Nikel Alerjisi Nedir ?

Nikel Alerjisi veya nikel sülfat heksahidrat, duyarlı kişilerde kontakt dermatite neden olan yaygın bir alerjendir. Mutfak eşyaları, mücevherler, madeni paralar, metal düğmeler, gözlükler, ataçlar, anahtarlar, emaye boyalar ve elektrik kablolarında yaygın olarak kullanılan bir kimyasaldır. Nikel sülfat heksahidrat ayrıca mavi tuz, nikel monosülfat heksahidrat ve tek nikel tuzu gibi başka isimlerle de bilinir. Amerikan Kontakt Dermatit Derneği, nikeli 2008 Yılının Kontakt Alerjeni olarak ilan etti.

Nikel alerjisinin belirtileri

Nikele alerjisi olan kişiler bu kimyasala maruz kaldıklarında çeşitli reaksiyonlar geliştirirler. Nikel sülfat heksahidratın yaygın semptomları arasında ciltte nikel ile temas eden kısımlarda eritem, kireçlenme, veziküller, kaşıntı ve dermatit veya egzama bulunur. Etkilenen bölgeler şiddetli kaşıntılı ve kabarcıklar veya pigmentlerle kırmızıdır.

Nikel alerjisinin tetiklediği en yaygın dermatit siteleri şunlardır:

  • Bilekler – nikel içeren saat kayışları veya bileziklerden kaynaklanır
  • Kulak memeleri – nikel içeren küpeler sayesinde
  • Alt karın – nikel içeren kotların içindeki çiviler nedeniyle

Sistemik tepkiler ayrıca diyetle nikelin alınmasından da kaynaklanabilir. Nikel alerjisi olan kişilerde diyet nikel, ellerde ve ayaklarda tahrişe ve kabarcıklara neden olan bir tür egzama olan pompholyx’e neden olur.

Nikel alerjisine kimler duyarlıdır ?

Her yaştan erkek ve kadın nikel alerjisi geliştirebilir ve bu alerji bir kez geliştikten sonra uzun vadede devam edebilir. Nikel içeren takıların ve piercinglerin kadınlar tarafından kullanımının artması nedeniyle kadınlarda nikel alerjisi daha yaygındır. Tepkinin derecesi kişiden kişiye değişir. Bazı insanlarda, nikel içeren ürünlerle kısa süreli temas bile dermatite neden olurken, bazılarında bir reaksiyonu tetiklemek için nikel ile birkaç yıl temas gerekir.

ÖNERİLEN: Altın Alerjisi Nedir ?

Nikel alerjisinin teşhisi ve tedavisi

Nikel alerjisi, alerji yama testleri ve etkilenen kişinin klinik öyküsü yardımıyla teşhis edilir. Nikel dermatiti genellikle kabarcıkların kuruması için seyreltilmiş sirke kompresleri kullanılarak tedavi gerektirir. Dermatitten etkilenen bölgeye topikal steroidler uygulanabilir. Kuru, kaşıntılı cilt genellikle yumuşatıcı kremlerle tedavi edilir. Nikel dermatite bağlı ikincil enfeksiyon durumunda antibiyotikler reçete edilir.

Yüksek derecede nikel alerjisi olan hastalara genellikle nikel içeren gıdalarda düşük bir diyet reçete edilir. İşlenmiş ve konserve yiyeceklerden genellikle kaçınılmalıdır. Çoğu sebze, et, yumurta, balık, tahıl ve süt ürünleri nikele duyarlı insanlar için güvenlidir. Ancak bu, belirli bir meyvedeki nikel konsantrasyonu farklı bölgelerde değişiklik gösterebileceğinden karmaşıktır. Ayrıca, nikel her yerde bulunur ve musluk armatürlerinin ve pişirme gereçlerinin bir parçasıdır, bu nedenle suya ve yiyeceklere nikel sızması riski oluşturur.

Her koşulda olduğu gibi, nikel alerjisi durumunda da önleme daha iyidir. Alerjik kişiler, kolye, bilezik, küpe, yüzük ve saat kordonu gibi takılarda nikel içeren metallerin kullanımını durdurarak, nikel ile cilt temasından tamamen kaçınabilirler. Ayrıca metal fermuarlar, kancalar ve düğmeler gibi nikel içeren giysi parçalarına da dikkat edin. Nikel ayrıca cep telefonları, el çantası mandalları, anahtarlar, çakmaklar ve kalemler gibi diğer kişisel eşyalarda da bulunabilir. Bunun yerine alternatif metal veya plastikten yapılmış ürünleri seçin.

İLGİLİ: Mikrobiyal Çeşitlilik Hipotezi nedir ?

Diyet nikel

Nikele duyarlı kişilerde diyet yoluyla nikel alımı, bağışıklık sisteminde klinik reaksiyonlara yol açan bir dizi değişikliği tetikler. Nikel yutulması, dolaşımdaki CD8 + CD45RO + CLA + kan lenfositlerinde bir azalmaya neden olarak, CD8 + bellek T hücrelerinin dokulara göçüne yol açar. Nikelin diyetle yutulması serumdaki interlökin (IL) -5 seviyelerini de artırır, böylece alerji ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri olan eozinofillerin çoğalmasını hızlandırır.

Vücutta alınan nikelin emilim mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak C vitamini ve demirin diyetteki nikelin emilimini azalttığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle demir açısından zengin besinler ve C vitamini takviyeleri, vücut tarafından emilen nikel miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.