Yüksek Tansiyonu Yönetmek İçin 8 Hızlı İpucu

Kan basıncı sayılarınızı kontrol altında tutmak için bu sağlıklı beslenme ve pişirme ipuçlarını deneyin. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon milyonlarca insanı etkiler. Bazı risk faktörlerinin kontrolünüz dışında olduğu doğrudur, ancak tansiyonunuzu sağlıklı bir aralıkta tutmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz temel diyet değişiklikleri vardır, bunlardan biri tuz alımınızı izlemektir. Burada uzmanlarımız, ne kadar sodyum yediğinizi nasıl bileceğiniz ve nasıl azaltabileceğiniz de dahil olmak üzere tansiyon sayılarınızın iyi görünmesini sağlamak için hızlı diyet ipuçları sunar.

1)-Fazla Sodyum’u Yıkayın

Diyetlerimizdeki sodyumun çoğu (yaklaşık% 77’si) hazırlanmış veya işlenmiş gıdalardan gelir, ancak bazen konserve fasulye ve ton balığı gibi hazır yiyecekler kullanmak daha sağlıklı yemeyi kolaylaştırabilir. İyi haber: bu konserve yiyecekleri durulamak sodyumlarının çoğunu yok edecektir.

2)-Baharat Katın

Hipertansiyonu önlemek ve lezzeti artırmak için, pişirirken daha fazla bitki, baharat ve tuzsuz baharat karışımı kullanarak sodyumu azaltın. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Ev yapımı domates sosuna limon suyu veya sirke ekleyin; asitlik, tuza benzer bir his verecektir. Veya et, kümes hayvanları veya domates sosunuzu pişirirken kekik veya ince otlarla (iki sodyum içermeyen Fransız baharat karışımı) deneyin.

3)-Porsiyonlarınızın Sodyumunu Özetleyin

Beslenme gerçekleri etiketleri, bir porsiyon için besin miktarlarını listeler, ancak genellikle birden fazla yeriz. İki porsiyon yerseniz, yalnızca kalorileri değil, tüm besin sayılarını ikiye katladığınızdan emin olun. Örneğin bir konserve çorba kalori açısından iyi görünebilir, ancak onu yemek önerilen günlük sodyum sınırını aşmanıza neden olabilir.

4)-Baharatlarda Sodyum Sayımlarını Tarayın

Tuzlu yiyecekleri düşündüğünüzde, muhtemelen akla ketçap ve salsa değil, konserve tavuk çorbası ve dondurulmuş pizza geliyor. Ancak et yumuşatıcı, biftek sosu, soya sosu, salsa ve ketçap gibi birçok çeşni yüksek dozda sodyum içerir. Kan basıncınızı izliyorsanız, etiketleri okuyun ve “düşük sodyumlu” ürünleri arayın.

5)-Box Out Tuz

Aromalı pirinç, makarnalar ve çorbalardan kaçının: genellikle bol miktarda ilave tuz içerirler. Ayrıca bu tahılları veya nişastaları sıfırdan hazırlarken suya tuz ekleme adımını atlayın. Daha sonra otlar ve baharatlarla lezzet katın.

6)-Sadece dene

Tuzlu yiyecekler pişirmeyin; bir lokma yedikten sonra masaya ekleyin. Belki ek tuza ihtiyacı yoktur.

7)-Kendinize Bir El Verin

Yemeğinize tuz eklemeniz gerekiyorsa, yemeğinize serpmeden önce elinize sallayın. Tam olarak ne kadar eklediğinizi görmek, onu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

8)-Diyetinizi Yeşillendirin

Vücuttaki düşük magnezyum seviyeleri, damarların daralması olan vazokonstriksiyon ile ilişkilidir ve kanın akması için daha küçük bir geçiş yolu oluşturur ve ardından kan basıncını yükseltir. Yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, çok çeşitli fasulye ve pisi balığı harika magnezyum kaynaklarıdır. Bazı lezzetli pisi balığı tarifleri ve yeşil yapraklı, tam tahıllı veya fasulye tarifleri için diyet tarifler kategorimize göz atın.