Kpop nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kpop Rehberi

Kpop nedir: Kpop, Güney Kore’de yaratılmış bir müzik türüdür. Temelde Kore pop müziği. Bunda özel bir şey yok, ama son zamanlarda patladı ve daha fazla insan onu dinlemeye başladı. Bunun nedeni genellikle idollerin yaptığı yüksek prodüksiyon videoları veya dans performanslarıdır.

Kpop nedir?

Pek çok insan idollerin yaptıklarının çok etkileyici olduğunu düşünüyor ve elbette öyle. Kpop’un daha popüler olmasının bir başka nedeni de muhtemelen BTS sayesindedir. Yavaş yavaş dünyayı ele geçiriyorlar. Sonunda, Michael Jackson gibi efsaneler olacaklar.

BTS yıllar boyunca daha fazla müzik yayınlıyor ve daha iyi olmaya devam ediyor. Elbette, BLACKPINK ve EXO gibi başka gruplar da var, ancak BTS açık ara en büyüğü oldu. Konserleri bir dakikadan daha kısa sürede satıyorlar ve tekrar tekrar yapmaya devam ediyorlar.

Her Kpop grubunun yapabileceği bir şey değil, özellikle de birden fazla. Bunu yapmak için dünya çapında büyük bir hayran kitlesi gerekiyor. Bu makalede, yeni başlayanlar olarak bilmeniz gereken her şeyi okuyacaksınız.

ÖNERİLEN: Kpop İdolünün Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Müzik Şovlarını İzleyin

Müzik şovları izlemek, bazı şarkıları tanımanın en kolay yollarından biridir. YouTube’da da video izleyebilirsiniz, ancak çoğu insan için müzik şovları YouTube’a yüklenenlerdir. Yani, sonunda, hala müzik şovlarını izliyorsunuz.

Müzik şovlarını izlemek için başka bir yer de VLive’da. Bu bir Güney Kore akış uygulaması ve videolardan canlı akışa kadar neredeyse her şeyi orada yayınlıyorlar. Temelde YouTube gibi başka bir uygulama ama Güney Kore için yapıldı.

Henüz pek çok müzik şovu izlemediyseniz, izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bunu yalnızca çok zamanınız kaldığında yapın, çünkü öncelikleri belirlemek önemlidir ve bunun tersi de olmamalıdır. Big Bang, ITZY, Super Junior ve daha pek çok müzik şovunda performans sergileyen birçok grup var.

Gördüğünüz hemen hemen her Kpop grubu müzik şovlarında performans sergiliyor. MusicBank veya Inkigayo gibi birçok farklı müzik şovu da var. Müzik şovlarını hangi kanalda izlediğiniz önemli olmadığı için en çok sevdiğinizi izlemek tercih edilir.

Üyelerin Adlarını Öğrenin

Üyelerin isimlerini öğrenmek kesinlikle Kpop hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. İsimleri doğru söyleyebilirsiniz ve belki gelecekte Kore’ye gitmeyi planlıyorsanız size çok yardımcı olacaktır. İlk başta kolay olmayacak, ama sonunda hepsine değer.

Bir Kpop grubunu taramaya başlarsanız, bu bir Kpop grubunu destekleyeceğiniz anlamına gelir. Tüm isimlerini hatırlamak oldukça zor olduğu için NCT gibi 10’dan fazla üyesi olan büyük gruplardan kaçınmalısınız. Yaklaşık 7 ila 8 üyeli bir gruba gitmeye çalışın, bu başlamanıza yardımcı olacaktır.

Piyasada çok fazla Kpop grubu var ve her yıl çıkış yapan daha fazla grup var. Emekli olan Kpop grupları, ilk grupları kadar değil. Yani, birkaç yıl içinde muhtemelen onlarca yeni Kpop grubu olacak.

Bununla birlikte, Kpop müzik türü de büyüyor ve büyümeye devam ediyor. Kpop türünün istatistiklerine bakarsak, 2014 ve 2021’de çok büyük bir artış olduğunu görebiliriz. Yani gelecekte Kpop endüstrisinin muhtemelen daha da büyüyeceğini söyleyebiliriz.

ÖNERİLEN: Koreli Erkekler Neden Makyaj Yapar?

Dansları Öğrenin

Kpop danslarını öğrenmek, topluluğa katılmanıza yardımcı olacaktır. İlk başta kolay olmayacak ama ne kadar çok dans edersen o kadar eğlenceli olacak. Bunu geçmişte uzun yıllar boyunca kendim yaptım ve Kpop topluluğuna girmeme yardımcı oldu.

İlk başta bunun çok tuhaf olacağını düşündüm, ama ne kadar çok insanla arkadaş olursam o kadar eğlenceli hale geldi.

Daha önce hiç dans etmediyseniz, bazı YouTube videoları izlemeye başlamalısınız. Bazı öğreticilere bakın ve bunları evde yapmaya çalışın. Bu senin için işe yaramazsa, bir dans okuluna katılmak her zaman mümkündür.

Ancak, dans etmeyi hiç sevmiyorsanız, bunun için endişelenmenize gerek yok. Çünkü dans etmeyi sevmeyen ama yine de Kpop’u seven binlerce hayran var.

Dans ederek, pek çok dansçı da Kpop’a girdiği için muhtemelen Kpop topluluğuna daha hızlı gireceksiniz.

Hangi gruba katılacağınızı bilmiyorsanız, olabildiğince çok arkadaş edinmeye çalışın. Bu, çevrimiçi olarak veya gerçek hayatta yapılabilir. Kpop o kadar büyük bir tür ki neredeyse herkes bunu biliyor ya da en azından duymuş.