Anemi Nedenleri ve tedavi Yöntemleri

Anemi, kandaki yetersiz hemoglobin seviyesiyle karakterize bir kan hastalığıdır. Vücuda oksijen taşımak için hemoglobine ihtiyaç vardır. Kırmızı kan hücrelerinin, akciğerlerden vücuttaki dokulara ve diğer organlara oksijen taşımasını ve karbondioksiti vücudun diğer bölgelerinden akciğerlere taşıyarak dışarı atılmasını sağlayan bir proteindir.

Anemi Mekanizmaları

Birkaç çeşit anemi vardır; bazıları yalnızca hafif sağlık sorunlarına neden olurken diğerleri çok daha ciddidir. Kişinin sahip olduğu anemi türü ne olursa olsun, duruma aşağıdakilerden biri neden olur:

* Vücut yeterli düzeyde hemoglobin üretemiyor

* Hemoglobin üretilir, ancak düzgün çalışmaz

* Vücut yeterli düzeyde eritrosit (kırmızı kan hücreleri) üretmez

* Eritrositler vücutta çok hızlı parçalanır

* Demir Eksikliği Anemisi

* Hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri, üretmek için demire ihtiyaç duyan kemik iliği tarafından yapılır. Demir eksikse, kemik iliği kırmızı kan hücreleri için hemoglobin yapamaz. Aneminin en yaygın nedeni demir eksikliğidir. Vücudun demir depolarının tükenmesinin nedenleri arasında şunlar yer alır:

Kan kaybı

Kişi ameliyat, yaralanma, hemofili gibi kan pıhtılaşma bozukluğu veya ülser veya kanserin neden olduğu bağırsak kanaması sonucu kan kaybettiğinde anemi gelişebilir. Aspirin veya heparin gibi kan sulandırıcıların kullanımı da kansızlığa neden olabilir.

Aspirin ve diğer steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ayrıca mide ülserlerine ve kronik bağırsak kanamasına yol açabilir. Kadınlar için menstrüasyon, kan kaybı için başka bir risk faktörüdür.

Gebelik Diyeti Hızlı İpuçları

Demir Eksikliği Diyet

Vücudun yeterli düzeyde hemoglobin üretebilmesi için diyetin demir açısından yeterince zengin olması gerekir. İyi demir kaynakları arasında tam buğday ekmeği, barbunya fasulyesi, soya peyniri, ton balığı, yumurta, karides, hindi budu, kahverengi pirinç ve kuzu budu bulunur.

Gebelik

Doğmamış bir bebek demir için anneye bağımlıdır, yani hamilelik sırasında vücudun ihtiyaç duyduğu demir seviyesi artar. Bu nedenle birçok kadın, anemi gelişme riskini azaltmak için demir içeren bir vitamin takviyesi alır.

Vitamin Eksikliği Anemisi

Demirin yanı sıra vücut, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretmek için B12 vitamini ve folata da ihtiyaç duyar. Bu besin maddelerinin seviyelerinin düşük olması, vücudun içinde yeterli hemoglobin bulunan sağlıklı eritrosit üretme yeteneğini azaltabilir. Vakaların çoğunda, B12 vitamini veya folat eksikliği olan kişilerde büyük, gelişmemiş ve düzgün çalışmayan eritrositler bulunur. Bu aynı zamanda megaloblastik anemi olarak da adlandırılır.

İyi bir B12 kaynağı olan yiyecekler arasında et, balık ve süt ürünleri bulunur ve bunları içeren bir diyet genellikle yeterli B12 seviyelerini sağlamak için yeterlidir. Genel olarak zayıf bir diyete sahip kişiler veya vegan bir diyet uygulayanlar, B12 vitamini eksikliği anemisi riski altında olabilir.

İyi folat kaynakları olan yiyeceklere örnek olarak brokoli, kuşkonmaz, nohut ve esmer pirinç verilebilir. Bu besinler düzenli olarak yenilmezse folat eksikliği gelişebilir.

