Grade 1 Strain Nedir? 

Grade 1 Strain Nedir? Belirtileri Nelerdir? Isınmadan yapılan aşırı egzersiz sonucunda vücuda verilen yükün baş edememesi hali ile birlikte kas liflerinde meydana gelen yırtılmanın adıdır.

Kas Straini; Kas liflerinin aşırı mekanik stres nedeniyle yırtıldığı kasılmaya bağlı olarak yaralanmadır. Kasın aşırı gerilmesinden kaynaklı olan lif yırtılması olarakta adlandırabiliriz. Atlama gibi dinamik egzersizler sonucunda oluşur.

Yırtılan kas hemen belirti vermeyebilir. Bu durumda günlük aktivitelerini yapan kişiler bu durumu çok geç fark edebilir. Genellikle kas yırtılmaları yapılan egzersiz ve sporculardan kaynaklanan bir yaralanma türüdür. Bunun sonucunda kasta yırtık ve kanamaya bağlı oluşan bölgede kararma zedelenme meydana gelir.

Burulma,gerilme,mikrotravmalar ve ani kontraksiyonlar esnasındaki fibrillerde ayrışmalar sonucu aşırı kullanım tipi kas hasarları meydana gelir. Hasarlanan kas çabuk iyileşir, iyileşme ve kendini yenileme süreci 3 haftayı bulur. Kas zedelenmelerinde oluşan kanamalar durdurulursa kasın iyileşme süreci daha kısa olabiliyor.

Kas zedelenmeleri şiddetlerine göre ayrılır;

-Hafif Strain; Kasların fazla gerilmesi sonucu,kas liflerinin %5’inden az olan yırtılmalara 1.derece strain denir. Kasta fazla kayıp söz konusu değildir.Egzersizin başında ve sonuna doğru hafif ağrı hissedilir

-Orta Strain; Kaslarda bulunan fibril ve liflerin belli bir bölümünün bozulması ile oluşur ve burada sporcu hareket edemez hale gelir. Yapılan her harekette ağrı meydana gelir.

-Şiddetli strain; Kasın tamamının yırtılmasını oluşturur ve ağrı şiddetlidir. Hiç bir şekilde hareket yapılamaz.

Kas Yırtılmalarına Neden Olan Faktörler

-Genellikle egzersiz ve sporcularda meydana gelen bu durumun en çok oluşmasının nedeni ısınmadan yapılan spordur

-Antrenman eksikliği ve yetersiz çalışma

-Uzun ve sık yapılan egzersiz programları kasları yorar

-Genel olan kas kuvvetsizliği

-Yetersiz ve dengeli beslenme tarzı

-Uyku problemleri ve düzensiz uyuma

-Yanlış rehabilitasyon nedenleri

-Ateşli hastalıklar

-Uzun süre soğuğa maruz kalan kasta zedelenme ve yırtılmaya hazır bir ortam oluşturur.

-Yaralanma tipine en müsait olan kas grupları; iki eklemli kaslar,Eksentrik kasılma,daha yüksek oranda tip iki içeren kaslardır.

Kas zedelenmesinde Görülen Semptomlar

-Yaralanmadan sonra meydana gelen şişlik,morarma ve kızarıklık

-Dinlenme sırasında ağrı oluşumu

-Kası hiç kullanamama

-Hareket sırasında şiddetli ağrı oluşumu

Kas Straini Tedavisi

Muayeneden sonra yapılan tetkiklerde,kasın hangi türden şiddeti,aldığı yara şekli ve hareket kısıtlılığı göz önünde bulundurularak tedavi şekli belirlenir ve iyileşme sürecide buna bağlı olur.

Birincil basamak tedavide izlenilen yol aşaması; Koruma,dinlenme,buz uygulaması,basınçlandırma ve yükseltme olarak uygulanır.

İlk tedavi işlemi genellikle NSAİD’lerin yardımcı tedavisi ve soğuk kompres uygulamasıdır.Oluşan şişlik,ağrı ve iltihaplanmanın giderilmesini sağlar.

Sporcu bu rehabilitasyon hizmetlerini aldıktan sonra aktif ROM’a ulaştığında belli bir güç seviyesine ulaşan kas sistemi ile tekrar spora dönmesine izin verilir.