Türkiye’nin en büyük limanını bulunduran Mersin, ülkemizin tarihi ve turistik yerlerinden biridir. Ayrıca Mersin dünyanın en eski yerleşim yerlerinde biri olmaktadır ve böylece içerisinde tarihi eserler barındırmaktadır. Gezilecek yerlerin dışında tatil bölgeleri ve plajlar için de oldukça uygun olarak içerisinde yapılacak pek çok şey bulunmaktadır.

Mersin İlçeleri Nelerdir? Mersin'in Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Mersin  Haritası… - Seyahat Haberleri

2021, Mersin'de Çevrenin Yılı Olacak - Mersin Büyükşehir Belediyesi

1.Aynalıgöl Mağarası

Mersin’in Aydıncık ilçesinde bulunan Aynalıgöl Mağarası, bir çoban tarafından tesadüf eseri bulunmuştur. Girişi denize bakan ve küçük bir köye yakın olan mağaraya karadan ve denizden girilebilmektedir. İçerisi oldukça büyüktür ve güzelliği ile ziyaretçileri büyülemektedir. Mağaranın en önemli özelliği jeolojik dönemlerden izler taşıması ve buzul çağı önce su seviyesinin değişimine bilgiler vermektedir. Burada bulunan seramik kalıntıları mağaranın çok eski dönemlerde de kullanıldığını göstermektedir. Haftanın her günü açık olan mağaraya 08.00-17.00 saatleri arasında girilebilmektedir. Giriş ücreti ise 7 TL olarak belirlenmiştir.

Gilindire Aynalı göl mağarası nerede, giriş ücreti 2020 - turluyorum.net 

Gilindire Mağarası'na ziyaretçi akını - Yeni Mesaj

2.Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi İmparator Justinyen tarafından yapılmıştır. Yapış amacı ise kenti su taşkınlarından korumaktır. Tarihi yapıt olan şelale doğa ile birleşerek eşsiz bir görüntü çıkarmıştır. Şelalenin olduğu bölge Romalı zamanına kadar mezar olarak kullanılmıştır. Sular azaldığında mezarlar hala görülebilmektedir ama çoğu zamanımıza kadar dayanamayıp yok olmuşturlar. Yılda binlerce ziyaretçi alan Tarsus Şelalesi insanların ferah bir nefes alması ve dinlenmesi için en ideal yerlerden biridir. Yazın berrak çağlayanı ve estetik görüntüsü ile ziyaretçilere mükemmel zamanlar yaşatmaktadır. Şelale yaz kış soğuk olmaktadır. Bunu sebebi ise Toroslardan direk aşağı inen sudur. İstediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz Tarsus Şelalesi’ne ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

Tarsus Şelalesi Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Tarsus Şelalesi Özellikleri,  Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Tarsus Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir? - Tarsus Gezi Rehberi

Tarsus Şelalesi Nerede - Nasıl Gidilir? - Tarsus Gezi Rehberi

3.Kız Kalesi

Kız Kalesi, Mersin’in tarihi yapılarının köklü eserlerinden biridir. Küçük bir adacığın üzerine inşa edilen kalenin kıyıya uzaklığı 600 metredir. Kalede bulunan bir yazıda buranın 1199 yılında 1. Leon tarafından yapıldığı öğrenilmiştir. Mersin Müzesi’nin düzenlediği kazı esnasında kalenin ortasında yapı kompleksi bulunmuştur. Burada özel bir şapel bulunmuştur ve bulunan diğer şapellerden daha eskidir. Ayrıca yerlerde de estetik görüntü veren mozaikler ve opus sectileler görünmüştür. Kalenin çevresindeki odalar orta salonda açılmaktadır. Her gün 08.00-17.00 saatleri arasında girilebilen kaleyi gidiş-geliş olarak 20 TL’ye ziyaret edebilirsiniz.

Sorubankasi.NET - Paragraf Okuma | Mersin Kız kalesi

Mersin Kız Kalesi'nin Hikâyesi | Neredekal.com

Arkeoloji Dia: Mersin - Erdemli / Kızkalesi ( Maiden Castle )

4.Boğsak Koyu

İnce kuma ve küçük çakıl taşlarına sahip olan koy rüya gibi görüntüsü ile ziyaretçileri büyülemektedir. Temiz, berrak denizi ve yeşil ağaçları ile birleşen koy Mersin’in en bilinen koylarından biridir. Boğsak Koyu’nun karşısında bulunan Boğsak Adası da dalgakıran olarak işlev gören el değmemiş bir cennet gibidir. Burası karavan meraklılarının ve çadır yapmayı sevenlerin en sık uğradığı yerlerden biridir. Bunların dışında koyda kalmak için bungalov evleri mevcuttur ve sezonluk olarak kiralanabilmektedir. Boğsak Koyu aynı zamanda su sporları sevenler için de uygun bir bölge olmaktadır. Su sporları öğrenmek isteyenler için de 2 tane dalış okulu bulunmaktadır. Dalış tekneleri ise her sabah erkenden koydan kalkmaktadır. Fakat dalış için erkenden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Boğsak Koyu - Silifke - Boğsak Koyu Yorumları - Tripadvisor

MiYSAD ar Twitter: "Boğsak Koyu ve Adası / Silifke Boğsak Adası ve Koyu,  turkuaz denizinin sakinliği ve kumsalının gözlerden uzaklığıyla büyüleyen  bir doğa harikası. #mersin https://t.co/CEHdOSbhTD" / Twitter

Boğsak Adası ve Boğsak Koyu nerede? Boğsak Bungalov Evleri Fiyatları 2021 -  Mersinde Ne Yapılır

5.Limonlu Çayı

Limonlu Çayı, Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunmaktadır. Aksıfat ve Eldilek derelerinin birleşiminden oluşan Limonlu Çayın 130 kilometre uzunluğundadır. Doğanın tam ortasında bulunmasıyla da insanlara huzur vermektedir. Burada dinlenmek dışında çeşitli aktiviteler de yapabilirsiniz. Balık tutabilir, kaya tırmanışı yapabilir, piknik yapabilir ve kamp kurabilirsiniz.

Mersin: Limonlu Kayacı Vadisi – Seyir Defterime Notlar

Mersin Doktorun Yeri Nerede, Nasıl Gidilir | Gezilecek Yerler

Limon esintisi: Kayacı Vadisi, Mersin, Türkiye - Tripadvisor