B12 vitamini veya folat eksikliği anemisine yol açabilecek diğer faktörler aşağıda açıklanmıştır:

B12 Vitamini Eksikliğinin Diğer Nedenleri

Pernisiyöz anemi – Bazı kişiler yeterli düzeyde B12 tüketir, ancak pernisiyöz anemi adı verilen bir otoimmün durum nedeniyle vitamini işleyemez. Burada vücudun bağışıklık sistemi, iç faktör adı verilen bir protein üreten midede bulunan hücrelere saldırır. İçsel faktör, daha sonra bağırsak tarafından emilen bir kompleks oluşturmak için B12 vitamini ile birleşir. Pernisiyöz anemide görülen intrinsik faktör eksikliği, B12 vitamininin bu emilimini engeller. Pernisiyöz anemi, Birleşik Krallık’ta B12 vitamini eksikliğinin en yaygın nedenidir.

Mide ve Bağırsağı Etkileyen Durumlar

Bazı mide ve bağırsak sorunları veya ameliyatlar, vücudun yeterli miktarda B12 vitamini emme yeteneğini etkileyebilir. Bu tür bir duruma bir örnek, iltihaplı bağırsak hastalığı Chron hastalığıdır ve ameliyat gibi bir örnek, midenin bir kısmının çıkarıldığı gastrektomidir. Chron hastalığının veya böbrek hastalığı veya kanser gibi diğer kronik koşulların neden olduğu anemi, kronik hastalık anemisi olarak adlandırılır.

Bazı İlaçların Kullanımı

Bazı ilaçlar B12’nin emilimini etkileyebilir. Örneğin proton pompa inhibitörleri (PPI’lar) midede asit üretimini engeller. Bu asit olmadan midede yiyeceklerden B12 vitamini salınamaz.

Folat Eksikliği Anemisinin Diğer Nedenleri

Malabsorpsiyon

Bazı sağlık koşulları, vücudun folatı uygun şekilde emme yeteneğini etkileyebilir. Böyle bir duruma bir örnek, Çölyak hastalığı adı verilen bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Aşırı idrara çıkma

Aşırı idrara çıkma, vücuttan çok fazla folatın atılmasına neden olabilir. Aşırı idrara çıkmaya neden olabilecek sorunların örnekleri arasında akut karaciğer hasarı ve konjestif kalp yetmezliği bulunur.

İlaç tedavisi

Bazı ilaçlar folat seviyelerini düşürür veya vücudun onu absorbe etme kabiliyetini etkiler. Bir örnek, epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan belirli antikonvülzan türleridir.

Fazla folat ihtiyacı

Bazı durumlarda vücut, normalde olduğundan daha fazla folat gerektirir ve bu fazla ihtiyaç karşılanmazsa folat eksikliği anemisine yol açabilir. Örnekler arasında hamilelik, bir kan bozukluğuna sahip olmak, kanser olmak ve iltihaplanmaya neden olan bir duruma sahip olmak yer alır.

Aşırı kansızlık

Aplastik anemi, kemik iliğinin hasar görmesi ve yeterli miktarda yeni kan hücresi üretememesi nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin miktarını azaltan bir durumdur. Bunun nedeni viral bir enfeksiyon, kanser ilaçları veya antibiyotikler gibi belirli ilaçların kullanımı ve bazı toksik maddelere maruz kalma olabilir. Lösemi ve otoimmün hastalıklar da kemik iliğinin kırmızı kan hücresi yapma kabiliyetini etkiler.

Hemolitik Anemiler

Hemolitik anemi, kırmızı kan hücrelerinin genellikle olduğu kadar uzun sürmediği bir durumdur, bu yaklaşık 120 gündür. Kemik iliği, yok edilenlerin yerini alacak kadar hızlı bir hızda yeterli kırmızı kan hücresi üretmez. Yeniden kan hücresi tahribatına yol açabilecek faktörler arasında otoimmün bozukluklar, orak hücre anemisi ve talasemi gibi genetik durumlar , glikoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) eksikliği, kan pıhtıları, enfeksiyon ve belirli ilaçlara, kimyasallara veya toksinlere maruz kalma sayılabilir.