Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşları, böbrek taşı veya nefrolitiyazis olarak da bilinir. Tipik olarak yetişkinlerde görülürler, ancak çocukları da etkileyebilirler ve bebeklerde bile ortaya çıkabilirler. Böbrek taşları, böbreklerde yüksek miktarlarda belirli maddeler birikerek kristaller veya bir taş oluşturduğunda oluşur. Bazı taşlara başka hastalıklar neden olur, ancak çoğu diyet ve beslenmeyle ilgilidir. Bazı doktorlar, muhtemelen diyetlerindeki çok fazla tuz nedeniyle, daha fazla çocuğun bu duruma yakalandığına dair anekdot kanıtlarına dikkat çekiyor.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Kalsiyum taşları, genellikle tuz gibi belirli maddelerin yüksek miktarda alımından kaynaklanan en yaygın türdür.

Mesane, böbrek ve üreterde artan taş oluşumu ile işaretlenen kalıtsal bir bozukluk olan sistinüri olan kişilerde sistin taşları oluşabilir.

Struvit taşları en sık idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlarda görülür. .

Ürica asit taşları gutla veya kemoterapi sonrasında ortaya çıkabilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Böbrek taşı belirtileri

Sırtın alt kısmında ve / veya yanlarda yoğun ağrı

Sık sık ağrılı idrara çıkma

Bulantı , kusma

İdrarda kan ve / veya bulanık idrarda

Ateşin eşlik ettiği böbrek taşlarına bağlı idrar yolu enfeksiyonları

Böbrek taşı teşhisi

Ürik asit seviyelerini ölçmek için bir test

İdrar tahlili

Abdominal BT taraması

Abdominal / böbrek MRG

Karın röntgeni

Böbrek ultrasonu

Taş bulunduğunda, ne tür bir taş olduğunu belirlemek için analiz edilmelidir.

Böbrek Taşı tedavisi

Çoğu taş idrar yolundan kendi kendine geçer ve sonunda atılır. Ağrıyı yönetmek için genellikle güçlü olan ağrı kesicilere ihtiyaç vardır. Artan sıvı alımı taşın geçmesine yardımcı olacaktır. Taş idrar yolu enfeksiyonuna neden olursa antibiyotik verilebilir. Geçmeyen taşların cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Nüksü önlemek için diyet değişiklikleri ve bol sıvı tüketilmesi önerilir.

Yardım İçin Ne Zaman Aranmalı

Çocuğunuz böbrek taşını düşündüren herhangi bir belirti gösterirse, çocuk doktorunuzu arayın.

Çocuklar için çekostomi nedir?

Cecostomy (see-KOS-tuh-mee olarak telaffuz edilir), diğer tedaviler işe yaramadığında çocuğun dışkısını temizlemek için yapılan ameliyattır. Büyük sağlık sorunlarından kaynaklanan dışkı inkontinansı olan çocuklar için kullanılır. Dışkı inkontinansı, çocuğunuzun bağırsaklarını kontrol edemediği anlamına gelir. Belirtiler şiddetli kabızlıktan beklenmedik veya utanç verici bir zamanda bağırsak hareketine kadar değişebilir.

Çekostomi, kabızlığı hafifletmek için kullanılan lavmanlardan farklıdır. Dışkının serbest kalmasına yardımcı olmak için doğrudan rektumdan bir lavman verilir. Bir sekostomide, sağlık hizmeti sağlayıcısı kalın bağırsakların (çekum) ilk kısmına bir tüp (kateter) koyar. Sağ alt karın bölgesinde. Sağlayıcı, bu tüp aracılığıyla çekuma sıvı ilaç enjekte eder. İlaç, rektum yoluyla dışkının vücuttan atılmasına yardımcı olur.