Kontakt Lensler Baş Ağrısına Neden Olabilir mi?

Kontakt lensler genellikle gözlüklere alternatif olarak görmeyi düzeltmek için kullanılır, ancak kullanımlarına bazen görme sorunlarını tam olarak telafi edemiyorlarsa veya gözlere tam oturmuyorlarsa baş ağrıları eşlik edebilir.

Neden kontakt lensler kullanılır?

Görme sorunları genellikle bir kişinin görüşündeki kırılma hatasından kaynaklanır. Bu, bir kişinin gözüne gözün dış korneasından ve mercekten giren ışığın retinaya odaklanmadığı, ancak retinadan önce veya sonra birleştiği zamandır.

Kullanıcılar, düz olmayan bir göz merceği veya kornea nedeniyle görme netliğini bozan astigmatizmayı düzeltmeye yardımcı olmak için kontakt lensleri kullanabilir. Hastalar, ışık retinanın önüne odaklandığında miyopiyi (yakın görüşlülük) veya ışık retinadan sonra odaklandığında hipermetropiyi (uzak görüşlülük) iyileştirmek için kullanabilirler.

Bazı hastalar, hem uzun görüşlülüğü hem de kısa görüşlülüğü düzeltmek için bifokal veya multifokal lensler de kullanabilir. Bazen bazı insanlar dekoratif amaçlı renkli kontakt lensler de takarlar.

Şekerin Beyin Üzerindeki Olumsuz Etkisi

Baş ağrısı neden oluşur

Kırma kusurları çift görme, göz yorgunluğu ve şaşı gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Kontakt lens kullanan kişiler için yanlış reçete kullanıyorlarsa baş ağrısında da bir faktör olabilirler.

Kontakt lens kullanıcıları, farklı faktörlerden dolayı baş ağrısı çekebilirler. Baş ağrısının nedenlerinden biri, gözdeki lensin elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle yaşımız ilerledikçe gelişen presbiyopi, uzun görüşlülük olabilir.

Gözlerimiz, 40 yaş ve üzerindeki bu durumla yakındaki nesnelere etkili bir şekilde odaklanmayı daha zor buluyor. Merceğin etrafındaki kaslar zayıflar ve odaktaki değişikliklere uyum sağlamayı daha zor bulur. Belirtiler arasında okuma mesafesinde bulanık görme, yorgunluk ve baş ağrısı yer alır.

Presbiyopi geliştiren hastaların, durumu düzeltmeye yardımcı olmak üzere kontakt lensleri için yeni bir reçete almak üzere gözlükçülerini görmeleri gerekecektir. Göz seviyesinde uzak görüşe ve alt seviyede yakın görüşe bölünmüş bifokal kontakt lens kullanma seçeneğine sahip olabilirler.

Astigmatizmayı telafi etmek için torik kontakt lens kullanan kişiler de fit nedeniyle baş ağrısı yaşayabilir. Torik lensler genellikle silikon hidrojel veya gaz geçirgen malzemelerden yapılır. Göz küresinin muntazam olmayan eğriliğini telafi etmek için tasarlanmış kavisli bir yüzeye sahiptirler. Kullanıcılar, torik lensin göze belirli bir pozisyonda oturduğundan emin olmalıdır.

Torik lensler, görmeyi ayarlamada reçeteli gözlükler kadar etkili olmayabilir. Kontakt lensler görmeyi etkileyecek şekilde konumunun dışına çıkabilir ve bu da göz yorgunluğuna neden olabilir. Hastanın, gözlükçüleriyle birlikte daha uygun bir torik lensi keşfetmesi gerekecektir.

Kozmetik kontakt lensler, doğru reçete olmalarını sağlamak ve kırma kusurlarını en aza indirmek için seçilmedikleri ve başlangıçta bir optometristin yardımıyla takılmadıkları takdirde sorunlara neden olabilir.

Kontakt lens kullanıcıları, gözyaşı kanallarında yeterince gözyaşı oluşturulmadığında keratokonjunktivitis sicca olarak da bilinen kuru gözlerden de muzdarip olabilirler. Gözyaşı kanallarından gelen gözyaşları, gözleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan koruyucu bir tabaka oluşturur. Film her göz kırptığımızda yaratılıyor.

Bu aynı zamanda baş ağrısına da neden olabilir. Hastalarda yanma, kaşınma, gözlerde sertlik hissi ve bunlardan sadece birkaçı bulanıklık gibi başka semptomlar da olabilir. 16 ila 75 yaşları arasındaki kişilerde kuru göz görülme sıklığı yıllar içinde artmıştır. Özellikle bu aralıktaki yaşlı insanlar tarafından yaşanmaktadır. Kontakt lens kullanıcıları, gözlerini yağlamak ve semptomları hafifletmek için göz damlaları kullanabilir.

Reçeteli renkli lensler

Renkli kontakt lenslerin migrenden muzdarip ve ışığa duyarlı hastalara yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var. Floresan ışıklara maruz kalmanın bazı hastalar üzerinde olumsuz etkisi olabilir.

Bir kişi baş ağrısı yaşadığında bazı renkler beyin üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle renkli kontakt lensler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Optometrist, çeşitli renkler seçenekler olduğu için öncelikle hangi lens tonunun hastaya fayda sağlayabileceğini araştırmalıdır. Hastalar auralı migren riskinde azalma yaşayabilir.