Laktasyonel mastit nedir?

Laktasyonel mastit: En sık görülen meme enfeksiyonu türü laktasyonel mastittir. Bu, bir kadın emzirirken olur. Meme uçları çatladı ve ağrıyor. Bu, bebeğin ağzındaki bakterilerin kanallara girmesine ve sütte hızla çoğalmasına izin verir. Bazen tıkalı bir süt kanalı nedeniyle de bir enfeksiyon meydana gelir. Her iki durumda da meme sertleşir, kızarır, sıcak ve ağrılı hale gelir.

Laktasyonel mastit tedavisi

Tedavi semptomlarınıza, yaşınıza ve genel sağlığınıza bağlı olacaktır. Ayrıca durumun ne kadar şiddetli olduğuna da bağlı olacaktır.

Sağlık uzmanınız, kanalı sıcak kompresler ve masajla açmaya çalışmanızı önerebilir. Ayrıca ağrı için antibiyotik ve analjezik reçete edebilir. Bazı durumlarda, laktasyonel mastit ilerler ve irin dolu bir enfeksiyon (apse) oluşturur. Bu, drenaj gerektirebilecek daha ciddi bir durumdur.

Laktik olmayan mastit nedir?

Laktasyonel olmayan mastit, laktasyonel mastite benzer, ancak emzirmeyen kadınlarda görülür. Bazı durumlarda, bu durum lumpektomi geçiren ve ardından radyasyon tedavisi gören kadınlarda, diyabetli kadınlarda veya bağışıklık sistemi baskılanmış kadınlarda görülür.

Bu durum nadirdir. Ancak genellikle yüksek ateş ve baş ağrısına eşlik eder ve antibiyotiklerle tedavi edilir. Teşhis ve tedavi için sağlık uzmanınızla konuşun.

İLGİLİ: Grade 2 Strain Nedir?

Kronik subareolar apse nedir?

Kronik subareolar apse, sık görülmeyen bir meme enfeksiyonudur. Tekrarlayan bu enfeksiyonu durdurmak için ameliyat gerekebilir. Teşhis ve tedavi için sağlık uzmanınızla görüşün.

Emzirme

Dünya Sağlık Örgütü, emzirmeyi “bebekler ve küçük çocuklar için en iyi beslenme kaynağı” olarak tanımlıyor ve bebeklerin ilk altı ay için yalnızca anne sütüyle beslenmesini tavsiye ediyor.

Anne sütü, büyüme ve gelişme için mükemmel besin kombinasyonunun yanı sıra enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabilecek ve bir çocuğun diyabet ve obezite gibi sorunlar için yaşam boyu riskini azaltabilecek hastalıkla mücadele faktörlerini içerir. Emzirmek, kilo vermeyi kolaylaştırmak ve hatta belirli kanser türlerinin riskini azaltmak gibi anneler için de harika şeyler yapabilir.

Hem bebekler hem de anneler için pek çok faydasına rağmen, bir bebeği emziren her kadın bunun her zaman kolay olmadığını bilir. Ancak yeni anneler (ve eşleri) ne bekleyeceklerini bilirse ve sorunlarla başa çıkmak için stratejilere sahipse, emzirme hem anne hem de bebek için çok faydalı bir deneyim olabilir.