Kömür Maskesi Yüze Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Kömür maskesi, en popüler güzellik-sağlık geçişlerinden biridir. Kömür maskeleri en etkili cilt düzelticilerinden biridir, özellikle de ekstraksiyon için bir profesyonele görünmek mümkün olmadığında . Doğru kullanıldığında, bir kömür maskesi tıkanmış gözenekler için gerçek bir vakum olabilir, beyaz kafaları eritebilir ve mevcut kusurları daha belirgin hale getiren fazla yağı emebilir. Daha da iyisi, tıpkı piyasadakiler kadar sonuç veren bir DIY kömür maskesi formüle edebilirsiniz. Önde, bir dermatolog ve ünlü bir estetisyen, cildiniz için kömür maskeleri kullanmayı öneriyor, ayrıca her cilt tipi için DIY soyulma formülleri ve köpüklü kömür maskeleri sağlıyor.

Kurul sertifikalı kozmetik dermatolog Michele Green, MD , kömür maskelerinin yeni bir şey olmadığını söylüyor . Aslında, ” bu maskelerdeki aktif bileşen olan aktif kömür , aşırı dozu tedavi etmek için acil servislerde kullanılan odun kömürünün aynısıdır” diyor. Ancak, DIY maske oyununuz söz konusu olduğunda, ucuz ve bilimsel olarak desteklenen bir tedavi yöntemidir.

İLGİLİ: Yulaf Ezmesi Cilt Maskesi Tarifi ve Uygulanışı

Kömür, deriye topikal olarak uygulandığında, “tüm yüzeydeki bakterileri, toksinleri, kimyasalları, kiri, yağı ve diğer mikro parçacıkları gözeneklerden cildin üst katmanına çekerek” benzer şekilde çalışır. kan dolaşımı. Green, “Aktif kömür çok emicidir” diye ekliyor. “Bu, tüm kirleticileri ve toksinleri emen bir mikro sünger gibidir. Bu maddeler, kömürü yüzünüzden temizlediğinizde ciltten uzaklaştırılır.”

Dikkat edin: Kömür maskelerini gözenekleri açmada ve bakterileri yok etmede etkili kılan şey, önlem almazsanız cilt tipinize bağlı olarak cilde zarar verebilir . Green, ” kömür maskeleri o kadar emicidir ki, cildinizin yüzeyinde bulunan tüm doğal yağları giderir” diye açıklıyor. (Yüzdeki tüyleri de çıkarabilirler.) Green, maskeyi çıkarırken stratum korneum’a (epidermisin en dış tabakası) zarar vererek “tahrişe ve ayrıca enfeksiyona” neden olabileceğini açıklıyor. Bir geçici çözüm, maskenin soyulması yerine tamamen kurumasını ve yıkamasını önlemektir.

İşte İhtiyacınız Olanlar

Eşit miktarda kuru kil ve aktif kömür tozu kullanarak bir temel formül oluşturun. Her zaman önce kuru malzemelerinizi karıştırın, ardından ıslak malzemelerle yavaşça katlayın.

  • 1 yemek kaşığı Aztek bentonit kil tozu
  • 1 yemek kaşığı organik aktif kömür
  • 2 çay kaşığı su (istediğiniz kıvam için daha fazlasını ekleyebilirsiniz)

Cilt tipine göre eklentiler

Maskenin çıkarılması için Mihakka aracı

Ünlü estetisyen ve Kát Rudu Beauty’nin kurucusu, sizi neredeyse gözeneksiz bırakan nazik uygulamaları ile tanınan Kát Rudu, aşağıda DIY kömür maskesi eklentileri için önerileri paylaşıyor. Not o uçucu yağlar ile çalışırken, bu önlemleri almak önemlidir bu tarifi onları seyreltmek için bir taşıyıcı petrol çağırmaz özellikle. Daha fazlasının daha iyi olduğunu varsaymayın – Rudu’ya göre, “Aşağıdaki tarifteki her uçucu yağdan iki damla yeterlidir.”

NOT: Kömür maskenizi tamamen kurumadan çıkarmak için, cilt tahrişini önlemeye yardımcı olabilecek, pul pul dökülme için tasarlanmış el yapımı bir pişmiş toprak güzellik aracı olan mihakka kullanın. Yumuşacık görünseler de, bu Faslı peeling cihazları aslında dokunulacak kadar sağlam. Her kullanımdan sonra iyice temizlediğinizden emin olun.

Kabarcık Kömür Maskesi Formülü

Karbonatlı odun kömürü veya köpük maskesi yapmak için, 2: 1 oranında gıda sınıfı karbonat ve gıda sınıfı sitrik asit ekleyin . Bu formül doğal bir köpük oluşturur. Karbonik asit kullanan bir mağazadan satın alınan maskeden aynı tür baloncuklar beklemeyin.

Tam etkiler için karbonatlı eklentilerinizi karıştırır karıştırmaz yüzünüze uyguladığınızdan emin olun. Beş dakika sonra ılık suyla yıkayın. Sitrik asidin güçlü bir eksfoliant olduğunu unutmayın , bu nedenle hassas veya reaktif cilde sahip olanlar yüze uygulamadan önce dikkatli kullanmalı ve yama testi yapmalıdır .

Zaten makyajınızda bulunan bir kömür maskesini özelleştirmek için yukarıdaki eklentileri de kullanabilirsiniz.