Bipolar bozukluk tedavisi

Bipolar bozukluğunuzu yönetmenize yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler mevcuttur. Bunlara ilaçlar, danışmanlık ve yaşam tarzı değişiklikleri dahildir. Bazı doğal ilaçlar da yardımcı olabilir.

İlaçlar

Önerilen ilaçlar şunları içerebilir:

lityum (Lithobid) gibi duygudurum düzenleyicileri

olanzapin (Zyprexa) gibi antipsikotikler

fluoksetin-olanzapin (Symbyax) gibi antidepresan-antipsikotikler

kısa süreli tedavi için kullanılabilen alprazolam ( Xanax ) gibi bir tür anti-anksiyete ilacı olan benzodiazepinler

Psikoterapi

Önerilen psikoterapi tedavileri şunları içerebilir:

Bilişsel davranışçı terapi

Bilişsel davranışçı terapi , bir tür konuşma terapisidir. Bir terapistle bipolar bozukluğunuzu yönetmenin yolları hakkında konuşuyorsunuz. Düşünme kalıplarınızı anlamanıza yardımcı olacaklar. Ayrıca olumlu başa çıkma stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilirler .

Psikoeğitim

Psikoeğitim, sizin ve sevdiklerinizin bozukluğu anlamasına yardımcı olan bir tür danışmanlıktır. Bipolar bozukluk hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, sizin ve hayatınızdaki diğer kişilerin bunu yönetmesine yardımcı olacaktır.

Kişiler arası ve sosyal ritim terapisi

Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi (IPSRT) , uyku, yemek yeme ve egzersiz gibi günlük alışkanlıkları düzenlemeye odaklanır. Bu günlük temelleri dengelemek, rahatsızlığınızı yönetmenize yardımcı olabilir.

Diğer tedavi seçenekleri

Diğer tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

elektrokonvülsif tedavi (EKT)

uyku ilaçları

takviyeler

akupunktur

Yaşam tarzı değişiklikleri

Bipolar bozukluğunuzu yönetmenize yardımcı olmak için şu anda atabileceğiniz bazı basit adımlar da vardır:

yemek yemek ve uyumak için bir rutin tutmak

ruh hali değişimlerini tanımayı öğrenin

bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan tedavi planlarınızı desteklemesini isteyin

bir doktor veya lisanslı sağlık hizmeti sağlayıcısı ile konuşun

Diğer yaşam tarzı değişiklikleri de bipolar bozukluğun neden olduğu depresif semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Depresif bir dönemi yönetmeye yardımcı olmak için bu yedi yolu inceleyin.

Bipolar bozukluk için doğal ilaçlar

Bipolar bozukluk için bazı doğal ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak, önce doktorunuzla konuşmadan bu ilaçları kullanmamanız önemlidir. Bu tedaviler, aldığınız ilaçları etkileyebilir.

Aşağıdaki şifalı bitkiler ve takviyeler, ruh halinizi dengelemeye ve bipolar bozukluğun semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:

(Balık Yağı. Bir 2013 çalışması Güvenilir Kaynak) çok balık ve balık yağı tüketen kişilerin bipolar hastalığa yakalanma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. Yağı doğal yolla almak için daha fazla balık yiyebilirsiniz

Rhodiola rosea (Güvenilir Kaynak) ayrıca bu bitkinin orta dereceli depresyon için yararlı bir tedavi olabileceğini de gösteriyor . Bipolar bozukluğun depresif semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir.

S-adenosilmetiyonin (SAMe) bir amino asit takviyesidir. Araştırmalar majör depresyon ve diğer duygudurum bozukluklarının semptomlarını hafifletebileceğini gösteriyor.

Diğer bazı mineraller ve vitaminler de bipolar bozukluğun semptomlarını azaltabilir.

Başa çıkma ve destek için ipuçları

Siz veya tanıdığınız birinin bipolar bozukluğu varsa, yalnız değilsiniz. dünya çapında bipolar bozukluğu olan 60 milyon insan var.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri kendinizi ve çevrenizdekileri eğitmektir. Mevcut birçok kaynak var. Bipolar bozukluk belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Bir arkadaşınızın, akrabanızın veya sevdiğiniz birinin bipolar bozukluğa sahip olabileceğini düşünüyorsanız, desteğiniz ve anlayışınız çok önemlidir. Onları, sahip oldukları semptomlar hakkında bir doktora görünmeye teşvik edin. Ve bipolar bozuklukla yaşayan birine nasıl yardım edeceğinizi okuyun.

Depresif bir dönem yaşayan kişilerde intihar düşünceleri olabilir. Her zaman intihar konuşmasını ciddiye almalısınız .

Birinin kendine zarar verme veya başka bir kişiye zarar verme riski altında olduğunu düşünüyorsanız:

112’yi veya yerel acil durum numaranızı arayın.

Yardım gelene kadar kişiyle birlikte kalın.

Zarar verebilecek her türlü silah, bıçak, ilaç veya diğer şeyleri ortadan kaldırın.

Dinle, ama yargılama, tartışma, tehdit etme veya bağırma.

Bipolar bozukluk ve ilişkiler

Bipolar bozuklukla yaşarken bir ilişkiyi yönetmeye gelince, dürüstlük en iyi politikadır. Bipolar bozukluk, hayatınızdaki herhangi bir ilişkiyi, belki de özellikle romantik bir ilişkiyi etkileyebilir. Bu nedenle, durumunuz hakkında açık olmak önemlidir.

Bipolar bozukluğunuz olduğunu birine söylemenin doğru ya da yanlış zamanı yoktur. Hazır olur olmaz açık ve dürüst olun. Partnerinizin durumu daha iyi anlamasına yardımcı olmak için bu gerçekleri paylaşmayı düşünün:

teşhis edildiğinde

depresif dönemlerinizde ne beklemelisiniz

manik dönemlerinizde ne beklemelisiniz

genel olarak ruh halinize nasıl davranırsınız

sana nasıl yardımcı olabilirler

Bir ilişkiyi desteklemenin ve başarılı kılmanın en iyi yollarından biri tedavinize bağlı kalmaktır. Tedavi, semptomları azaltmanıza ve ruh halinizdeki değişikliklerin şiddetini azaltmanıza yardımcı olur. Bozukluğun bu yönleri kontrol altındayken, ilişkinize daha fazla odaklanabilirsiniz.

Partneriniz ayrıca sağlıklı bir ilişki geliştirmenin yollarını da öğrenebilir. Hem siz hem de eşiniz için ipuçları olan bipolar bozuklukla başa çıkarken sağlıklı ilişkileri sürdürmek için bu kılavuzu inceleyin.

Bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluk nedir?
Çocuklarda bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluk belirtileri testi