Türkiye’nin cennet şehirlerinden biri olan Antalya, yerliler ve turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Gezip görülecek birçok mekanı ve doğal alanları bulunan Antalya’yı terk etmek istemeyeceksiniz.

Antalya İlçeleri Nelerdir? Antalya'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır?  Antalya Haritası… - En Son Haberler

Antalya'ya Gidenlerin Mutlaka Görmesi Gereken Yerler – TatildeKirala.com

 

1.Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya’nın en meşhur kenti olarak bilinmektedir. Tarih kokan sokakları ile Kaleiçi’nde Osmanlı’nın mimarisi her yerde gözünüze çarpmaktadır. Kentte müze gibi kültürel mekanlar, hediyelik eşyalar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı ve Selçuklular zamanından kalma yapılar da bulunduğu için tarihi mekanlar da mevcuttur. Bu mekanların ziyaret edilmesi dışında Kaleiçi’nde yapılabilecek başka şeyler de bulunmaktadır. Kentteki limandan kalkan yolcu gemilerine binip şehrin berrak sularının üstünde gezebilirsiniz. Eğlenmek isterseniz de sokaklardaki sıralı nezih barlara gidebilirsiniz.

Antalya Agency için 9 fikir | manzara, antalya, geziler

Antalya Kaleiçi nerede nasıl gidilir?

2.Antalya Müzesi

Müze, Fikri Erten tarafından 1922’de kurulmuştur. İlk kurulduğunda Kaleiçi’nde olmasına rağmen 1972’de Konyaaltı’na taşınmıştır. Asıl yapılış amacı ise İtalyanların kenti işgal ettiği zaman tarihi eserleri çalmaması içindir. Müzede Osmanlı, Selçuklu, Elmalı ve Romalılardan kalma takılar, camlar, mitolojik kahramanların heykelleri, bronzlar ve seramik eserler bulunmaktadır. Müzede 3.558 arkeolojik eser ve 2.905 tane de sikke bulunmaktadır. Dünyada en önemli arkeolojik müzelerin arasından biri olduğu için ziyaretçileri de çok fazla olmaktadır.

Antalya Müzesi, kıymetli eserleri ve heykelleriyle öne çıkıyor

Antalya Müzesi'nde güvenlik kameralarının çalışmadığı iddiası - Son Dakika  Haberleri

 

3.Hadrian Kapısı (Üçkapılar)

Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’ya gelişini kutlamak ve ona gösteriş için yapılmış bir kapıdır. MS 130’lu yıllarda yapılan Hadrian Kapısı yılların darbesine dayanarak bu zamana kadar çok iyi bir şekilde dayanmıştır. Üzerindeki kabartmalar ve Hadrianus’u anlatan detaylar görenleri büyülemektedir. Beyaz mermerden yapılan kapıda oymalar ve kabartmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda kapının yanlarında iki kule bulunmaktadır ve tüm bu yapıların birleşimi ile mükemmel bir manzaraya ortaya çıkmaktadır.

Hadrianus Kale Kapısı | YerelNET

Hadrianus Kapısı / Üçkapılar, Antalya | Caner Cangül Fotoğrafları

 

4.Antalya Aqualand Dolphinland

Yeşilliklerin içinde bulunan Aquapark, büyükten küçüğe herkesin tercih ettiği bir eğlence merkezidir. Merkezde bulunması ile de kolay ulaşımı olan park turistler ve yerliler için oldukça sevilmektedir. İçerisindeki farklı çeşitlikte kaydırakları ile ziyaretçilerine eğlenceli anlar yaşatmaktadır. Giriş ücreti 70 TL olan park 10.00-17.00 saatleri arası açıktır.

Antalya Aqualand Dolphinland nerede, nasıl gidilir | Oraya Nasıl Giderim.COM

Antalya Aqualand & Dolphinland | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

5.Heart of Antalya

Londra’nın gözünden soran Avrupa’nın en büyük 2. ve Türkiye’nin ilk büyük dönme dolabı Heart of Antalya ziyaretçilerin favori yerlerinden biridir. Boyutu ve tasarımı ile dikkat çeken dönme dolabı, ziyaretçilere Antalya’nın manzarasını sunmaktadır. VIP olarak da binebileceğiniz dönme dolap toplam 42 kabine sahiptir ve turunu 18 dakikada bitirmektedir.

