyerek uyku zamanını çile haline getirebilir.

Hiperaktivite

Hızlı yiyeceklerde temel yağ asitleri genellikle eksik veya eksiktir. Bunlar, vücutta üretilemeyen, ancak hücre zarlarının üretimi için gerekli olan ve ayrıca beyin ve retina içinde yüksek konsantrasyonlarda gerekli olan omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağ asitlerini içerir. Bu tür besinlerin eksikliğinin, artan antisosyal davranışla ve belki de hiperaktivite ile ilişkili olduğu düşünülmektedir, ancak bunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hiçbir yararı olmadığı ve çok zarar verebileceği için çocuklarda fast-food alımı kesinlikle sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Panzehir mi? Şaşırtıcı bir şekilde, meyve alımındaki basit bir artış, ruh halini iyileştirebilir ve atopik hastalıkların şiddetini azaltabilir. Çekici karakterler ve hediyelerle çocuklara yönelik abur cubur yiyeceklerin pazarlanmasını durdurmak, çocukların daha iyi yemesine yardımcı olmanın bir yolu olabilir. Diğer bir yöntem de sağlıklı yiyecekleri uygun fiyatlarla ve daha çekici bir biçimde daha kolay ulaşılabilir hale getirmektir.