Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı değişimlerle kendini gösteren bir akıl hastalığıdır. Semptomlar, mani adı verilen aşırı derecede yükselmiş bir ruh halini içerebilir. Ayrıca depresyon atakları da içerebilirler. Bipolar bozukluk, bipolar hastalık veya manik depresyon olarak da bilinir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, okulda veya işte günlük yaşam görevlerini yönetmede veya ilişkileri sürdürmede sorun yaşayabilir. Tedavisi yoktur, ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği vardır. Dikkat etmeniz gereken bipolar bozukluğun belirtilerini öğrenin.

Bipolar bozukluk gerçekleri

Bipolar bozukluk nadir görülen bir beyin hastalığı değildir. Aslında, ABD’li yetişkinlerin – veya yaklaşık 5 milyon kişiye – yüzde 2,8’i bu hastalığa yakalandı. Bipolar bozukluğu olan kişilerin semptom göstermeye başladığı ortalama yaş 25’tir .

Bipolar bozukluğun neden olduğu depresyon en az iki hafta sürer. Bir yüksek (manik) bölüm birkaç gün veya hafta sürebilir. Bazı insanlar yılda birkaç kez duygudurum değişiklikleri yaşarken, diğerleri bunları yalnızca nadiren yaşayabilir. İşte bipolar bozukluğa sahip olmak bazı insanlar için böyle hissettiriyor.

Bipolar türleri nelerdir?

Üç ana bipolar türü vardır: bipolar I, bipolar II ve siklotimi.

Bipolar I

Bipolar I , en az bir manik atağın ortaya çıkmasıyla tanımlanır. Manik dönemden önce ve sonra hipomanik veya majör depresif dönemler yaşayabilirsiniz. Bu tür bipolar erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

Bipolar II

Bu tür bipolar bozukluğu olan kişiler, en az iki hafta süren bir majör depresif dönem yaşarlar. Ayrıca yaklaşık dört gün süren en az bir hipomanik dönemleri vardır. Bu tür bipolar bozukluğun kadınlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

Siklotimi

Olan insanlar siklotiminin hipomani ve depresyon atakları var. Bu semptomlar, bipolar I veya bipolar II bozukluğun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetlidir. Bu rahatsızlığa sahip çoğu insan, ruh hallerinin sabit olduğu bir anda yalnızca bir veya iki ay yaşar.

Teşhisinizi tartışırken , doktorunuz size ne tür bir bipolar bozukluğunuz olduğunu söyleyebilecektir. Bu arada, bipolar bozukluk türleri hakkında daha fazla bilgi edinin .