Antalya'nın Yeni Simgesi: Heart of Antalya Antalya Cityzone

Antalya Yapılacaklar Listesi 🌌 on Twitter: "Türkiye'nin en büyük dönme  dolabı olan Heart of Antalya'ya bin. 📍Konyaaltı https://t.co/zqc53TVMnm" /  Twitter

6.Karain Mağarası

Karain Mağarası, Paleolitik Çağlardan itibaren insanların günlük hayatta kullandıkları eşyalar 1946’da yapılan kazıda bulunmuştur. Mağarada 500 bin yıllık geçmişe dayanan Anadolu’nun ilk sanat örnekleri bulunmaktadır. Ayrıca mağarada su aygırı, aslan, zürafa, fil ve sırtlan gibi birçok hayvana dair izler bulunmaktadır. Mağara kültürel ve doğal özellikleri ile Dünya Miraslar Listesi’ne aday olarak gösterilmiştir. Mağara, Nisan-Ekim aylarında 08.00-19.00 saatleri arasında ve Kasım-Mart aylarında 08.00-17.00 saatleri arası açıktır.

Karain Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Karain Mağarası Oluşumu Ve  Özellikleri... - Seyahat Haberleri

Karain Mağarası Akra Hotels Urban Social | Antalya Otelleri

7.Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, MS 2. Yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır. Bu zamana kadar en güzel korunmuş yapılardan biridir. Açık hava tiyatrosu olarak inşa edilen Aspendos’un 138 yılında yapımına başlanmıştır. Sahne binası 2 katlıdır. Oturma yerlerinden bakıldığında sahnenin tam ortasını görülmektedir. 9000 kişilik kapasitesi ile en büyük tiyatrolardan biridir. Giriş ücreti 42 TL olup 08.00-19.00 saatler arası açıktır.

Mühendislik harikası Aspendos Antik Kenti ve Sırları - Gezi Rehberi

Aspendos - Gezi Yazıları

 

8.Köprülü Kanyon

Yeşillik ve maviliğin iç içe olduğu Köprülü Kanyon, doğa aşıklarının hayran kalacağı bir mekan olmaktadır. Milli park konumunda bulunan kanyon koruma altına alınmıştır. Rafting maceracıların popüler yerlerinden biridir Köprülü Kanyon. Burada rafting, zeplin ve kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Aynı zamanda dilerseniz parkurlarda doğanın ferah havasını soluyabilirsiniz. Tüm bu aktivitelerin ardından acıkırsanız taze alabalığın tadına bakabilirsiniz. Sadece 1 gün için burası size yeterli gelmediyse kanyonda bulunan konaklama yerlerinde kalabilirsiniz.

KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI | Kültür Portalı

Manavgat Köprülü Kanyon Hakkında Bilgi ve Yol Tarifi - Sayfa 8 / 21 -  Antalya TV

9.Saklıkent Kaya Merkezi

Kent merkezinden 1 saat uzaklıkta bulunan Saklıkent “Antalya’da kar yağmaz.” önyargılarını yıkarak ziyaretçilere kendini sunuyor. Farklı zorluk seviyelerine sahip kayak merkezi 4 pist bulundurmaktadır. Buraya gelindiği zaman ekstra bir eşya taşımak zorunda değilsiniz. Çünkü Saklıkent’te kayak için kıyafetler ve kayak malzemeleri bulunmaktadır. 1 günden fazla burada zaman geçirmek isterseniz ise 10 odalı pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Türkiye'nin En Güzel 10 Kayak Merkezi - Gez Gör Bence

Kışın Keşfedilecek Yerler: Türkiye'deki Kayak Merkezleri - HIS Blog

 

10.Manavgat Şelalesi

Temiz ve berrak suyu ile ziyaretçileri büyüleyen Manavgat Şelalesi, Manavgat ilçesinden 3 kilometre uzaklıktadır. Birçok balık, kuş ve ağaç türüne rastlayabileceğiniz ve sakin bir gezi yapabileceğiniz bir yer olmaktadır. Şelale, Manavgat Irmağı’nın iki yanında bulunan Pazarcı ve Düşenbe köylerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Su seviyesinin yükseldiği zamanlarda burayı gezmek dışında kano ve rafting yapabilirsiniz. Ayrıca şelaleye yakın yerlerde bulunan kafe ve restoranlara giderek karnınızı doyurabilirsiniz.

Sorubankasi.NET - Paragraf Okuma | Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Tanıtımı