Alerji Nedir?

Alerji kelimesi Yunancadan gelmektedir ve anlamı “değişmiş tepki şekli” demektir. Vücudun çeşitli etkenlere ve yiyeceklere karşı tepki göstermesi sonucu böyle bir isim almıştır. Bu gibi maddelere alerjen ismi verilmektedir. Toz taneleri, tüylü hayvanlar, küf mantarı, ilaçlar, gıda maddeleri, çimen ve ağaç polenleri, metaller bu gibi alerjenlerdendir. Alerjiye sahip kişilerin alerjenlerle teması sonucu alerjeni düşman gibi görerek antikor oluşturur. Antikor çeşitli iltihap hücrelere tutunarak onlara yapışır. Alerjenlerle temas halinde bulunulduğunda vücutta kaşıntı, burun tıkanıklığı, öksürme ve nefes darlığı gibi etkenler ortaya çıkmaktadır. Alerji kişide genetik olarak görülebilir ve sonradan ortaya çıkabilmektedir.

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir? | Sağlık

Alerjiler Kimlerde Karşılaşılır?

Genetik, kişide oldukça etkin rol oynamaktadır. Eğer anne ve babada alerjik hastalık yok ise kişinin hasta olma olasılığı %15’dir. Anne ve babanın birinde hastalık var ise kişinin hasta olma olasılığı %40’dır. Eğer anne ve babada var ise kişide hastalığın olma olasılığı %60 ve %80 arasındadır. Metale alerji zamanla etkisini yitirerek kaybolmaktadır. Yetişkinlik zamanlarında ise solunum yolları alerjisi ortaya çıkmaktadır. Bu alerji çok az insanda tamamen iyileşmektedir. Hastalarda alerjinin etkisi azalarak iyileşme belirtileri de gösterilebilmektedir.

Çocuklarda en çok alerji yapan besinler: Alerjinin belirtileri ve tedavisi - Sağlık Haberleri

 

Alerji Tedavileri

Hangi alerjide hangi tedavi yöntemi kullanıldığı oldukça önemlidir. Burun ile bulaşan hastaların tedavisi steroidlerdir. Bunlar hap, toz, göz damlası ve burun spreyi gibi ilaçlardır. Oldukça etkili olan bu tedavilerin çok az yan etkisi vardır ve bu yan etkiler tehlikesizdirler. Bu ilaçlardan hiçbiri işe yaramaz ise kortizon aşısı kullanılmamalıdır. Bu yöntem kullanılacak en son yöntem olarak kullanılmaktadır. Etkisi oldukça uzun sürmektedir.

Alerjik etki, yavaş yavaş çıkabileceği gibi şiddetli bir şekilde de ortaya çıkabilmektedir. Bu şiddette alerjiye sahip kişiler adrenalin aşılarını yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Doktora giderek sağlıkları garantiye alınmalıdır.

Alerji Nedir? Çeşitli Alerjiler ve Tedavi Yolları Nelerdir? | GelGez

Çeşitli Alerjiler

  • İlaç Alerjileri
  • Besin Alerjileri
  • Evcil Hayvan Alerjisi
  • Polen Alerjisi
  • Toz Alerjisi
  • Küf Mantarı Alerjisi

İlaç Alerjileri

Yetişkinlerde İlaç Alerjisi — Uzman. Dr. Kürşat Epöztürk

Vücuda alınan normal bir ilacın uygun miktarda kullanılması sonucu vücudun anormal bir şekilde tepki vermesidir. Vücudun bağışıklık sisteminin ilacı kabul etmemesi ve kişide bulunan hastalık sebebi ile kişide alerji çıkmaktadır.  Eğer hemen tedavi edilmez ise vücutta deri dökülmesinden ölüme kadar gidebilmektedir.

Besin Alerjileri

Yetişkinlerde Besin Alerjisi Nedenleri – İstanbul Alerji

Besin alerjisi, vücuda alınan belirli besinlerin kişinin bağışıklık sistemine zarar vermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi yiyecek ve içeceklerdeki proteinleri düşman olarak algılayıp antikor üretmektedir. Mast hücreleri çeşitli maddeler salgılayarak vücutta birçok etkiye yol açmaktadır. Çocukluk döneminde sık görülmekle birlikte, bebeklerde ek gıdaya geçildiği zaman sık rastlanmaktadır.

Evcil Hayvan Alerjisi

Evcil Hayvan Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir? – Alerji Doktoru

Hayvanların çoğuna karşı alerjik tepkiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle evcil hayvanlar, kedi ve köpeklerde görülmektedir.  Bu gibi hayvanların tüyünden, salyasından, deri döküntüsünden ve idrarından çıkan proteinlere karşı alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Alerji olmak için de sadece bu gibi etkenlere dokunmak yeterli değildir. Bu alerjenler solunarak bile kişide alerjiye sebep olmaktadır. Bu alerjilerin etkileri ise vücutta; hapşırmaya, gözlerde kaşıntıya, vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntıya, burun akıntısına, tıkanıklığa, öksürüğe, nefes darlığına, kızarıklığa ve kabarıklığa neden olmaktadır.

Polen Alerjisi

Bahar alerjisi nedir, belirtileri nelerdir?

Baharla birlikte ortaya çıkan polenler insanlar için alerjen etki olarak bazı insanlarda hastalığa sebep olmaktadır. Havadaki polenler kişinin solunum yollarına yapışarak mevsimsel alerjilere sebep olmaktadır. Bu gibi alerjenlere karşı vücut kendi silahını üreterek hastalıklara neden olmaktadır. Bu gibi alerjenlerden korunmak için polenlerin çok olduğu zamanlarda dışarı çıkılmamalı, polenleri çok fazla tutan saçlar sürekli yıkanmalı, polen filtreli klimalar kullanılarak polenlerden uzak durulmalıdır.

Toz Alerjisi

Ev Tozu Akarlarından Korunma | Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği

Toz alerjisinin nedeni, bağışıklık sisteminin vücuda giren tozlara karşı fazla tepki vererek hastalığa sebep olmasıdır. Belirtileri ise hapşırma, burun akıntısı, soluk almada güçlük ve gözlerde şişmeye neden olmaktadır.

Küf Mantarı Alerjisi

Fotos de Molde hecho de stock, Molde hecho imágenes libres de derechos | Depositphotos®

Küf Mantarı havada toz gibi dolaşan bir maddedir. Nemli ortamları sevmektedirler. Büyüyüp çoğalmak için hava, uygun sıcaklık, nem ve besine ihtiyaç duymaktadırlar. Mantarlar dışarıda ve evinde içinde bulunabilmektedirler. Yaz sonları çoğalmaları için uygun sıcaklıklar bulunduğundan her yerde karşımıza çıkmaktadırlar. Solunum yoluyla alınan bu alerjen hapşırmaya, gözlerde sulanmaya, kaşıntıya, solunum rahatsızlığına, öksürüğe, burun tıkanıklığına, burun akıntısına, gözlerde ve dudaklarda kaşıntıya neden olmaktadır. Alerjiyi engellemek için mutfak ve banyoları havalandırmaya, yemek artıklarında kurtulmaya, evdeki nem oranının normal tutmaya özen gösterilmelidir.