Çocuklarda bipolar bozukluk belirtileri

Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır. Bunun nedeni büyük ölçüde çocukların her zaman yetişkinlerle aynı bipolar bozukluk belirtilerini göstermemesidir. Ruh halleri ve davranışları, doktorların yetişkinlerdeki bozukluğu teşhis etmek için kullandıkları standartları da takip etmeyebilir.

Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar bozukluk semptomu, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi çocuklarda ortaya çıkabilecek bir dizi başka bozukluktan kaynaklanan semptomlarla da örtüşmektedir .

Bununla birlikte, son birkaç on yılda, doktorlar ve akıl sağlığı uzmanları, çocuklarda durumu fark etmeye başladılar. Teşhis, çocukların tedavi görmesine yardımcı olabilir, ancak bir teşhise ulaşmak haftalar veya aylar sürebilir. Çocuğunuzun, zihinsel sağlık sorunları olan çocukları tedavi etmek için eğitilmiş bir profesyonelden özel bakım alması gerekebilir.

Yetişkinler gibi, bipolar bozukluğu olan çocuklar da yüksek ruh hali dönemleri yaşarlar. Çok mutlu görünebilirler ve heyecanlı davranış belirtileri gösterebilirler. Bu dönemleri daha sonra depresyon izler. Tüm çocuklar duygudurum değişiklikleri yaşarken, bipolar bozukluğun neden olduğu değişiklikler çok belirgindir. Ayrıca, genellikle bir çocuğun tipik ruh hali değişikliğinden daha aşırıdırlar.

Çocuklarda manik semptomlar

Bipolar bozukluğun neden olduğu bir çocuğun manik atağının belirtileri şunları içerebilir:

alışılmadık davranışlar ve aşırı mutlu hissetmek

hızlı ve hızla değişen konular hakkında konuşmak

odaklanma veya konsantre olma konusunda sorun yaşamak

riskli şeyler yapmak veya riskli davranışları denemek

hızlı bir şekilde öfke patlamaları yaşanması

uyumakta zorlanmak ve yorgun hissetmemek

Çocuklarda depresif belirtiler

Bipolar bozukluğun neden olduğu bir çocuğun depresif döneminin belirtileri şunları içerebilir:

etrafı dağıtmak veya çok üzgün davranmak

çok fazla ya da çok az uyumak

normal aktiviteler için çok az enerjiye sahip olmak veya hiçbir şeye ilgi belirtisi göstermemek

Sık sık baş ağrısı veya mide ağrısı dahil olmak üzere iyi hissetmeme konusunda şikayet etmek

değersizlik veya suçluluk duyguları yaşamak

çok az veya çok yemek yemek

ölüm ve muhtemelen intihar hakkında düşünmek

Diğer olası teşhisler

Çocuğunuzda şahit olabileceğiniz bazı davranış sorunları başka bir durumun sonucu olabilir. Bipolar bozukluğu olan çocuklarda DEHB ve diğer davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun olağandışı davranışlarını belgelemek için çocuğunuzun doktoruyla birlikte çalışın, bu da bir tanı koymaya yardımcı olacaktır.

Doğru teşhisi bulmak, çocuğunuzun doktorunun çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilecek tedavileri belirlemesine yardımcı olabilir. Çocuklarda bipolar bozukluk hakkında daha fazla bilgi edinin .

Gençlerde bipolar bozukluk

Gençlerde bipolar bozukluk

Endişeli davranış, bir gencin ortalama ebeveyni için yeni bir şey değildir. Hormonlardaki değişimler ve ergenlikle birlikte gelen yaşam değişiklikleri , en iyi huylu gencin bile zaman zaman biraz üzgün veya aşırı duygusal görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte, ruh halindeki bazı genç değişiklikler, bipolar bozukluk gibi daha ciddi bir durumun sonucu olabilir.

Bipolar bozukluk teşhisi en çok gençlerin sonlarında ve yetişkinliğin ilk yıllarında görülür. Ergenler için, manik bir bölümün daha yaygın semptomları şunları içerir:

çok mutlu olmak

“Rol yapma” veya yaramazlık

riskli davranışlarda yer almak

suistimal eden maddeler

normalden daha fazla seks hakkında düşünmek

aşırı cinsel veya cinsel olarak aktif olmak

uyumakta güçlük çekmek, ancak yorgunluk belirtileri göstermemek veya yorgun olmak

çok çabuk sinirlenmek

Odaklanmakta güçlük çekmek veya kolayca dikkati dağılmak

Gençler için, depresif bir dönemin daha yaygın semptomları şunları içerir:

çok ya da çok az uyumak

çok fazla veya çok az yemek yemek

çok üzgün hissetmek ve biraz heyecan göstermek

aktivitelerden ve arkadaşlardan çekilme

ölüm ve intiharı düşünmek

Bipolar bozukluğun teşhisi ve tedavisi, gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir. Gençlerde bipolar bozukluk ve bunun nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bipolar bozukluk ve depresyon

Bipolar bozukluğun iki ucu olabilir: yukarı ve aşağı. Bipolar teşhisi konulabilmesi için bir mani veya hipomani dönemi yaşamalısınız. İnsanlar genellikle bozukluğun bu evresinde “yukarı” hissederler. Ruh halinizde “yukarı” bir değişiklik yaşadığınızda, kendinizi çok enerjik hissedebilir ve kolayca heyecanlanabilirsiniz.

Bipolar bozukluğu olan bazı kişiler, aynı zamanda büyük bir depresif dönem ya da “halsiz” bir ruh hali yaşayacaktır . Ruh halinizde “aşağı” bir değişiklik yaşadığınızda, uyuşuk, motivasyonsuz ve üzgün hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bu semptomu olan bipolar bozukluğu olan tüm insanlar, depresif olarak etiketlenecek kadar “aşağı” hissetmezler. Örneğin, bazı insanlar için, mani bir kez tedavi edildiğinde, normal bir ruh hali, manik dönemden kaynaklanan “yüksek” ten zevk aldıkları için depresyon gibi hissedebilir.

Bipolar bozukluk, kendinizi depresyonda hissetmenize neden olabilirken, depresyon denen durumla aynı şey değildir . Bipolar bozukluk, iniş çıkışlara neden olabilir, ancak depresyon her zaman “aşağı” olan ruh hallerine ve duygulara neden olur. Bipolar bozukluk ve depresyon arasındaki farkları keşfedin.

Bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluk nedir?