Yoga ile Diyabetinizi Kontrol Altına Alın

Tüm Dünya Diyabette sayıca fazladır. Uzmanlar, tutarlı yoga uygulamasının diyabetin yönetilmesinde (ve hatta bazen tersine çevrilmesinde) önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor. Yoga, kan dolaşımını iyileştirmeye ve artan kilo, hipertansiyon ve stres gibi diyabet kontrolünü zorlaştıran faktörleri yönetmeye yardımcı olur. ‘The Yoga Chakra’dan Kavita Das Basak bize diyabetin kontrolüne yardımcı olabilecek 3 yoga asanasının akışını gösteriyor.

Aşağıda, doktorlar tarafından önerilen ve diyabetinizi kontrol etmenize yardımcı olabilecek asanaların bir listesi bulunmaktadır.

Dhanurasana (Yay Duruşu)

Bu asanayı gerçekleştirmek için, ayaklarınız kalça genişliğinde ve eller vücudunuzun yanında olacak şekilde karnınıza uzanın. Şimdi dizlerinizi katlayın ve ayak bileklerinizi tutmak için ellerinizi kullanın. Nefes alın ve göğsünüzü kaldırmaya ve bacaklarınızı geriye ve yukarıya doğru çekmeye çalışın. Düz bak ve nefesine konsantre ol. Bu pozisyonu 15-20 saniye basılı tutun ve ardından bırakın.

Chakraasana (Tekerlek Duruşu)

Bu asana yapmak için, ayaklarınız kalça genişliğinde olacak şekilde sırt üstü uzanın. Şimdi, ayaklarınız yerde ve vücudunuza yakın olacak şekilde dizlerinizi aşağı doğru bükün. Avuç içlerinizi omuzlarınızın altına getirin ve yere sıkıca bastırın. Ayaklarınızı yere sıkıca bastırın, nefes alın ve kalçalarınızı yukarı kaldırın. Omurganız yukarı doğru kıvrılmalıdır. Yarım daireye benzemelidir. Kollarınızı ve bacaklarınızı mümkün olduğunca düzleştirin, böylece kalçalarınız ve göğsünüz de yukarı doğru itilir. Pozisyonu 15-20 saniye tutmayı deneyin ve ardından bırakın.

Yoga Nedir 5 Yoga Uygulaması

Matsyasana (Balık Duruşu)

Bu asanayı gerçekleştirmek için sırt üstü yatarak başlayın ve vücudunuzun yanına ellerinizi koyun. Şimdi dizlerinizi bükün ve nefes alırken başınızı ve göğsünüzü yukarı kaldırın. Şimdi göğsünüzü gevşeterek başınızı, başınızın üst kısmı yere değecek şekilde indirin. Şimdi ellerinizi ve bacaklarınızı yukarı kaldırın ve birleştirin. Elleriniz ve bacaklarınız birbirine paralel olmalıdır. Pozisyonu 15-20 saniye basılı tutun ve ardından bırakın.