Türkiye’nin başkenti Ankara konumu ve coğrafi özellikleri ile 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hititlere, Perslere, Lidyalılara ve Bizanslara ev sahipliği yapmış Ankara’da birçok mekan ve birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Bunları sizin için listeledik.

Ankara - Wikipedia

1.Anıtkabir

Ankara denilince akla ilk gelen mekanlardan ilki Anıtkabir olmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı ve kişiliğine yaraşır bir yapıdır. 3 bin metrekarelik olan bina 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları bulunmaktadır. İkinci bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na ait tablolar ve sesli canlandırmalar mevcuttur. Üçüncü bölümde Milli Mücadele ve devrimler ile ilgili bilgiler yer almakta ve dördüncü bölümde ise Gazi Mustafa Kemal’in kitaplığındaki kitaplar sergilenmektedir. Anıtkabir’e girerken ücret istenmemektedir. Milli günler birçok insan Anıtkabir’e gelerek bu güzellikleri ve tarihi görebilmektedirler.

Ankara'da Anıtkabir Nerede? AnıtKabir Hangi Semtte, Nasıl Gidilir? Anıtkabir Gezmek Ne Kadar Sürer? - Ankara Yaşam Haberleri

Ankara Anıtkabir Gezisi (Ulaşım, Heykellerin Anlamları, İletişim, Müze...)

Anıtkabir Fotoğrafları - Ankara Anitkabir Images

2.Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara’daki en gözde yerlerden biri de Anadolu Medeniyetler Müzesi’dir. Müzede Paleoitik Çağdan Osmanlı’ya kadar uzanan zamandaki tarihsel ve kültürel belgeler sergilenmektedir. Paleoitik Çağ’dan kalma taşlar ve kemikler Antakya’dan getirilip burada sergilenmektedir. Neolitik Çağ’da kullanılan eserler ve Tunç Çağı’nda kullanılmış eşyalar sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretleri ise ziyaretçilere 30 TL, öretmen ve öğrencilere 15 TL, rehberlere, engelli vatandaşlara ve 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilere 5 TL olarak belirlenmiştir. Fakat ziyaretçiler müze kart alırlar ise 1 yıl boyunca müzeye ücretsiz girebilmektedirler.

Anadolu Medeniyetler Müzesi nerede? Nasıl gidilir? | Medya Ankara | Son dakika Ankara haberleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti? Ankara

3.Eymir Gölü

ODTÜ’nün içinde küçük bir göl olan Eymir Gölü, eşsiz güzelliği ile ziyaretçileri büyülemektedir. Çok fazla kişi bulunmamasına rağmen bölgede piknikler ve su sporları yapılmaktadır. Ziyaretçiler aileleri ve sevdikleri ile bu göle gelip unutulmaz anlar yaşıyorlar. ODTÜ’de yapılan su sporları yarışları yapılmaktadır. Eğer isterseniz burada kürek kurslarına katılabilirsiniz. Göl 05.00-22.00 saatleri arası açıktır ve ücretsiz bir şekilde girilebilmektedir. Aynı zamanda 20 TL’ye bisiklet kiralayabilir ve gölün etrafında temiz havayı soluyarak dolaşabilirsiniz.

Eymir Gölü - Vikipedi

Eymir Gölü'nde haftasonu yoğunluğu | TRT Haber Foto Galeri

4.Beypazarı Yaşayan Müze

Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı müzesi Osmanlı’da kullanılan bir evde hizmet vermektedir. İki katlı olan müzede ebru, hat sanatı, ıhlamur baskı, Türk kahvesi, Türk hikayeleri ve Hacivat ve Karagöz gibi oyunları ve eşyaları görebilirsiniz. Müzeye ilk girdiğinizde yöresel kıyafet giyen kadınlar size müze hakkında bilgi vermektedir. Müzeye giriş ücreti ortalama 5 TL’dir ve öğrenciler için 4 TL’ye kadar inmektedir.

