Mide ağrısı neden olur?

Mide ağrısı neden olur? Karın sorunları, doktorun muayenehanesine gitmenin yaygın bir nedenidir. Hastalar “mide ağrısı” ndan şikayet ettiklerinde, bazen karın bölgesi boyunca olan ve aslında mide olarak bilinen organla doğrudan ilişkili olmayan ağrıyı tarif ederler.

Doktorlar önce hastanın karın ağrısının yapısal veya işlevsel bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye çalışır.

Bazen bir organın yapısındaki anormallik nedeniyle sindirim sistemi düzgün çalışmaz. Tıbbi görüntüleme, organın normal görünmediğini ve düzgün çalışmadığını gösterecektir.

Motilite bozuklukları olarak da adlandırılan fonksiyonel problemler, sindirim sistemindeki zayıf sinir ve kas fonksiyonundan kaynaklanan durumlardır. Gastrointestinal sistemin bir parçası olan organlar, CT taramaları veya MRI taramaları gibi tıbbi görüntülerde genellikle normal görünür , ancak organlar olması gerektiği gibi çalışmaz.

Dr. Linda Lee , “Gastrointestinal sistem, yediğiniz yemeği sindiren kas kasılmalarını kontrol etmek için kendi sinir sistemine sahiptir” diyor . “Fonksiyonel bozuklukların teşhis edilmesi zor olabilir, çünkü gastrointestinal sistemdeki sinirler veya kaslarla ilgili sorunları kolayca göremiyoruz.”

Karın ağrısına neden olabilecek durumlardan bazıları şunlardır:

Mide Ağrısının 5 Nedeni

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)

Eğer IBS karın ağrısı nedeni, bir yemek yedikten sonra daha kötü hale gelebilir veya stresli. IBS’niz varsa, ishal veya kabızlık ve şişkinlik gibi semptomlarınız olacaktır, ancak bunlar kanamaya veya kilo kaybına neden olmaz.

Kabızlık

Karın ağrınızın nedeni kabızlıksa , karın bölgesinde meydana gelen keskin gaz ağrıları yaşayabilirsiniz . Kabızlık çeken kişilerde genellikle şişkinlik ve tokluk hissi vardır ve karınları bile gözle görülür şekilde şişebilir.

Ülserler

Ülser , midenizin iç yüzeyinde veya ince bağırsağın ilk kısmında oluşan bir yaradır . Ülserler, açlık sancılarına benzer bir yanma hissine neden olabilir. Diğer semptomlar mide bulantısı, kusma veya mide ekşimesini içerir.

Pankreatit

Pankreastaki iltihaplanma olan pankreatitin neden olduğu karın ağrısı , karnın üst orta kısmında meydana gelen, bazen sırtınıza veya göğsünüze yayılabilen şiddetli ve keskin bir ağrıdır. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ateş gibi başka semptomlar da yaşayabilirsiniz. Pankreatit, ani bir akut atak veya kronik bir durum olarak ortaya çıkabilir.

Divertikülit

Sol alt karın bölgesindeki karın rahatsızlığı ve hassasiyet divertikülitten kaynaklanıyor olabilir . Bu, kalın bağırsağın içindeki küçük keselerin enfekte olduğu veya iltihaplandığı zamandır. Diğer semptomlar arasında düşük dereceli ateş, mide bulantısı, kusma veya kabızlık sayılabilir.