Bipolar bozukluğun nedenleri

Bipolar bozukluk, yaygın bir akıl sağlığı bozukluğudur, ancak doktorlar ve araştırmacılar için biraz gizemlidir. Bazı insanların durumu geliştirmesine neyin neden olduğu ve diğerlerinin neden olmadığı henüz belli değil.

Bipolar bozukluğun olası nedenleri şunları içerir:

Genetik

Ebeveyninizin veya kardeşinizin bipolar bozukluğu varsa, durumu geliştirme olasılığınız diğer insanlardan daha yüksektir (aşağıya bakın). Bununla birlikte, aile geçmişinde bipolar bozukluğu olan çoğu insanın bunu geliştirmediğini akılda tutmak önemlidir.

Beyin

Beyin yapınız hastalık riskinizi etkileyebilir. Beyninizin yapısı veya işlevlerindeki anormallikler riskinizi artırabilir.

Çevresel faktörler

Bipolar bozukluk geliştirme olasılığınızı artıran sadece vücudunuzdaki şeyler değildir. Dış faktörler de katkıda bulunabilir. Bu faktörler şunları içerebilir:

Aşırı stres

travmatik deneyimler

fiziksel hastalık

Bu faktörlerin her biri, bipolar bozukluğu geliştiren kişileri etkileyebilir. Bununla birlikte, daha olası olan, faktörlerin bir kombinasyonunun hastalığın gelişimine katkıda bulunmasıdır. İşte bipolar bozukluğun olası nedenleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Bipolar bozukluk kalıtsal mıdır?

Bipolar bozukluk ebeveynden çocuğa geçebilir . Araştırmalar, bozukluğu olan kişilerde güçlü bir genetik bağlantı tespit etti. Bozukluğa sahip bir akrabanız varsa, onu geliştirme şansınız, aile öyküsü olmayan insanlardan dört ila altı kat daha yüksektir.

Ancak bu, hastalığı olan akrabaları olan herkesin onu geliştireceği anlamına gelmez. Ek olarak, bipolar bozukluğu olan herkesin ailesinde hastalık geçmişi yoktur.

Yine de, genetik bipolar bozukluğun insidansında önemli bir rol oynuyor gibi görünmektedir. Bipolar bozukluğu olan bir aile üyeniz varsa, taramanın sizin için iyi bir fikir olup olmadığını öğrenin.

Bipolar bozukluk teşhisi

Bipolar bozukluk I tanısı, bir veya daha fazla manik dönem veya karışık (manik ve depresif) dönemleri içerir. Aynı zamanda büyük bir depresif dönem içerebilir, ancak olmayabilir. Bipolar II teşhisi, bir veya daha fazla majör depresif epizod ve en az bir hipomani episodunu içerir.

Manik dönem teşhisi konması için, en az bir hafta süren veya hastaneye kaldırılmanıza neden olan semptomlar yaşamalısınız. Bu süre zarfında neredeyse her gün her gün semptomlar yaşamalısınız. Öte yandan, majör depresif dönemler en az iki hafta sürmelidir.

Bipolar bozukluğun teşhis edilmesi zor olabilir çünkü duygudurum dalgalanmaları değişebilir. Çocuklarda ve ergenlerde teşhis edilmesi daha da zordur. Bu yaş grubu genellikle ruh hali, davranış ve enerji seviyelerinde daha büyük değişikliklere sahiptir.

Bipolar bozukluk, tedavi edilmezse genellikle daha da kötüleşir . Bölümler daha sık olabilir veya daha aşırı hale gelebilir. Ancak bipolar bozukluğunuz için tedavi görürseniz, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmeniz mümkündür. Bu nedenle teşhis çok önemlidir. Bipolar bozukluğun nasıl teşhis edildiğini görün.

Bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluk nedir?
Çocuklarda bipolar bozukluk belirtileri