Demir eksikliği belirtileri nelerdir

Demir eksikliği belirtileri:  Vücutta azalan demir miktarıdır. Demir eksikliği yaygın bir beslenme sorunudur ve aneminin (kırmızı kan hücresi sayısında azalma) başlıca nedenidir .

Demir eksikliğinin belirti ve semptomları tipik olarak anemiye aittir . İlişkili belirti ve semptomlar arasında yorgunluk, halsizlik , hızlı kalp atış hızı, nefes darlığı , dilde iltihaplanma, vücut ısısını koruma sorunları ve çocukluk döneminde yavaş gelişme yer alır. Demir eksikliği anemisi , bağışıklık sisteminin işlevinde bir azalmaya da neden olabilir.

Demir eksikliği nedenleri

Bir dizi farklı durum demir eksikliğine neden olabilir. Demir eksikliği, vücudun demir ihtiyacının artmasına veya emilimin azalmasına veya alınan demir miktarına bağlı olabilir.

  • Demir eksikliği belirtileri ve bulguları
  • Azalmış Bağışıklık Fonksiyonu
  • Vücut Sıcaklığını Korumada Zorluk
  • Hızlı Kalp Atış Hızı
  • Dil İltihabı
  • Nefes darlığı
  • Çocuklukta Yavaş Gelişim
  • Yorgunluk
  • Zayıflık

Demir nedir ve neden ona ihtiyacımız var ?

Demir, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Demir, tüm hücrelerin bir parçasıdır ve vücudumuzda birçok şey yapar. Örneğin, demir ( hemoglobin proteininin bir parçası olarak ) vücudumuz boyunca akciğerlerimizdeki oksijeni taşır . Çok az hemoglobine sahip olmak anemi olarak adlandırılır . Demir ayrıca kaslarımızın oksijeni depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur.

Demir, birçok enzimin bir parçasıdır ve birçok hücre fonksiyonunda kullanılır. Enzimler, vücudumuzun yiyecekleri sindirmesine yardımcı olur ve ayrıca vücudumuzda meydana gelen diğer birçok önemli reaksiyona yardımcı olur. Vücudumuz yeterli demire sahip olmadığında, vücudumuzun birçok kısmı etkilenir.

Demir eksikliğinin belirtileri
Demir eksikliğinin belirtileri

Demir eksikliği belirtileri

Kronik veya uzun süreli demir eksikliği semptomları mevcut olduğunda bile, semptomlar spesifik değildir ve bir dizi farklı sorundan kaynaklanabilir.

Solukluk, yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlar aneminin karakteristiğidir, ancak bir dizi farklı tıbbi problemle de ortaya çıkabilir.

Bazı kişilerde kas güçsüzlüğü, motor becerilerde düşüş ve hafıza kaybı gibi zihinsel değişiklikler görülebilir.

Anemili kişiler ayrıca çarpıntıları veya mevcut kalp problemlerinin kötüleştiğini de fark edebilirler, ancak yine, bu semptomlar demir eksikliğine veya genel olarak anemiye özgü değildir.

Demir eksikliği nedir ve neden endişe vericidir ?

Demir eksikliği, vücuttaki çok az demirden kaynaklanan bir durumdur. Demir eksikliği, Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın beslenme yetersizliği ve aneminin önde gelen nedenidir .

Terimleri anemi , demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi sık sık birbirinin ancak eşdeğer kullanılmaktadır. Demir eksikliği, işlevsel veya sağlık bozukluğu olmayan tükenmiş demir depolarından birkaç organ sisteminin işleyişini etkileyen anemili demir eksikliğine kadar değişmektedir.

Demir eksikliği bir endişe kaynağıdır çünkü:

Demir eksikliği, normal bebek motor fonksiyonunu (normal aktivite ve hareket) veya zihinsel fonksiyonu (normal düşünme ve işleme becerileri) geciktirebilir.

Hamilelik sırasında demir eksikliği anemisi , küçük veya erken (erken) bebekler için riski artırabilir .

Küçük ya da erken bebekler sağlık sorunları var ya da tam zamanında doğan ve küçük değillerdir bebeklere göre yaşamın ilk yılında ölme olasılığı daha yüksektir.

Demir eksikliği, yetişkinlerde fiziksel çalışma yapma yeteneğini bozan yorgunluğa neden olabilir . Demir eksikliği, gençlerde hafızayı veya diğer zihinsel işlevleri de etkileyebilir .

Demir eksikliğine ne sebep olur
Demir eksikliğine ne sebep olur

Demir eksikliğine ne sebep olur ?

Demir eksikliğinin birçok nedeni vardır. (Özet için aşağıdaki tabloya bakın). Bu nedenler iki ana kategoriye ayrılır:

Artan demir ihtiyacı

Pek çok yaygın durum, insanların ek demire ihtiyaç duymasına neden olabilir:

Hızlı büyümeleri nedeniyle bebekler ve küçük çocuklar daha büyük çocuklardan daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bazen normal diyetlerinden yeterince demir almaları zor olabilir .

Hamile kadınların demir ihtiyacı daha yüksektir. Yeterince almak için çoğu kadın, sağlık hizmeti sağlayıcısının önerdiği şekilde bir demir takviyesi almalıdır.

İnsanlar kan kaybettiklerinde demir de kaybederler. Kaybettiklerini değiştirmek için fazladan demire ihtiyaçları var. Ağır adet dönemlerinde, sık kan bağışında ve bazı mide ve bağırsak rahatsızlıklarında (besin hassasiyeti, kancalı kurtlar) artan kan kaybı meydana gelebilir.

Demir alımında veya emiliminde azalma (vücuda yeterince demir alınmaması)

Diyetten emilen demir miktarı birçok faktöre bağlıdır:

Et, kümes hayvanları ve balıktan elde edilen demir (yani hem demiri) bitkilerdeki demire göre (yani hem olmayan demir) iki ila üç kat daha etkili bir şekilde emilir.

Bitkisel gıdalardan emilen demir miktarı (hem olmayan demir), aynı öğünde yenen diğer yiyecek türlerine bağlıdır.

Heme demir içeren yiyecekler (et, kümes hayvanları ve balık), hem olmayan demir içeren gıdalardan (örn. Güçlendirilmiş tahıllar, biraz fasulye ve ıspanak) demir emilimini artırır.

İçeren yiyecekler C vitamini (Besin kaynakları bkz C vitamini , aynı yemek yemiş zaman da Hem kökenli olmayan demir emilimini arttırır).

ÖNERİLEN: Romatoid Artrit nedir ? Romatoid artrit belirtileri

Çay, kahve, kepekli tahıllar, baklagiller ve süt veya süt ürünleri gibi bazı yiyeceklerin veya içeceklerin bir parçası olan maddeler (polifenoller, fitatlar veya kalsiyum gibi) , bir öğünde emilen hem içermeyen demir miktarını azaltabilir. Kalsiyum ayrıca bir yemekte emilen hem-demir miktarını da azaltabilir. Bununla birlikte, Amerikalılar için Diyet Kılavuzuna uygun çeşitli bir diyet tüketen sağlıklı bireyler için, bu maddelerden kaynaklanan demir inhibisyonu miktarı genellikle endişe verici değildir.

Vejetaryen diyetler hem demir açısından düşüktür, ancak dikkatli bir yemek planlaması emilen demir miktarını artırmaya yardımcı olabilir.

Bazı diğer faktörler (antasitleri önerilen dozun ötesinde almak veya peptik ülser hastalığını ve asit reflü tedavisinde kullanılan ilaç gibi ) midedeki asit miktarını ve emilen demir miktarını azaltabilir ve demir eksikliğine neden olabilir.