Berlin Duvarı‘nın yıkılmasını, Çekoslavakya’nın Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye alması gibi gerçek olayları anlatan anime çoğu anime severlerin izleyip beğendiği bir tür olmuştur. Gerek konusuyla gerek anlattıkları ve karakterleri ile olsun pek kişiyi etkisi altına almıştır. Anlatım olarak da içerisinde doğa üstü karakterlerin özelliklerin olmaması ve gerçek dünyayı tümüyle anlatması nedeniyle izleyenlerde heyecan ve gerilim yaratmaktadır. Anime zorlayıcı insan şartlandırması ve bir sosyopatın düşünce stili gibi konular üstünde durulmaktadır.

Mercek Altında: Monster | Kahraman Baykuş

Monster Konusu

Anime 1986’da Almanya’da geçmektedir. Dr. Kenzou Tenma, tanınmış bir hastanede çok iyi bir Japon beyin cerrahıdır. Hastanenin başhekiminin kızı Eva Heineman ile nişanlıdır. Başhekim onu fark ettirmeden kullanmaktadır. Tezlerini Tenma’ya yazdırmakta ve Tenma’nın başarılı ameliyatlarının getirisini hep o yemektedir. İş hayatında her zaman statüye önem veren başhekim insanları kayırmakta ve üst rütbeden insanlara öncelik tanımaktadır. Dr. Tenzo, hastanede oldukça saygın biri olarak görülmektedir. Fakat bu durum bir gecede değişmiştir. Bir gece hastanenin başhekimi istediği için önceden gelen alt sınıf bir işçi yerine bir opera sanatçısını ameliyata almıştır.  Fakat işçiyi önce ameliyat etmediği için adam ölmüştür. Koridorda ölen adamın ağlayan karısını gören Dr. Tenma yaptığına pişman olur. Kendisine söz verir ve bir daha insanları ayırmadan işini yapar.

Monster Asks Tough Questions About Morality, Fate, And Justice

Olaydan kısa bir süre sonra hastaneye ikiz çocuklar getirilir. Erkek olan çocuk başından vurulmuştur ve kız olan çocuk şok geçirmektedir. Dr. Tenma tam çocuğu ameliyat edecekken başhekimden bir telefon alır. Belediye Başkanı’nın helikopter ile hastaneye geldiğini ve ameliyat olmasını gerektiğini söyler. Onu ameliyat eden kişinin Dr. Tenma olmasını ister. Fakat aklına ölen adamın karısının ağlaması gelir ve tekrar böyle bir kötülük yapmak istemez. Çocuğun ameliyatına girer ve iyi bir şekilde ameliyatı bitirir. Lakin Belediye Başkanı ölmüştür. Başhekim bu durum karşısında sinirlenir ve kariyerinde ilerleyemeyeceğini söyler. Ardından başhekimin kızı da Dr. Tenma’yı terk eder. Bu olanlara oldukça üzülmektedir fakat yaptığı şeyin doğru olduğunu bilmektedir.

Aradan geçen günlerden sonra ikizler bir anda kayıp olur. Çocukların şekerlerini yiyen başhekim ve doktorlar zehirlenerek ölür. Bu durumda Dr. Tenma’dan sorulmaktadır çünkü bunu yapabilecek kişinin o olduğuna inanılmaktadır. Mahkemeye götürülen Dr. Tenma dürüst bir insan olarak bilindiği için serbest bırakılmıştır. Başarılı bir doktor olan Tenma başhekim olmuştur.

Anime Pilgrimage RTT » Monster – episode 73

10 yıl boyunca rahat bir şekilde hayatını sürdüren Tenma’nın huzuru ikiz kardeşlerin dönmesi ile bozulmuştur. Tenma bir şekilde bu çocuğun adının Johan olduğunu öğrenmiştir ve onun bir canavar olduğunu fark etmiştir. Bu çocuk çok zeki ve çok tehlikelidir. Öyle ki ona 2. Hitler denmektedir. Johan’ı evlat edinen üvey aileler tek tek ölmektedirler. Johan bir andan kardeşi Nina Fortner’ı aramaktadır. Bunu öğrenen Dr. Tenma, bu çocuğu iyileştirdiğine pişman olur ve bunu düzeltmek için Nina’yı bulmaya çalışır. Nina’yı Johan’dan önce bulan Tenma, Johan’ın yaptırdığı bir cinayetin zanlısı olarak aranır. Dr.Tenma artık kaçak durumuna düşmüştür ve Johan’ı durdurmak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Monster Hakkında

Gizem, psikoloji, gerilim ve suç animesi olan bu anime 74 bölüm olmaktadır. Her bölüm ortalama 20 dakika sürmektedir. Genel olarak izleyiciler bu animenin çabuk bitmemesi için yavaş yavaş izlemektedirler. Anime oldukça yüksek bir imdb’ye sahiptir. Mutlaka izlenmesi gereken animeler arasında bulunmaktadır. Animede yakışıklı erkekler ve güzel kızlar üstünde durulmamaktadır. Gerçekçi anlatımı ve realistik çizimi ile sıkıcılıktan uzak bir animedir.

Anna Liebert / Nina Fortner