Beypazarı Yaşayan Müze | Gezimanya

BEYPAZARI YAŞAYAN MÜZE | Kültür Portalı

Yaşayan Müze Gezimiz, Beypazarı | Gezen Anne

5.Samanpazarı

Ankara Kalesi’nin eteklerinde bulunan çarşı estetik görüntüsü ile ziyaretçileri kendisine seçmektedir. Çarşıda eski dükkanlar, boncukçular ve bakırcılar bulunmaktadır. Aynı zamanda pazarda şehrin en eski camileri de bulunmaktadır. Samanpazarına gidildiğinde fotoğraf çekilmeden gelen neredeyse kimse olmamaktadır.

Ankara'da, Samanpazarı Dünyası - Turizm Aktüel | Güncel Turizm Haberleri | Turizm Gazetesi

Ankara'da, Samanpazarı Dünyası - Turizm Aktüel | Güncel Turizm Haberleri | Turizm Gazetesi

6.Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı

Doğa ile iç içe olan Kızılcahamam parkı, rahat ve temiz bir hava almanız için en iyi mekanlardan biridir. İçerisinde kaplıcalar, hamamlar, ormanlar ve çeşitli hayvanlar yer almaktadır. Aynı zamanda aileniz ve sevdikleriniz ile de piknik yapabilir yada kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz. Gezi sırasında yorulduktan sonra doğal ve yerel yemekler yiyerek dinlenebilirsiniz. Ücretsiz girebileceğiniz parkta kamp da yapabilirsiniz.

Off Road arşivleri - Sayfa 4 / 5 - Kamp Pusulası

Soğuksu Milli Parkı

7.Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Müze 1927 yılında Atatürk’ün isteği ile Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Müzede bilinen eserlerin dışında alışagelmemiş ve inanılmaz eserler bulunmaktadır. Müzenin içinde çok büyük bir salon bulunmaktadır. Burada konserler, tiyatrolar ve sinemalar gösterilmektedir. Müzeye ücretsiz bir şekilde girerek heykellerin ve tabloların tadını çıkarabilirsiniz.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Yeniden Ziyarete Açılıyor - Arkitera

 

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

8. PTT Pul Müzesi

Bu müzede Osmanlı döneminden beri basılan tüm pulların örnekleri bulunmaktadır. Bu pulların üstünde o zamanın tarihi hakkında bilgiler edinebilmektesiniz. Aynı zamanda bu müzede dünyanın çeşitli bölgelerine ve de zamanlarına ait pullar ve zarflar bulunmaktadır. Bu pullardan en önemlileri de Kıbrıs’ın kuruluşu ve Anıtkabir’in açılışı resimleridir. Ücretsiz girilebilen müze 09.00-17.00 saatleri arası açıktır.

PTT Pul Müzesi | VBenzeri

PTT Pul Müzesi

 

PTT Pul Müzesi

9.Türk Hamamı Müzesi

Beypazarında bulunan bu müzenin yapılış amacı Türk kültüründeki hamam geleneğini korumak amaçlanmıştır. Burada hamam geleneği sergilenerek gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır. Konusu ile ülkede yapılmış ilk ve tek müzedir. Bu Türk Hamamı Müzesi’nde gelin hamamı, hamam anası ve külhanbeyi gibi canlandırmalar oynanmaktadır.

BEYPAZARI TÜRK HAMAM MÜZESİ | Kültür Portalı

Beypazarı Türk Hamamı Müzesi - Türk Hamam Müzesi, Beypazarı Resmi - Tripadvisor

10. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Türkiye’deki ilk satranç müzesi olan Gökyay Vakfı, Altındağ Hamamönü’nde bulunmaktadır. Müze iç dekorasyonu ve mimarisi ile ziyaretçileri kendine bağlamaktadır. Müzede farklı ülkelerden birçok satranç takımı gösterilmektedir. Pazartesi dışında her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müzeye girmek için biletler yetişkinlere 12,5 TL ve öğrencilere ise 6 TL olarak verilmektedir.

SATRANÇ MÜZESİ - Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

GÖKYAY VAKFI SATRANÇ MÜZESİ | Kültür Portalı