Sağlıklı bir kalp için en iyi 5 yoga pozu

Kalbimiz, uykuya daldığımızda bile sürekli çalışan bir organdır. Vücudun her yerine kan pompalamaktan sorumlu en hayati organdır ve bu nedenle ona daha iyi bakmak çok önemlidir. Hareketsiz yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı ve stres, kalbimizin normal işleyişini bozabilecek ve kardiyovasküler problem riskini artırabilecek birkaç şeydir. Böyle bir durumda yoga, kalbinize iyi bakmanın en iyi yollarından biridir. Her gün yoga yapmak kalbinizi sağlıklı tutabilir.

İngiliz Kalp Vakfı bile yakın zamanda kalp hastalığı ile yaşayan insanlara yoga yapmalarını tavsiye etti. Yoga, kalp sağlığınız için oldukça faydalı olan stresi ve kaygıyı azaltmaya ve depresyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu beş asananın ardından kalp için en iyisi kabul edilir.

Sağlıklı bir kalp için en iyi 5 yoga pozu

Utthita Trikonasana veya Genişletilmiş üçgen poz

Nasıl yapılır

Adım 1: Ayaklarınız birbirinden ayrı olacak şekilde mat üzerinde düz durun. Şimdi sol ayağınızı dışarı çevirin ve sağ ayağınızı hafifçe içe doğru çevirin.

Adım 2: Öne doğru dönün ve kollarınızı yanlara doğru kaldırırken derin bir nefes alın, böylece gövdenizle bir T oluştursunlar.

3. Adım: Nefes verin ve sol elinizi bileğinize en yakın şekilde kaval kemiğinize kadar uzatın. Yapabildiğiniz kadar bükün ve aynı zamanda sağ kolunuzu yukarı kaldırın, böylece parmaklarınızın uçları tavanı işaret eder.

Adım 4: Gövdenizin kenarlarını yere paralel getirin. Boynunuz gövdenizle aynı hizada olmalıdır.

Paschimottanasana veya Oturarak öne eğilme pozu

Nasıl yapılır

Adım 1: Bacaklarınız önünüze doğru uzatılmış ve elleriniz yanınızda olacak şekilde minderin üzerine rahatça oturun.

Adım 2: Uçları tavanı gösterecek şekilde ellerinizi başınızın üzerine uzatın.

3. Adım: Derin bir nefes alın ve omurganızı uzun süre yukarı doğru çekin.

Adım 4: Ellerinizle ayak parmaklarınıza dokunmak için öne doğru eğildiğinde nefes verin.

Adım 5: Karnınız uyluklarınıza yaslanmalı ve burnunuz dizlerinizin arasında olmalıdır. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın ve sonra başladığınız yere geri dönün.

Yoga Nedir 5 Yoga Uygulaması

Ardha matsyendrasana veya Half spinal twist poz

Nasıl yapılır

Adım 1: Bacaklarınızı önünüzde uzatarak yere oturun.

Adım 2: Dizlerinizi bükün ve ardından sağ dizlerinizi matın üzerine bırakın ve sağ ayağınızı sol kalçanıza yaklaştırın. Şimdi sol bileğinizi sağ bacağınıza yaklaştırın.

Adım 3: Sağ kolunuzu yukarı kaldırın ve sonra geri alın ve elinizi kalçanızın arkasındaki paspasın üzerine koyun.

Adım 4: Şimdi sağ kolu yukarı kaldırın ve sola bakacak şekilde döndürürken sol uyluğa indirin.

Adım 5: Sağ omzunuzun üzerinden görmek için boynunuzu, belinizi ve omuzlarınızı sağa doğru çevirin. Omurganızı dik tutun ve birkaç nefes alın.

Gomukhasana veya İnek yüzü pozu

Nasıl yapılır

Adım 1: Yere rahatça oturun ve dizlerinizi bükün.

Adım 2: Şimdi sağ dizinizi doğrudan sol dizinizin üzerine koyun. Bacaklar mümkün olduğunca kalçanıza yakın olmalıdır.

3. Adım: Sol kolunuzu arkaya alın ve dirseğinizi bükün. Elinizi omuzlara doğru uzatmaya çalışın.

Adım 4: Şimdi sağ kolunuzu yukarı kaldırın, dirseğinizi bükün ve iki elinizin parmaklarını birbirine kilitlemeye çalışın. Bu pozisyonu en az 30 saniye basılı tutun ve ardından diğer tarafta da aynısını tekrarlayın.

Setu Bandhasana veya Köprü pozu

Nasıl yapılır

Adım 1: Dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız yerde olacak şekilde sırtüstü uzanın. Bacaklarınız birbirinden ayrı kalça genişliğinde olmalıdır.

Adım 2: Avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde kollarınız vücudunuzun yanlarına yaslanmalıdır.

Adım 3: Ayakları yere bastırın, derin bir nefes alın ve kalçalarınızı hafifçe yukarı kaldırarak omurgayı yerden kaldırın.

Adım 4: Göğsünüzü kaldırmak için kollarınızı ve omuzlarınızı yere bastırın. Kalçalarınızı daha yükseğe kaldırmak için bacaklarınızı ve kalçalarınızı çalıştırmaya çalışın. Bu pozisyonu 4-8 nefes boyunca koruyun ve ardından normal pozisyona dönün.