Migrenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şu anda, migren için bilinen bir tedavi yoktur ve tedavi, baş ağrısının başlamasını önlemeyi ve ortaya çıktığında semptomları hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Migren semptomları tedaviye her zaman aynı şekilde yanıt vermez ve migren hastalarının kendileri için hangi tedavinin veya tedavi kombinasyonlarının işe yaradığını bulmak için zaman ayırmaları önemlidir. Ek olarak, migren atakları çoğu zaman belirli faktörlerle tetiklenir ve bir kişinin kaçınılması gerekip gerekmediğini dikkatlice belirlemesi gerekir. Reçetesiz satılan ilaçlar kullanarak migren semptomlarını yönetemeyen kişiler, doktorlarına danışmalıdır.

Tedavi planı

Migren vakaları için kullanılabilecek tedavi türlerinin bazı örnekleri şunları içerir:

Ağrı kesiciler

Parasetamol, ibuprofen ve aspirin gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, migrenin neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve genellikle migrende tedaviye ilk yaklaşımdır. Ancak ağrı kesicilerin aşırı kullanımı migren ataklarının görülme sıklığını artırabileceği gibi daha şiddetli hale de getirebilir. Ağrı kesici, erken uyarı belirtileri başladığında alınırsa semptomları hafifletmede daha etkilidir, bu nedenle ilacın kan dolaşımında erimesi ve şiddetli baş ağrısı başlamadan önce vücuda etki etme zamanı vardır. Baş ağrısı şiddetli hale geldikten sonra alınan ağrı kesici genellikle etkisizdir. Çözünür ağrı kesiciler, çözünmeyen formlara göre daha hızlı etki eder.

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır

Antiinflamatuar ilaçlar

İbuprofen gibi antienflamatuvarlar, migren semptomlarından etkili bir şekilde kurtulma sağlayabilir. İbuprofen tezgahtan satın alınabilirken, diklofenak, naproksen ve tolfenamik asit gibi diğer antienflamatuarların bir doktor tarafından reçete edilmesi gerekir.

Triptanlar

Ağrı kesicilerle migren belirtilerinin giderilemediği durumlarda triptanlar önerilebilir. Sumatriptan gibi bazı triptanlar tezgahta satılırken, diğerleri reçete gerektirir. Bu ilaçlar kan damarlarını daraltarak çalışır, bu nedenle migren sürecine katkıda bulunduğu düşünülen damarların genişlemesine karşı koyar. Triptanlar, hap ve burun spreyi şeklinde mevcuttur.

Antiemetikler veya hastalık önleyici ilaçlar

Antiemetikler mide bulantısı olmadığında bile migrene karşı etkili olabilir ve bu ilaçlar ağrı kesicilerle birlikte alınabilir. Kusma şiddetli ise, bu ilaçlar fitil olarak da alınabilir (kolay emilim için anüse veya arka pasaja yerleştirilen çözünebilir haplar).

Transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS)

TMS, migren tedavisi ve önlenmesi için yakın zamanda onaylanmış bir tedavi prosedürüdür. Küçük bir manyetik cihaz kafaya tutturulur ve deri yoluyla manyetik darbeler gönderir. Araştırmalar, bunun migren şiddetini azaltabileceğini göstermiştir. TMS, yukarıda açıklanan ilaçlarla kombinasyon halinde de kullanılabilir.