Turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan İzmir, yerlilerin de vazgeçemediği bir ildir. Masmavi denizi, temiz havası ve inanılmaz atmosferi ile insanları kendine bağlamaktadır. Günün her saati hareketli olan bu şehirde her köşe başında tarihi yapılar ve estetik manzaralar karşınıza çıkarak sizi etkileyecektir.

1.Smyrna Antik Kenti

Smyrna kentinin kuruluşu MÖ 1050 yıllarına kadar uzanmaktadır. MÖ 6-7.yüzyıllara kadar kent en aydınlık dönemini yaşar ve ticaret kolonileri oluşturmaya başlanır. Meles Irmağı tarafından getirilen alüvyonlar ve Yamanlar Dağı’ndan gelen sularla Bornova Ovası oluşmuştur. Deniz üstündeki ada da kayayla birleşmiştir. Böylece bu kent oluşmuştur. Tarih öncesi yerleşmeler Höyüklerin altında kalmıştır. Yapılan kazılarda buralarda birçok eşya bulunmuştur. Bu eşyaların en çoğu da seramiklerden oluşmaktadır. Zamanın sert darbelerine karşı kendini koruyabilen antik kent görenleri kendine hayran bırakarak sanki cennetelermiş gibi hissettirmektedir. Pazartesi günleri hariç her gün açık olan kent 09.00-18.30 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul etmektedir. Giriş ücreti ise 5 TL’dir.

Smyrna Antik Kenti Detaylı Tanıtımı, tarihi, turistik yerleri, gezilecek  yerleri, Smyrna Antik Kenti nerede ve nasıl gidilir?

Smyrna Antik Kenti haberi - Arkeolojik Haber - Arkeoloji Haber - Arkeoloji  Haberleri

 

2.Kadifekale

MÖ 4. Yüzyılda kurulan kalede Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ait kalıntılar bulunmaktadır. Kale Büyük İskender’in generali olan Lymachos tarafından yapılmıştır. Bu sebeple günümüze kadar Bizanslılara ait kalıntılara rastlanmaktadır. Kalenin eski adı Pagos’tur. Burada yaşayan Amazon kadınlarının dağdan inip burada kedi hakimiyetlerini kurdukları rivayet edilmektedir. Kalenin günümüze kadar sadece 5 kulesi ve güneydeki duvarlarının bir kısmı kalmıştır. Kleye istediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz. Ayrıca ziyaret etmek için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Kadifekale / İzmir | GezilmesiGerekenYerler.Com

Kadifekale - Vikipedi

3.Seferihisar

MÖ 2000’li yıllarda Giritliler tarafından kurulduğu bilinen Seferihisar, İzmir’in gözde ilçelerinden biridir. Doğal yiyecek arayanlar için en ideal bölgelerden olan Seferihisar zeytini, enginarı ve narenciyesiyle ünlüdür. Seferihisar’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Dionysos Tapınağıdır. Bu tapınak Şarap Tanrısı Dionysos’ adanmıştır ve adanın en büyük tapınağı olmuştur. İlçede bulunan tarihi hazineleri, doğa ürün satan pazarları, huzurlu otelleri ve lezzetli lokantaları gezdikten sonra Akkum Plajına giderek dinlenebilir ve güneşlenebilirsiniz. Bu plaj İzmir’in en güzel plajlarındandır ve gelen turistler buraya uğramadan şehri terk etmezler. Masmavi, berrak denizi ve yemyeşil doğasıyla ziyaretçiler buradan uzaklaşmak istemezler. Eğer İzmir’e gelecekseniz mutlaka Seferihisar’ı ziyaret etmelisiniz.

Seferihisar Gezilecek Yerler - kronikgezgin - Seyahat Rehberi

SIĞACIK VE SEFERİHİSAR GEZİLECEK YERLER| Biz Evde Yokuz

 

4.Mordoğan

Mordoğan; Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, amatör balıkçılığı ve 70 çeşit mor çiçeği ile ünlüdür. Mordoğan’ın merkezinde kafeler, iskele, Kocakum Plajı, Yeni Yat Limanı ve Balıkçı Heykeli bulunmaktadır. Özellikle geceleri hareketli olan merkezde eğlenebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Denizin dışında görebileceğiniz tarihi mekanlar da mevcuttur. Mordoğan’da eski tip Rum evlerini de görebilirsiniz. Aynı zamanda bölgeden alabileceğiniz hurma zeytin, sümbül, nergis ve enginar organik bir şekilde yetiştirilmektedir.

Mordoğan Gezilecek Yerler : Muhteşem Görülmesi Gereken Yerleri!

İzmir Mordoğan Tanıtımı | Mordoğan Gezilecek Yerler

 

5.Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ; ormanlık alanları, doğal güzellikleri, piknik ve mesire alanları ile ziyaretçilerin favori yerlerinden biridir. Yazın ve kışın turizme açık olan Bozdağ Kayak Merkezi 1998 yılında hizmete açılmıştır. Tesiste 3 farklı kayak alanı bulunmaktadır. Buralar profesyonel ve amatör kayakçılar için yapılmıştır. Kayak merkezinde 60 yataklı otel, restoran, kafeterya ve izleme balkonları bulunmaktadır. Aynı zamanda Bozdağ’da her yıl Dağcılık Şenlikleri yapılmaktadır. Buraya gelen dağcılık kulüpleri burada kamp ve zirve yürüyüşleri yapmaktadırlar. Bu etkinliklerin dışında merkezde yamaç paraşütü de yapılmaktadır. Bahar ve yaz aylarında burası ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bozdağ Kayak Merkezinde ücretler ise şu şekildedir:

Yürüyen Bant Ücreti (Günlük sınırsız): 15 TL

Telesiyej Tek Çıkış Ücreti: 12 TL

Telesiyej (Günlük Sınırsız): 100 TL

Teleski (T-Bar) (Günlük Sınırsız): 50 TL

Kızak (Saatlik Kiralama): 20 TL

Kızak (Yarım Saat Kiralama): 10 TL

 

Bozdağ kayak merkezi yeniden açılıyor

Bozdağ Kayak Merkezi