Bipolar bozukluk belirtileri testi

Bir test sonucu bipolar bozukluk teşhisi koymaz. Bunun yerine doktorunuz birkaç test ve muayene kullanacaktır. Bunlar şunları içerebilir:

Fizik sınavı. Doktorunuz tam bir fizik muayene yapacak . Ayrıca semptomlarınızın diğer olası nedenlerini dışlamak için kan veya idrar testleri de isteyebilirler.

Ruh sağlığı değerlendirmesi. Doktorunuz sizi bir psikolog veya psikiyatrist gibi bir akıl sağlığı uzmanına sevk edebilir. Bu doktorlar, bipolar bozukluk gibi akıl sağlığı koşullarını teşhis eder ve tedavi eder. Ziyaret sırasında akıl sağlığınızı değerlendirecekler ve bipolar bozukluk belirtilerini arayacaklar.

Ruh hali günlüğü. Doktorunuz davranış değişikliklerinizin bipolar gibi bir duygudurum bozukluğunun sonucu olduğundan şüphelenirse, sizden ruh halinizi çizelgelemenizi isteyebilir. Bunu yapmanın en kolay yolu , nasıl hissettiğinizi ve bu duyguların ne kadar sürdüğünü günlük tutmaktır . Doktorunuz ayrıca uyku ve yeme alışkanlıklarınızı kaydetmenizi önerebilir.

Teşhis kriterleri. Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı (DSM), çeşitli ruh sağlığı bozuklukları için belirtilerin bir özetidir. Doktorlar, bipolar bir teşhisi doğrulamak için bu listeyi takip edebilir.

Doktorunuz bunlara ek olarak bipolar bozukluğu teşhis etmek için başka araçlar ve testler kullanabilir. Bipolar bozukluk teşhisini doğrulamaya yardımcı olabilecek diğer testler hakkında bilgi edinin.

Bipolar bozuklukla yaşamak

Bipolar bozukluk, kronik bir akıl hastalığıdır. Bu, hayatınızın geri kalanında onunla yaşayacağınız ve bununla başa çıkacağınız anlamına gelir. Ancak bu, mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşayamayacağınız anlamına gelmez.

Tedavi, ruh halinizdeki değişiklikleri yönetmenize ve belirtilerinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Tedaviden en iyi şekilde yararlanmak için, size yardımcı olacak bir bakım ekibi oluşturmak isteyebilirsiniz. Birincil doktorunuza ek olarak, bir psikiyatrist ve psikolog bulmak isteyebilirsiniz. Konuşma terapisi yoluyla, bu doktorlar, ilacın yardımcı olamayacağı bipolar bozukluk semptomlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca destekleyici bir topluluk aramak isteyebilirsiniz . Bu bozuklukla yaşayan başka insanları bulmak size güvenebileceğiniz ve yardım için başvurabileceğiniz bir grup insan verebilir.

Sizin için işe yarayan tedavileri bulmak azim gerektirir. Aynı şekilde, bipolar bozukluğu yönetmeyi öğrenirken ve ruh halinizdeki değişiklikleri tahmin ederken kendinize karşı sabırlı olmanız gerekir. Bakım ekibinizle birlikte normal, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmenin yollarını bulacaksınız.

Bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluk nedir?
Çocuklarda bipolar bozukluk belirtileri