Fıstık Alerjisi Nedir ? Fıstık Alerjisi Belirtileri

Yer fıstığı alerjisi en yaygın gıda alerjilerinden biridir ve Batı dünyasında bazı popülasyonlarda 200 kişiden 1’ine kadar yaygın olduğu düşünülmektedir. Aslında araştırmalar, beş yaşından küçük Amerikan çocuklarında yer fıstığı alerjisinin 1998 ve 2003 yılları arasında yaygınlığının iki katına çıktığını öne sürüyor. Birleşik Krallık’ta, nüfusun yaklaşık% 0,4 ila 0,6’sı yer fıstığı alerjisinden muzdariptir.

Araştırmalar, fıstık alerjisinin çocuklardaki tüm gıda alerjilerinin yaklaşık% 28’ini oluşturduğunu ve vakaların yaklaşık yarısında çocuk ilk doğum gününe gelmeden önce geliştiğini göstermiştir. Alerji, 15 yaşından büyük çocuklarda nadiren gelişir.

Fıstık alerjisinin belirtilerinden bazıları şunlardır:

Ürtiker adı verilen kırmızı, kabarık, kaşıntılı bir döküntü

Yüzde, dudaklarda, gözlerde, ağızda ve boğazda anjiyoödem adı verilen şişlik

Solunum yollarının daralmasına neden olarak göğüste sıkışma, hırıltılı solunum ve astım alevlenmeleri

Burun akıntısı, sulanma ve kırmızı gözler (alerjik konjunktivit) ve burun tıkanıklığı.

Mide bulantısı, kusma ve ishal

Yer fıstığı içeren yağlar, kremler, losyonlar veya kozmetikler kontakt dermatite ve egzamaya neden olabilir.

Anafilaksi

Anafilaksi, kan basıncında ciddi bir düşüşe, solunum yollarının daralmasına ve boğulmaya neden olabilecek gırtlak şişmesine neden olan çok ciddi ve hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Ürtiker ve anjiyoödem de mevcut olabilir.

Fıstık alerjisinin mekanizması

Yer fıstığı alerjisi olan çocukların yaklaşık% 70’i, ilk bilinen yer fıstığına maruz kaldıklarında alerjiyi geliştirir. Bununla birlikte, bu genellikle, farkedilir bir semptom tetiklenmediğinde, ancak çocuk alerjiye duyarlı hale geldiğinde veya alerjiye hazır hale geldiğinde, somuna bilinmeyen bir maruziyetten önce olmuştur.

Bu orijinal, ilk maruziyette, bağışıklık sistemi, mast hücreleri ve bazofillerde bulunan reseptörlere bağlanan antikor immünoglobulin E’yi (IgE) üreterek yer fıstığındaki proteinlere tepki verir. Yerfıstığı proteini IgE / reseptör komplekslerinin çapraz bağlanmasına ve içlerindeki enflamatuar aracıların (örneğin histamin) salınmasını aktive etmesine neden olduğundan, sonradan yer fıstığına maruz kalma bu hücreler tarafından yönetilen bir enflamatuar tepkiye yol açar. Histamin ve diğer enflamatuar aracılar daha sonra alerjik reaksiyonun semptomlarını tetikler.

Yer fıstığı proteinine fark edilmeyen ilk maruz kalma örnekleri şunları içerir:

Fetüsün anne tarafından tüketilen fıstık proteinine maruz kalması

Anne sütündeki alerjenin varlığı

Diğer kişiler tarafından giyilen yağlarda ve losyonlarda bulunan fıstık özüne maruz kalma

Teşhis ve tedavi

Yer fıstığı alerjisinin teşhisi, bir hastanın diyet öyküsünün ve fıstığa maruz kalındığında semptomlarının şiddeti ve süresinin ayrıntılı bir değerlendirmesini içerir. Daha sonra, alerji için bir deri testi yapılabilir veya IgE’yi kontrol etmek için bir kan örneği alınabilir. Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonunu incelemek için fıstık proteininin hastaya uygulandığı pozitif bir yükleme testi gerçekleştirilebilir.

Yer fıstığı alerjisini yönetmeye yönelik en yaygın yaklaşım, yer fıstığı proteininden tamamen kaçınmaktır. Bunu başarmak zor olabilir ve fındık içerebilecek herhangi bir ürünün etiketlerini okumak konusunda sürekli dikkat gerektirir.

Evcil Hayvan Alerjileri nelerdir ? Evcil Hayvan Alerji belirtileri