Evcil Hayvan Alerjileri nelerdir ?

Evcil Hayvan Alerjileri: Evcil hayvanlar, tüm hanelerin yarısından fazlasında bulunur ve evde bir evcil hayvana sahip olmak, özellikle gelişmiş dünyada popülerdir; en yaygın olarak seçilen iki evcil hayvan kediler ve köpeklerdir. Bununla birlikte, bir evcil hayvanın vücudundan dökülen maddeye karşı alerjiler, bazıları için hafifletici olabilir.

Evcil hayvan alerjileri nedenleri

Hayvan alerjenleri, bir hayvan tarafından atılan ve bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olan protein molekülleridir. Çoğu insan bu moleküllere tepki vermezken, alerjisi olanlar, alerjenle karşılaştıklarında alerjik reaksiyonu tetikleyen bir bağışıklık tepkisine sahip olabilirler. Evdeki evcil hayvanların yaydığı yaygın alerjenler arasında tükürük, kürk, ölü deri, idrar ve sebum bulunur.

ÖNERİLEN: Altın Alerjisi Nedir ?

Evcil Hayvan Alerji belirtileri

Evcil hayvan alerjilerinin semptomları diğer alerjik reaksiyonların semptomlarına benzer ve bir evcil hayvana dokunduktan sonra veya evcil hayvanların bulunduğu bir eve girerken bile ortaya çıkabilir. Belirtiler şunları içerir:

  • Alerjik rinit veya burun akıntısı
  • Alerjik konjunktivit veya kırmızı, sulanan gözler
  • Hırıltılı solunum, nefes almada güçlük ve göğüs sıkışmasına neden olan astımın alevlenmesi
  • Kaşıntılı kızarıklık ve kabarcıklara yol açan cilt tahrişi
Önleme

İnsanların evcil hayvan alerjenlerinin varlığını azaltmak ve alerjik reaksiyonları en aza indirmek için alabileceği çeşitli önlemler vardır. Bunlar şunları içerir:

Hayvan kıllarını hapsedebilecek halılar ve yumuşak tüylü döşemeler veya perdelerle evin döşenmesinden kaçınmak. Bunun yerine parke zeminler ve panjurlar kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca yünlü giysilerden de kaçınılmalıdır.

Evcil hayvan çöp tepsisi her türlü havalandırma deliklerinden uzak tutulmalı ve her gün doğal havalandırmaya izin verilmelidir. Evcil hayvanın uyuduğu, oynadığı veya beslendiği alanlar veya odalar titizlikle temiz tutulmalıdır.

Evcil hayvanlara dokunduktan sonra eller sabunla iyice yıkanmalı ve yıkanmamış ellerle yüze, buruna, ağza veya gözlere dokunmamaya özen gösterilmelidir.

Aile bireylerinden birinin alerjisi varsa yatak odaları ve oturma odaları evcil hayvan içermeyen alanlar haline getirilmelidir.

Veterinerde rutin kontroller de önemlidir.

Hayvan, potansiyel alerjiler nedeniyle evden çıkarılırsa, alerjen hala yaklaşık altı ay veya daha uzun süre evde kalır.

ÖNERİLEN: Mikrobiyal Çeşitlilik Hipotezi nedir ?

Teşhis ve tedavi

Evcil hayvan alerjilerinin teşhisi, evcil hayvanlara maruz kalındığında ortaya çıkan semptomların detaylarına göre yapılır. Birden fazla alerjisi olan kişilerde evcil hayvan alerjisini test etmek için deri delme testi veya radyoalerjosorbent testi ((RAST) de kullanılabilir.

Alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde, uzun etkili, sedatif olmayan antihistamin veya steroid içeren burun spreyleri kullanılabilir. Antihistaminiklerin örnekleri arasında levosetirizin, loratadin ve azelastin bulunur. Astım geliştiren kişiler, lökotrien reseptör antagonisti montelukast almaktan fayda görebilir.